Vše by se mělo vrátit přibližně do stavu z roku 1930, řekl novinářům radní městské části Bohumil Zoufalík. Nově objevené fotografie budou na podzim vystavené v galerii městské části.
„Do začátku července budu mít na stole stavebně technické posouzení této budovy, které nám řekne, jak velká je třeba rekonstrukce,“ uvedl Zoufalík.
Do konce roku pak vznikne projektová dokumentace chystaných oprav. Mimo jiné bude posuzovat i to, jestli bude muset opravám ustoupit i pro vilu typický břečťan, který porůstá fasádu. Do jejich zahájení se musí celá vila ještě vyklidit od původního mobiliáře.
Úpravy čekají i unikátní zahradu okolo vily. Našel se i původní plán z doby, kdy se vila a zahrada projektovala. „Máme také původní objednávkové listy na rostliny podepsané přímo Karlem Čapkem,“ uvedl Zoufalík s tím, že v parku v Průhonicích rostou rostliny stejného genofondu, které by chtěl pro zahradu získat.
Vznikat už začalo i takzvané libreto muzea, tedy jeho scénář. Návštěvníci v něm uvidí interiér co nejvíc přiblížený době života Karla Čapka. I proto nebude muzeum připravené na velké prohlídkové skupiny. „Nechceme, aby se tady z toho stal druhý Karlštejn. Ani vila, ani ulice není připravena na to, aby sem najížděly autobusy,“ dodal Zoufalík.
Na podzim výstava fotografií
V polovině června městská část oznámila nález souboru fotografií různých autorů zachycujících spisovatele Karla Čapka v jednotlivých etapách jeho života.
Mezi snímky jsou dosud neznámé fotografie z Čapkova mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky Olgy Scheinpflugové. Soubor fotografií chce městská část na podzim vystavit v Galerii Deset na Čechově náměstí, kterou provozuje.
Spisovatelovu polovinu dvojvily postavenou v letech 1923 až 1924 zakoupila radnice předloni od soukromého majitele za 44 milionů korun. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Zároveň městská část zažádala ministerstvo kultury o zařazení vily na seznam národních kulturních památek. Druhá část dvojvily paří potomkům Karlova bratra malíře Josefa Čapka.