metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Do Čech přivezou korunovační korunu z Cách. Výročí Karla IV. oslaví kulturní i vědecké ústavy

  18:25
Do oslav 700. výročí narození Karla IV., které připadá na příští rok, se zapojí mnohé české kulturní, akademické i vědecké instituce. Mezi nejvýznamnější projekty má patřit mezinárodní výstava, kterou za českou stranu připravuje Národní galerie v Praze. Představí v ojedinělém výběru památky kultury a umění doby Karla IV.

Další 1 fotografie v galerii
Tisková konference Národní galerie k představení programu oslav 700. výročí narození Karla IV se konala 30. listopadu v Praze. | foto: ČTK

Vláda dá na výročí asi 90 milionů korun. Částka ještě není schválená, sníží se ale dost proti původním plánům ve výši až čtvrt miliardy. Peníze na česko-bavorskou výstavu již vláda schválila samostatně, pražské arcibiskupství svůj program financuje samo.

Jednoduché logo je tvořeno velkým písmenem K, číslicí 700 a letopočty 1316 a 2016. Mezi nimi je hvězdička odvozená z různých materiálů z karlovské doby, jako je hvězda na koruně z Karlova vyobrazení na votivním obraze Jana Očka z Vlašimi nebo jedna z četných hvězd na stropu kaple sv. Kříže na Karlštejně.

Výstava mimo jiné představí vzácnou korunovační korunu Karla IV. z Cách, která se poprvé objeví na českém území. Začne 14. května, ve výroční den Karlova narození, ve Valdštejnské jízdárně. Odtud se na podzim přesune do Norimberku. Výstavu doplní program, který zahrne i památky karlovské doby.

„Budou to především ty na ose Praha - Norimberk, ale i Cáchy nebo Magdeburk,“ říká Fajt. Připomíná, že Praha se za Karla IV. rozrostla do své známé podoby a Karel z ní udělal své rezidenční sídlo. „Spojení není pouze symbolické, má i faktické pozadí dané historickou působností Karla IV., kterého chceme prezentovat hlavně jako císaře říše římské,“ řekl Fajt.

Národní technické muzeum

Národní technické muzeum připravuje výstavu Vita Caroli, která představí stavitelství gotické doby. Ukáže třeba repliku dřevěného středověkého jeřábu na lidský pohon. Největší pražskou akcí bude podle radního pro kulturu Jana Wolfa otevření stálé expozice Karel IV., Praha a Lucemburkové v Domě U Zlatého prstenu. Oprav za 30 milionů korun se v rámci výročí podle něj dočká kostel na Karlově.

Několik výstav chystá Akademie věd, představí mimo jiné dopad Karlova působení na současnou českou a evropskou společnost. Pro studenty vznikne aplikace, která uživatele seznámí s dobou Karla IV. prostřednictvím hry. Na programu jsou i konference a kolokvia, stejně jako je tomu v případě Karlovy univerzity.

Karlovským výročím ožijí i památky s jeho dobou spjaté, Národní památkový ústav příští rok koncipuje jako Lucemburský rok s centrem na Karlštejně. Pražské arcibiskupství bude v roce 2016 sloužit slavnostní bohoslužby v karlovských chrámech, Česká filharmonie chce výročí připomenout koncertem ve svatovítské katedrále. Za hranicemi ČR výročí připomenou Česká centra.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek