metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Flickr.com/Fe IlyaMetro.cz

Do Českých hitů se vrátil bůh. Jak šly roky v textech českých písní.

  5:51
Texty českých hitů se razantně mění. Vyplývá to z průzkumu projektu Česko v datech, který si do svého hledáčku vzal nejčastěji používaná slova v textech populárních tuzemských písní od šedesátých let po současnost.

„Za každý rok jsme vzali deset nejoblíbenějších písní, tedy sto písní za jedno desetiletí, které jsme získali z dobových hitparád,“ vysvětluje mluvčí agentury Dark side Klára Pirochová, která se na projektu Česko v datech podílí. „Texty písní byly poté rozkouskovány na jednotlivá slova, kdy pro analýzu zůstaly podstatná a přídavná jména, příslovce, číslovky, osobní a přivlastňovací zájmena, plus slovesa v infinitivu či slovesa do infinitivu převedena,“ dodává Pirochová.

V době zlatých šedesátých se do první desítky v textech písní dostal mír a anděl, dvanáctý skončil svět a čtrnácté nebe. Pak ale přišel srpen šedesát osm a s ním i zklamané naděje celé generace. Sedmdesátky se nesly v duchu nastupující normalizace, v četnosti výskytů poskočila o padesát míst nahoru hvězda, v první dvacítce byl slyšet smích a všechno kvetlo.

Pak přišly osmdesátky. Karel Gott to musel zvládnout sám a Dalibor Janda si říkal Hurikán. Do textů písní se dokonce na jedenácté místo protlačilo slovo girls, jen o kousek níže přistálo v pomyslném žebříčku slovo satelit.

Devadesátky přinesly změnu režimu a nastupující kapitalismus začal být znát i v textech písní. Třeba pátým nejčastějším slovem se stalo zlato, o kterém se za totality zdaleka tolik nezpívalo. Myšlenka kolektivismu navíc přešla v tvrdý individualismus i v písních a slovo „jeden“ poskočilo v tabulce oproti osmdesátým letům o celých padesát dva míst nahoru.

S příchodem nového tisíciletí se pak do hitparád ve velkém stylu vrátil Bůh, a to tak, že během první dekády zaujal mezi nejčastějšími slovy dokonce jedenácté místo. Podobně vysoko si stál naposled v šedesátých letech, během normalizace ale z první stovky nejčastějších slov vypadl.

„Tohle je největší srovnání, které kdy proběhlo,“ říká garant projektu a vedoucí internetového magazínu iReport Jarda Hudec. „Je určitě dobře, že anketa vznikla. Budeme s těmito zjištěními dál pracovat,“ dodává Hudec.

Komentáře

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek