metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Do Českých hitů se vrátil bůh. Jak šly roky v textech českých písní.

  5:51
Texty českých hitů se razantně mění. Vyplývá to z průzkumu projektu Česko v datech, který si do svého hledáčku vzal nejčastěji používaná slova v textech populárních tuzemských písní od šedesátých let po současnost.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Flickr.com/Fe IlyaMetro.cz

„Za každý rok jsme vzali deset nejoblíbenějších písní, tedy sto písní za jedno desetiletí, které jsme získali z dobových hitparád,“ vysvětluje mluvčí agentury Dark side Klára Pirochová, která se na projektu Česko v datech podílí. „Texty písní byly poté rozkouskovány na jednotlivá slova, kdy pro analýzu zůstaly podstatná a přídavná jména, příslovce, číslovky, osobní a přivlastňovací zájmena, plus slovesa v infinitivu či slovesa do infinitivu převedena,“ dodává Pirochová.

V době zlatých šedesátých se do první desítky v textech písní dostal mír a anděl, dvanáctý skončil svět a čtrnácté nebe. Pak ale přišel srpen šedesát osm a s ním i zklamané naděje celé generace. Sedmdesátky se nesly v duchu nastupující normalizace, v četnosti výskytů poskočila o padesát míst nahoru hvězda, v první dvacítce byl slyšet smích a všechno kvetlo.

Pak přišly osmdesátky. Karel Gott to musel zvládnout sám a Dalibor Janda si říkal Hurikán. Do textů písní se dokonce na jedenácté místo protlačilo slovo girls, jen o kousek níže přistálo v pomyslném žebříčku slovo satelit.

Devadesátky přinesly změnu režimu a nastupující kapitalismus začal být znát i v textech písní. Třeba pátým nejčastějším slovem se stalo zlato, o kterém se za totality zdaleka tolik nezpívalo. Myšlenka kolektivismu navíc přešla v tvrdý individualismus i v písních a slovo „jeden“ poskočilo v tabulce oproti osmdesátým letům o celých padesát dva míst nahoru.

S příchodem nového tisíciletí se pak do hitparád ve velkém stylu vrátil Bůh, a to tak, že během první dekády zaujal mezi nejčastějšími slovy dokonce jedenácté místo. Podobně vysoko si stál naposled v šedesátých letech, během normalizace ale z první stovky nejčastějších slov vypadl.

„Tohle je největší srovnání, které kdy proběhlo,“ říká garant projektu a vedoucí internetového magazínu iReport Jarda Hudec. „Je určitě dobře, že anketa vznikla. Budeme s těmito zjištěními dál pracovat,“ dodává Hudec.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek