metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Peter Hammill na koncertě v Praze | foto: ČTK

Do Prahy se v červnu vrátí kapela Van Der Graaf Generator

  12:00
Kultovní britská artrocková kapela Van Der Graaf Generator se po dvou letech vrací do Prahy a 16. června vystoupí v Divadle Archa. Posluchači se mohou těšit na průřez její dosavadní hudební tvorbou, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila a raritní skladby, které v Čechách zazní naživo vůbec poprvé. Informovala o tom za pořadatele informovala Marie Jelínková.

Lístky

  • Vstupenky v cenách od 790 do 1290 korun jsou prodeji v síti Ticketpro a na pokladně Paláce Akropolis.

Van Der Graaf Generator před dvěma lety ve zcela zaplněném pražském Paláci Akropolis představili své nové album s názvem A Grounding in Numbers. Loni v pražském Roxy vystoupil zpěvák, multiinstrumentalista a skladatel Peter Hammill.

Kapela se stejně jako před dvěma lety objeví v původní sestavě z roku 1968, tedy Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí).

Legenda z Anglie

  • Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel.
  • Skupina se pojmenovala po fyzikálním přístroji na vytváření statické elektřiny.
  • Její počátky se datují do roku 1967, kdy Hammill založil se svými spolužáky na Manchesterské univerzitě svou první kapelu.
  • V původní sestavě však vydržela necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb.
  • I když byla skupina na vrcholu, v roce 1972 ji Hammill rozpustil a věnoval se sólové dráze.
  • V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady, naposledy byla obnovena v roce 2005, kdy vydala album Present.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek