metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Letní osvěžení v pražských ulicích. | foto: MAFRAMAFRA

Do rozpáleného centra Prahy se vracejí mlžítka a fontány

  11:28
Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejnověji je opět v provozu nová fontána ve spodní části Václavského náměstí.

„Prvního spuštění se dočkala letos v polovině května kvůli blížícímu se horkému počasí. Nová fontána je chráněna lavičkami před tím, aby na ni najelo auto, byť omylem, a poškodilo ji. V parných dnech pak Pražanům přijde vhod i nové pítko, které stojí několik metrů opodál,“ říká radní pro majetek Jan Chabr.

Pod Václavským náměstím se nachází šachta s akumulační nádrží. Voda z trysek fontány stéká zpět do nádrže, kde prochází skrze filtry a znovu – už čistá – vyvěrá na povrch.

„Dochází tak k recyklaci vody, která nám umožňuje výrazně snížit její spotřebu a chovat se ekologicky,“ dodává mluvčí společnosti Technologie hlavního města Prahy, která se o fontánu stará, Martin Drozd. Do své správy by si měla společnost převzít i plánovanou fontánu poblíž Masarykova nádraží v ulici Na Florenci.

Vodní prvky jsou mezi Pražany v létě velmi oblíbené. Míst, kde se mohou lidé v ulicích ochladit či napít, je bezpočet. Nejvíce fontánek nejen pro žíznivce lze nalézt v rozpáleném centru. Podle Tomáše Mrázka z Pražských vodovodů a kanalizací již ulice obsadila i mlžicí zařízení. Ta ve svém nejbližším okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu. „Od začátku května jsme nainstalovali 21 mlžítek zejména v centrální části metropole, ale také na Vítkově či na Novém náměstí v Uhříněvsi,“ uvádí Mrázek. Letošní novinkou jsou mlžítka se dvěma a třemi hlavicemi, díky kterým se může osvěžit víc lidí naráz. „Mlžítka mají tvar opláštěného oválného nástavce na hydrantový poklop, který je ve stylu brčka. Autory designu brčka jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z pražského EP studia,“ doplňuje Mrázek.

Novými mlžítky ve tvaru brček se chlubí i radnice Prahy 8. Ta se mají v ulicích objevovat v těchto dnech. „Vzniknou na čtyřech místech, a to u Kulturního domu Ládví, u stanice metra B Palmovka, na Karlínském náměstí a na Florenci, konkrétně u stanice metra C,“ popisuje mluvčí osmé městské části Martin Šalek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek