metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Šéflékař dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. | foto: Roman ČervenýMetro.cz

Doktoři hrábnou do strun, doktorky máchnou štětcem. Doktorfest je za dveřmi

  7:58
Lékaři občas milují umění nejen pasivně, ale také aktivně. Například se rádi pouští do muziky nebo malování. Vítězem loňského ročníku Doktorfestu se stal šéf dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. Deník Metro se ho zeptal na jeho rockovou kariéru a na to, který z jeho kolegů ještě o víkendu v Písecké bráně v Praze 6 vystoupí.

Jak vznikl nápad na Doktorfest?

Doktorfest

Doktorská umělecká přehlídka se koná v pátek a sobotu v Písecké bráně v Praze 6.

  • Na třetím ročníku Doktorfestu se představí sedmnáct lékařů s uměleckou duší.
  • Festival začíná v pátek v 18 hodin vernisáží obrazů radioložky Evy Vaculíkové a oftalmoložky Zorky Vašíčkové-Dubské. Součástí programu je i klavírní koncert kardiologa Jiřího Gilíka.
  • Přehlídka lékařských kapel startuje v sobotu v poledne.
  • Večer se koná koncert vítězů minulých ročníků.

Každý z oslovených lékařů má svého koníčka a vyžívá se ve volném čase na jiném kolbišti, než je medicína. Tak proč nepředvést, že jsem nejen kvalitní odborník v medicíně, ale i dobrý rocker?

Kdo na festivalu zahraje?

Vystoupí například doktor Imran Musa Zangi, oční lékař a člen legendárního Yo Yo Bandu. Na pódiu se objeví i Jura Gilík, báječný pianista a hráč na akordeon, léta působící v Originál synkopickém orchestru. V „civilu“ je lékařem dětského kardiocentra.

A vy jste byl dřív rocker, nebo doktor?

To medicína odstartovala mou hudební kariéru. Na studiích jsem potkal Tomáše Poláčka, se kterým jsme založili folkovou Bonsai. Tvrdší muziku jsem začal hrát až v Bílé nemoci. Vždy jsem chtěl hrát víc rock, ostatně jak tvrdí klasik, folkař je rocker, který nemá na aparát.

Jak vznikl název kapely?

Bílá nemoc je zásadní drama Karla Čapka. Doktor Galén je geniální symbol lékařské etiky a statečnosti. Budiž i naše hudba poselstvím něčeho zvláštního, atmosférického a výjimečného.

Má doktořina něco společného s hraním v kapele?

Správný doktor má být vždycky trochu rocker, říkával Tomáš. Musí být přesvědčen o správnosti svého konání, stát si za svým, mít jasný názor a elegantně ho prodat. Být na pódiu nebo sdělovat diagnózu, to jsou emotivně dost podobné věci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek