metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Bezdomovec (ilustrační foto) | foto: Šárka Vávrová

Domácího násilí přibývá. Z domova vykázali i bezdomovkyni

  13:19
Případů domácího násilí v Praze stále přibývá. V měsíci lednu bylo za své agresivní chování vykázáno celkem 14 násilných osob. Úřady ale z domova vykázaly i jednu ženu bez domova.

Nejčastěji se jednalo o dlouhodobé neshody mezi manžely a partnery. V jednom případě dokonce fyzicky napadala svého přítele žena. I když se partner snažil ze společného soužití vymanit, vždy si ho našla a pokračovala ve svém agresivním chování. "Zejména v posledních dvou letech se daří odhalovat stále více případů domácího násilí. Nejenže se snažíme pomáhat ohroženým osobám při vykázání agresivních osob ze společné domácnosti, ale zvyšuje se především počet lidí, kteří své domácí problémy častěji konzultují s našimi odborníky," popsal ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Jen za za měsíc leden zaznamenali pracovníci Intervenčního centra Praha 390 kontaktů a intervencí.

Intervenční centrum řešilo i unikátní případ domácího násilí mezi bezdomovci. Oba partneři obývali budku vrátnice, kde pobývali na základě ústního souhlasu majitele. Dominantní žena dlouhodobě psychicky trýznila přítele, kterému nadávala, ale také ho fyzicky napadala pěstmi, házela po něm předměty, shazovala ho ze schodů, dokonce jej i bodla nožem.

Vykázat jde i z domova, kde nebydlíte

Muž už několikrát přerušil kontakt s partnerkou – násilnou osobou, nepovedlo se mu před partnerkou zmizet a ta si ho pokaždé našla. "Se sociální pracovnicí  nakonec dospěli ke společnému závěru, že možnou ochranou by bylo předběžné opatření, které by v případě schválení soudu prodloužilo dobu vykázání na jeden měsíc. Pracovnice tedy pomohla klientovi sepsat návrh, který byl následně soudem schválen," upřesnila Holušová.

V tomto případě ale můžeme mluvit o určitém precedentu v tom smyslu, že soud v rámci předběžného opatření na dobu 30 dní zakázal násilné osobě vedle kontaktování klienta také vstup a přiblížení se k objektu – squatu, kde ani ohrožená ani násilná osoba nemají faktické trvalé bydliště.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek