metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela
Chcete si užívat? Jeďte na dovolenou all inclusive.

Dovolená all inclusive? Zázraky nečekejte, leckde tím myslí jen snídani

  7:00
All inclusive, aneb vše je zahrnuto v ceně. O takové pobyty mají čeští turisté největší zájem. Cenový rozdíl mezi dříve oblíbenou plnou penzí je totiž minimální. Jenže vzít překlad doslova může také v některých oblíbených dovolenkových destinacích znamenat velké zklamání, protože rozsah poskytovaných služeb se značně liší země od země, hotel od hotelu. Například v Egyptě si turisty hýčkají, na Kypru si ale lidé musí většinou vystačit jen se snídaní.

Někde může "all" znamenat tři hlavní jídla denně formou bufetu a časově i sortimentem omezenou nabídku místních alkoholických a nealkoholických nápojů. Jinde zahrnuje 24 hodinovou prakticky neomezenou konzumaci skoro čehokoli včetně značkových destilátů. Rozhodně se proto vyplatí číst pozorně údaje v katalogu, kde je přesně popsáno, co vše je v rámci all inclusive zahrnuto.

Ještě lepší je položit dotaz na pobočce cestovní kanceláře. "To, že by v ceně bylo zahrnuto naprosto všechno, ale úplně doslova neplatí nikde," upozorňuje Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria.

Zadarmo můžete mít i lehátko na pláži

Nejčastěji se turisté s nabídkou all inclusive setkávají v Bulharsku, Turecku, Řecku, Egyptě nebo Tunisku. Zejména v posledních dvou zemích by ani nebylo příliš rozumné pokoušet se stravovat na vlastní pěst. Kromě jídla a nápojů zahrnuje "all" v některých zemích také servis na pláži – hlavně lehátka a slunečníky zdarma, což je poměrně časté třeba v Turecku či Egyptě, ale naopak velmi výjimečné v Řecku, Bulharsku a dalších zemích.

Podobně je to i s konzumací zdarma na plážovém baru. Naopak Kypr, Itálie nebo pevninské Španělsko služby, kde je vše zahrnuto v ceně, nabízejí opravdu jen výjimečně. "Většina hotelů zde nabízí ubytování s polopenzí či pouze se snídaní. Marná je zatím i snaha cestovek přimět zdejší hoteliéry, aby s takovou nabídkou začali i oni," dodává Šatný.

Slovníček

Jaké služby dostanete, když si koupíte...

  • All inclusive - systém služeb v hotelech, kdy cena jídla, nápojů a mnoha dalších druhů služeb je zahrnuta v ceně pokoje. Konkrétní nabídka se liší podle jednotlivých destinací a hotelů. Obvykle zahrnuje snídani, oběd a večeři formou bufetu, dopolední a odpolední občerstvení, neomezenou konzumaci vybraných místních nealkoholických i alkoholických nápojů, to vše ve vymezených časech. Turista si platí sám například značkový importovaný alkohol. V nabídce některých hotelů taková možnost zcela chybí.
  • All inclusive light  - zjednodušená varianta, obvykle neobsahuje občerstvení mezi hlavními jídly a také nabídka nápojů bývá omezena.
  • Ultra all inclusive - jíst a pít můžete prakticky nepřetržitě, zejména nápoje lze někdy konzumovat až 24 hodin denně. Bývá mezi nimi také vybraný importovaný alkohol. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek