metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Eva Pilarová | foto: ČTK

Eva Pilarová zahájí vánoční koncerty v technickém muzeu

  12:26
Zpěvačka Eva Pilarová zahájí v pondělí v Národním technickém muzeu v Praze sérii vánočních koncertů. Zakončí ji 21. prosince v Jihlavě. Právě muzeu, ve kterém turné začne, zpěvačka letos v září věnovala platinovou desku, kterou obdržela v roce 1993 od vydavatelství Supraphon za 1 400 000 prodaných nosičů.

„Spolupráce s muzeem začala tím, že mi nabídli vyčistit platinovou desku, kam se po vytopení dostala nějaká plíseň. Při té příležitosti mě nenápadně požádali, zda bych ji nevěnovala muzeu. A při té příležitosti jsme se domluvili, že bych si tam mohla udělat vánoční koncert,“ řekla Pilarová.

Dostala slavíka za rok 1962

Zpěvačka, která stále slýchá přezdívku Eva Fitzpilarová, na sobotním vyhlašování výsledků ankety Český slavík Mattoni 2014 nečekaně převzala mimořádného Zlatého slavíka. Ředitel pořádající agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský tak napravil „historickou křivdu“. Pilarová totiž skončila v roce 1962 na třetím místě, ale tehdy se v pěvecké části ankety nerozlišovala mužská a ženská kategorie a před ní dostali více hlasů jen Karel Gott a Waldemar Matuška.

„Kdo si počká, ten se dočká. Dvaapadesát let uplynulo jako voda a mám ho!,“ konstatovala brněnská rodačka, která se v roce 1960 stala členkou divadla Semafor, kde vystupovala mimo jiné s dvojicí Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Prvního Zlatého slavíka dostala před padesáti lety v roce 1964, další pak v roce 1967 a 1971. Zpěvačka říká, že zpívání ji stále baví. „Je to štěstí, když se koníček stane zaměstnáním,“ podotkla.

Doprovodí ji spousta hostů

Pětasedmdesátiletá zpěvačka příští rok oslaví 55 let na scéně. Plánuje, že k této příležitosti připraví Box 55, ve kterém bude 55 písní, 55 fotoobrázků a 55 receptů. V říjnu příštího roku uskuteční dva galakoncerty. Jeden bude v Mahenově divadle v rodném Brně, druhý v pražské Lucerně. „Mými hosty bude samozřejmě Karel Gott, a pak tam budu mít své oblíbené ‚zajíce‘, zpěváky Vojtu Dyka, Matěje Rupperta a Petra Vondráčka. Střídavě nás doprovodí Big Band Petra Soviče, moji muzikanti Vít Fiala a Milan Dvořák a skupina Lokomotiva,“ uvedla Pilarová.

Mezi hosty bude i kapela Wohnout, která si před časem pozvala Pilarovou jako hosta k natáčení akustického alba v rámci G2 Acoustic Stage, na němž společně zpívají hit Oliver Twist. Chybět nebude ani třináctiletý zpěvák Tomáš Ringel, s nímž Pilarová chystá duet. „Domlouvali jsme se dávno. On mi slíbil, že do mých výročních koncertů nezačne mutovat a já jemu, že neumřu,“ podotkla zpěvačka, která v roce 2009 obdržela od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek