Být veterinářem, tak si možná budu mnout ruce. Sice se většina zvířecích doktorů moc nezastaví, lidé jim neustále vozí mazlíčky se zlomenýma nohama, křídly či jen s „depresemi“. Ale také psy na povinné čipování. Z pohledu laika jde o relativně jednoduchý proces, navíc za slušné peníze.
Kastrujme, ale nepovinně
Minulý týden představil Milan Daďourek, náměstek ministra zemědělství, horní komoře parlamentu návrh povinného čipování a zapsání do centrální evidence, který by měl nově platit vedle psů i pro kočky. Počítá s tím připravovaný předpis Evropské komise.
Čip i lékař
|
Vzniká i proto, aby se co nejvíc omezily divoké chovy koček hlavně v nelegálních pěstírnách, které zaplevelují šedý trh s kočkami, často týranými nebo množenými nad rámec oficiálních chovů. Hovoří se i o povinné kastraci toulavých koček, jejichž rozmnožování je mimo chovy bez jakékoli kontroly. Tady se pohledy liší. Zatímco povinná registrace skrze čipy má jednoznačnou podporu, kastrace se už všem nelíbí. I proto, že by tím obcím přibyly náklady.
„Kastrační programy by měly být aplikovány dle aktuální situace, nikoli plošně pro všechny obce v Česku, tedy včetně těch, které problém s toulavými zvířaty nemají,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Kocour je levnější než kočka
Že jsou toulavé kočky v hledáčku obecních úředníků i bez nařízení, to dokazuje například Dobříš ve středních Čechách. „Město problém opuštěných a toulavých koček samozřejmě řeší a bude řešit i bez detailní zákonné úpravy. Jelikož to je v našem městě marginální problém, neřešíme tuto problematiku vlastními silami, tedy zaměstnanci, nýbrž s pomocí externího subjektu, se kterým máme uzavřenu příkazní smlouvu,“ uvedl pro deník Metro tajemník dobříšského městského úřadu Jan Horník.
Náklady obcí na toulavé kočky nejsou jen ty „kastrační“. Kastrace kočky vyjde na jeden až dva tisíce, jednodušší zákrok u kocoura může být do 1500 korun.
Nemalou položku představují náklady na zřízení a provozování útulku, kam se umisťují toulavá zvířata, tedy psi i kočky.