metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Koncert (ilustrační foto) | foto: freeimages

Festival Dvořákova Praha nabídne řadu komorních koncertů

  11:30
Letošní ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, nabídne mimo jiné řadu komorních koncertů připravenou pod kuratelou violoncellisty Jiřího Bárty. Mezi 10. a 15. zářím se na festivalu představí houslistka Chloë Hanslipová, violista Antoine Tamestito a Komorní orchestr Vídeň-Berlín složený z hráčů Berlínských a Vídeňských filharmoniků.

V komorním recitálu uslyší návštěvníci hvězdu hlavního programu festivalu houslistu Vadima Repina. Komorní řada vyvrcholí jeho vystoupením s Jiřím Bártou. ČTK o tom za pořadatele informovala Lucie Čunderliková.

„Důležitá není jen kvalita interpretů“

Festival vzdává také hold české kvartetní škole. Vystoupí například Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto a Bennewitzovo kvarteto. Trojici doplní francouzské Kvarteto Ebene a španělské kvarteto Casals. "Důležitá není jen kvalita interpretů, ale rovněž ucelenost a přesvědčivost celé komorní řady, která se na programu festivalu objevuje poprvé. Každý rok bude psán rukopisem jiného umělce," uvedla Čunderliková.

V komorním prostředí Anežského kláštera nebo Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní hudba několika staletí, od Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta, přes Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera až po Arnolda Schönberga, Alexandra Zemlinského či Ervína Schulhoffa. "Komorní řada Dvořákovy Prahy je vlastně festivalem uvnitř festivalu. Interpretační osobnost a síť mezinárodních kontaktů i dramaturgický cit mě přivedl k rozhodnutí svěřit letošní komorní řadu právě pod kuratelu Jiřího Bárty," sdělil umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec.

Světová premiéra první opery Antonína Dvořáka Alfred

Zajímavostí bude vystoupení Komorního orchestru Vídeň-Berlín, v němž vedle sebe usedli špičkoví hráči dvou rivalů o post nejlepšího orchestru světa: Berlínských a Vídeňských filharmoniků. "Snažil jsem se spojit na pódiu takové domácí i zahraniční osobnosti, které pro diváka a posluchače vytvoří neopakovatelnou atmosféru, z níž bude cítit cosi jako jedinečnost okamžiku, nebo chcete-li tvůrčí kvas bez jakéhokoli náznaku profesionálního stereotypu," dodal Bárta.

Na festivalu vystoupí dále například Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou či Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem. Významnou událostí bude světová premiéra první opery Antonína Dvořáka Alfred.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek