metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Koncert (ilustrační foto) | foto: freeimages

Festival Dvořákova Praha nabídne řadu komorních koncertů

  11:30
Letošní ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, nabídne mimo jiné řadu komorních koncertů připravenou pod kuratelou violoncellisty Jiřího Bárty. Mezi 10. a 15. zářím se na festivalu představí houslistka Chloë Hanslipová, violista Antoine Tamestito a Komorní orchestr Vídeň-Berlín složený z hráčů Berlínských a Vídeňských filharmoniků.

V komorním recitálu uslyší návštěvníci hvězdu hlavního programu festivalu houslistu Vadima Repina. Komorní řada vyvrcholí jeho vystoupením s Jiřím Bártou. ČTK o tom za pořadatele informovala Lucie Čunderliková.

„Důležitá není jen kvalita interpretů“

Festival vzdává také hold české kvartetní škole. Vystoupí například Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto a Bennewitzovo kvarteto. Trojici doplní francouzské Kvarteto Ebene a španělské kvarteto Casals. "Důležitá není jen kvalita interpretů, ale rovněž ucelenost a přesvědčivost celé komorní řady, která se na programu festivalu objevuje poprvé. Každý rok bude psán rukopisem jiného umělce," uvedla Čunderliková.

V komorním prostředí Anežského kláštera nebo Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní hudba několika staletí, od Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta, přes Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera až po Arnolda Schönberga, Alexandra Zemlinského či Ervína Schulhoffa. "Komorní řada Dvořákovy Prahy je vlastně festivalem uvnitř festivalu. Interpretační osobnost a síť mezinárodních kontaktů i dramaturgický cit mě přivedl k rozhodnutí svěřit letošní komorní řadu právě pod kuratelu Jiřího Bárty," sdělil umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec.

Světová premiéra první opery Antonína Dvořáka Alfred

Zajímavostí bude vystoupení Komorního orchestru Vídeň-Berlín, v němž vedle sebe usedli špičkoví hráči dvou rivalů o post nejlepšího orchestru světa: Berlínských a Vídeňských filharmoniků. "Snažil jsem se spojit na pódiu takové domácí i zahraniční osobnosti, které pro diváka a posluchače vytvoří neopakovatelnou atmosféru, z níž bude cítit cosi jako jedinečnost okamžiku, nebo chcete-li tvůrčí kvas bez jakéhokoli náznaku profesionálního stereotypu," dodal Bárta.

Na festivalu vystoupí dále například Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou či Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem. Významnou událostí bude světová premiéra první opery Antonína Dvořáka Alfred.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek