metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pondělí 13. ledna 2025. Svátek má Edita

Filtrovaná voda do petky. Po Hlaváku, Smícháči a Masaryčce si loknete i na Florenci

  5:00
Že jsou plasty pro přírodu zlo, neboť se rozkládají stovky let, se učí děti už na prvním stupni základních škol. Mnoho Čechů si již dávno zvyklo nosit s sebou kromě řady jiných předmětů osobní potřeby také vlastní lahev. Právě na ně cílí relativně mladý trend budování filtračních stanic na vodu na klíčových uzlech MHD. Ta nejnovější před pár dny vyrostla na autobusovém nádraží Florenc.
Fotogalerie2

Stanici na pitnou filtrovanou vodu do vlastní lahve na Florenci nově najdete v nové odbavovací hale číslo 1 vedle toalet. | foto: LOKNI

„Ústřední autobusové nádraží Florenc, které vlastní a provozuje společnost Penta Real Estate, se stává prvním autobusovým terminálem nabízejícím ekologickou alternativu balené vody. Na toto nádraží se náš start-up rozšiřuje po úspěšných instalacích na českých vlakových nádražích,“ uvádí tým start-upu Lokni s tím, že na pražském hlavním nádraží, kde stojí filtrovací stanice zhruba rok, dosud proběhlo přes 23 tisíc odběrů a celkově se díky filtračním stanicím na všech třinácti nádražích v Česku, kde lze stanice v současnosti nalézt, ušetřilo více než 92 tisíc plastových lahví.

„Představuje to více než 2,3 tuny plastového odpadu a přibližně 5,29 tisíce kilogramů CO2. Popularita filtračních stanic Lokni v celém tuzemsku navíc roste meziměsíčně o dvouciferná procenta,“ dodává tým Lokni.

Voda z Masaryčky
Filtrační stanice na autobusovém nádraží Florenc funguje stejně jako na vlakových nádražích a umožňuje cestujícím načepovat si do vlastní lahve čerstvou filtrovanou vodu, a to s možností volby mezi perlivou i neperlivou. Cestující s předem nainstalovanou mobilní aplikací si mohou denně natočit až půl litru neperlivé chlazené vody zdarma v rámci tarifu Nádraží nebo mohou vodu zakoupit prostřednictvím platebního terminálu přímo u stanice, a to za zlomek ceny balené vody v obchodech. Podle ceníku na webu firmy je řeč o jednotkách korun.

Chceš vodu? Fajn. Ale koukneš se u toho na reklamu.

„Na Masarykově nádraží už filtrační stanice Lokni úspěšně fungují na vlakovém nádraží i v našich kancelářských budovách a potvrdilo se, že veřejnost vítá možnost čerpat kvalitní vodu přímo do vlastní lahve. Instalace na Florenci je dalším krokem, kterým chceme pomoci snižovat odpad z jednorázových obalů,“ říká David Musil, Managing Director společnosti Penta Real Estate pro Českou republiku.

Filtrační stanici v Praze naleznete také například na smíchovském vlakovém nádraží. Z jiných českých měst lze namátkou zmínit nádraží v Hradci Králové, Ostravě, Olomouci či Moravské Třebové. Filtrovanou vodu do vlastního si lze natočit i v Českých Budějovicích, v Břeclavi, Děčíně nebo Plzni.

Nic není tak úplně zadarmo
Fakt, že mají filtračních stanice limit, od kterého si pak musíte za vodu zaplatit, v minulosti kritizoval například známý pražský novinář a youtuber Janek Rubeš. Sami lidé z týmu Lokni přitom připouštějí, že jim plyne příjem i z něčeho jiného než z prodávání kvalitně přefiltrované vody. Filtrační stanice jsou totiž zároveň digitální reklamní platformou, a to díky LCD displejům přímo na automatech.

„Tento prostor umožňuje efektivní cílení kampaní na konkrétní cílové skupiny, jako jsou studenti či cestující hromadné dopravy. Zadavatelé reklamy tak navíc kofinancují provoz těchto filtračních stanic, což umožňuje nabídnout filtrovanou vodu zdarma a zároveň zvyšuje pozitivní vnímání jejich značky,“ uzavírá tým start-upu.

Autobusové nádraží Praha Florenc

  • Autobusové nádraží Florenc má klíčový význam.
  • Za první tři čtvrtletí letošního roku zde bylo odbaveno přes 120 tisíc spojů, za celý rok je předpoklad 170 tisíc. To je 95 procent ve srovnání s předcovidovým rokem 2019.
  • Dvě třetiny zdejších spojů tvoří mezinárodní doprava, zbylou třetinu vnitrostátní dálková přeprava a zájezdy tisíce a víc spojů míří každý měsíc do Německa, Polska a na Ukrajinu. Celkově odtud autobusy míří do 27 zemí. Nejdále do Španělska, Řecka, Velké Británie, Norska nebo do měst východní Ukrajiny.
  • Nejžádanější města jsou Vídeň, Drážďany, Berlín a Bratislava, kam odtud jezdí 25 až 35 spojů denně.
  • Do všech hlavních měst okolních států lze v současnosti cestovat v cenové relaci tři sta až šest set korun za jednosměrnou jízdenku pro dospělého.
  • Z vnitrostátních linek jsou nejvytíženější ty do Brna a do Karlových Varů. Spoje jezdí v intervalu okolo třiceti minut. Areálem projde okolo deset milionů lidí ročně.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dělají boty člověka? O vaší duši a povaze prozrazují víc, než jste ochotni si přiznat

vydáno 13. ledna 2025  10:22

Než se ráno doma nazujete do nějakého obutí, zkuste přemýšlet, co si o vás pomyslí lidé. Nejde jen o to, zda jsou vaše lodičky či tenisky zářivě čisté....  celý článek

Je jako živé! Novorozeně z umělé hmoty pomáhá u Apolináře. Jmenuje se Paul 2.0

vydáno 13. ledna 2025  6:53

Zachraňovat lidský život není jako opravovat motor auta. Řadu lékařských zákroků lze trénovat na simulátorech. Jsou ale situace, které lékařský personál...  celý článek

Pražské figurky. Bystré fotooko Františka Dostála. O fotografovi, který viděl i neviditelné

vydáno 12. ledna 2025  11:58

Denně potkáváte v ulicích města tisíce lidí. Chodců spěchajících tam a nazpátek. Setkáváte se s lidmi za pulty obchodů, za přepážkami, v MHD. Přemýšlíte...  celý článek

Kvásek je naší pýchou, říká Sicilián, který upekl svou první pizzu už v devíti letech

vydáno 12. ledna 2025  8:17

Gurmánská pizzerie Amuni sicilského střihu není na pražské gastronomické scéně nováčkem – svou první pobočku otevřela již v roce 2017 na Vinohradech.  celý článek