„Ústřední autobusové nádraží Florenc, které vlastní a provozuje společnost Penta Real Estate, se stává prvním autobusovým terminálem nabízejícím ekologickou alternativu balené vody. Na toto nádraží se náš start-up rozšiřuje po úspěšných instalacích na českých vlakových nádražích,“ uvádí tým start-upu Lokni s tím, že na pražském hlavním nádraží, kde stojí filtrovací stanice zhruba rok, dosud proběhlo přes 23 tisíc odběrů a celkově se díky filtračním stanicím na všech třinácti nádražích v Česku, kde lze stanice v současnosti nalézt, ušetřilo více než 92 tisíc plastových lahví.
„Představuje to více než 2,3 tuny plastového odpadu a přibližně 5,29 tisíce kilogramů CO2. Popularita filtračních stanic Lokni v celém tuzemsku navíc roste meziměsíčně o dvouciferná procenta,“ dodává tým Lokni.
Voda z Masaryčky
Filtrační stanice na autobusovém nádraží Florenc funguje stejně jako na vlakových nádražích a umožňuje cestujícím načepovat si do vlastní lahve čerstvou filtrovanou vodu, a to s možností volby mezi perlivou i neperlivou. Cestující s předem nainstalovanou mobilní aplikací si mohou denně natočit až půl litru neperlivé chlazené vody zdarma v rámci tarifu Nádraží nebo mohou vodu zakoupit prostřednictvím platebního terminálu přímo u stanice, a to za zlomek ceny balené vody v obchodech. Podle ceníku na webu firmy je řeč o jednotkách korun.
„Na Masarykově nádraží už filtrační stanice Lokni úspěšně fungují na vlakovém nádraží i v našich kancelářských budovách a potvrdilo se, že veřejnost vítá možnost čerpat kvalitní vodu přímo do vlastní lahve. Instalace na Florenci je dalším krokem, kterým chceme pomoci snižovat odpad z jednorázových obalů,“ říká David Musil, Managing Director společnosti Penta Real Estate pro Českou republiku.
Filtrační stanici v Praze naleznete také například na smíchovském vlakovém nádraží. Z jiných českých měst lze namátkou zmínit nádraží v Hradci Králové, Ostravě, Olomouci či Moravské Třebové. Filtrovanou vodu do vlastního si lze natočit i v Českých Budějovicích, v Břeclavi, Děčíně nebo Plzni.
Nic není tak úplně zadarmo
Fakt, že mají filtračních stanice limit, od kterého si pak musíte za vodu zaplatit, v minulosti kritizoval například známý pražský novinář a youtuber Janek Rubeš. Sami lidé z týmu Lokni přitom připouštějí, že jim plyne příjem i z něčeho jiného než z prodávání kvalitně přefiltrované vody. Filtrační stanice jsou totiž zároveň digitální reklamní platformou, a to díky LCD displejům přímo na automatech.
„Tento prostor umožňuje efektivní cílení kampaní na konkrétní cílové skupiny, jako jsou studenti či cestující hromadné dopravy. Zadavatelé reklamy tak navíc kofinancují provoz těchto filtračních stanic, což umožňuje nabídnout filtrovanou vodu zdarma a zároveň zvyšuje pozitivní vnímání jejich značky,“ uzavírá tým start-upu.
Autobusové nádraží Praha Florenc
|