metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Flašinetáři vyhrávali v ulicích Pražanům i turistům

  14:18
Atmosféru venkovních zábav 19. století vrátilo do centra města Národní muzeum. V rámci Mezinárodního festivalu flašinetářů, který pořádá, se hráči na tento nástroj z různých koutů světa setkali dnes dopoledne na Kampě. Odpoledne vystoupí v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a večer v Českém muzeu hudby.
Flašinetáři na Kampě. | foto: David SedleckýMetro.cz

Festival má název Flašinet žije!, o čemž se v parném dopoledni přesvědčili především zahraniční turisté pod Karlovým mostem. Zvuky hracích strojků vyloudila ze svých historických i současných nástrojů třináctka flašinetářů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Francie a vyvrátila tak zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality. Všichni byli oblečeni do dobových kostýmů - tím autentičtěji zněly klasické skladby včetně Mackieho Messera či známé „hašlerky“ Ta naše písnička česká.

Ozvaly se i melodie takzvané vážné hudby či swing včetně slavného jazzového standardu Chatanooga Choo-Choo. „Za peníze koupíte dnes všechno,“ komentoval to flašinetář z Berlína, podle něhož lze děrované papíry z tuhé lepenky, podle nichž nástroj hraje, získat i s novými aranžemi.

Podobné štítky jako má flašinet, řídily tkalcovské stavy

„Tradice tohoto fenoménu je dnes udržována díky nepočetné skupině nadšenců z celé Evropy,“ řekl flašinetář Jan Bondra. „Můj flašinet byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na papírové kartony, takzvané prešpány, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Je tu 36 řad a stejný počet tónů. Má tři rejstříky, takže mohu podobně jako u varhan měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku,“ uvedl Bondra.

Podobné kartony, děrné štítky, se podle něj používaly do počítacích strojů. „Ty prešpánové tu však existovaly kolem roku 1850 a řídily tkalcovské stavy. V muzeu v Jemnici je jeden z nich stále v provozu,“ dodal.

Festivalový koncert v kostele sv. Mikuláše odpoledne ukáže, jak flašinety zvládají díla klasické hudby. „Skutečnosti, které z tohoto koncertu dělají jedinečný zážitek, jsou paradoxně technické limity flašinetů. Hrací strojky totiž musí i s veškerými omezeními obsáhnout tolik, co mnohačlenné orchestry,“ řekla Kristýna Zámečníková z Českého muzea hudby. Večerní koncert v tomto muzeu nebude omezen žánrem. Operetní melodie, lidovky i jazzové skladby zazní v podání flašinetů i jazýčkových automatofonů a automatického klavíru, takzvané pianoly.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek