metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav
Flašinetáři na Kampě. | foto: David SedleckýMetro.cz

Flašinetáři vyhrávali v ulicích Pražanům i turistům

  14:18
Atmosféru venkovních zábav 19. století vrátilo do centra města Národní muzeum. V rámci Mezinárodního festivalu flašinetářů, který pořádá, se hráči na tento nástroj z různých koutů světa setkali dnes dopoledne na Kampě. Odpoledne vystoupí v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a večer v Českém muzeu hudby.

Festival má název Flašinet žije!, o čemž se v parném dopoledni přesvědčili především zahraniční turisté pod Karlovým mostem. Zvuky hracích strojků vyloudila ze svých historických i současných nástrojů třináctka flašinetářů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Francie a vyvrátila tak zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality. Všichni byli oblečeni do dobových kostýmů - tím autentičtěji zněly klasické skladby včetně Mackieho Messera či známé „hašlerky“ Ta naše písnička česká.

Ozvaly se i melodie takzvané vážné hudby či swing včetně slavného jazzového standardu Chatanooga Choo-Choo. „Za peníze koupíte dnes všechno,“ komentoval to flašinetář z Berlína, podle něhož lze děrované papíry z tuhé lepenky, podle nichž nástroj hraje, získat i s novými aranžemi.

Podobné štítky jako má flašinet, řídily tkalcovské stavy

„Tradice tohoto fenoménu je dnes udržována díky nepočetné skupině nadšenců z celé Evropy,“ řekl flašinetář Jan Bondra. „Můj flašinet byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na papírové kartony, takzvané prešpány, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Je tu 36 řad a stejný počet tónů. Má tři rejstříky, takže mohu podobně jako u varhan měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku,“ uvedl Bondra.

Podobné kartony, děrné štítky, se podle něj používaly do počítacích strojů. „Ty prešpánové tu však existovaly kolem roku 1850 a řídily tkalcovské stavy. V muzeu v Jemnici je jeden z nich stále v provozu,“ dodal.

Festivalový koncert v kostele sv. Mikuláše odpoledne ukáže, jak flašinety zvládají díla klasické hudby. „Skutečnosti, které z tohoto koncertu dělají jedinečný zážitek, jsou paradoxně technické limity flašinetů. Hrací strojky totiž musí i s veškerými omezeními obsáhnout tolik, co mnohačlenné orchestry,“ řekla Kristýna Zámečníková z Českého muzea hudby. Večerní koncert v tomto muzeu nebude omezen žánrem. Operetní melodie, lidovky i jazzové skladby zazní v podání flašinetů i jazýčkových automatofonů a automatického klavíru, takzvané pianoly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek