metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

František se vrátil zpět do Mělníka

  14:53
Údržbářská betonová loď u Karlova mostu podle čtenářů překážela.

Další 1 fotografie v galerii
Betonová loď František (vpravo uprostřed) | foto: Metro.cz

Nejprve v půlce května pomáhal při svatojánské slavnosti Navalis, pak tu kotvil bez užitku celý měsíc. Řeč je o pontonu jménem František, jde o ­pracovní betonovou loď, která zde poté zpestřovala nejen víkendovou akci Noc kostelů, ale také průjezd ostatních lodí.

Podle Huga Roldána z Povodí Vltavy, kterému neobvyklé plavidlo patří, se ale již nyní po Vltavě vrací domů zpět do kotviště v Mělníku.

„Byli jsme partnery jak na slavnostech Navalis, tak i pro Noc kostelů. Ponton s pracovním názvem František je vlastně pracovní loď, která slouží při různých údržbových pracích. Kdy bude ponton opět v Praze v rámci své běžné práce, zatím nevíme. Pokud nás organizátor Navalisu požádá, bude to minimálně příští rok v květnu,“ řekl deníku Metro Roldán.

František měl během akcí u ­Karlova mostu úspěch, zejména když sloužil jako takzvaný Zakotvený kostel – místo, kde v rámci Noci kostelů probíhaly debaty s hosty. V ­mezidobí, kdy nečinně plaval na Vltavě, ale našel také řadu odpůrců mezi turisty, kterým překážel při focení historického mostu. Vadil i lodníkům, kteří ho museli objíždět. „Zaujalo mě také, že ač se loď nacházela v zúžené části řeky, byla ukotvena kolmo, nikoliv po proudu,“ kroutí hlavou Ondřej.

Čtenáři deníku Metro nejsou jediní, jež velká nevzhledná loď kotvící v centru překvapila. Karel Horáček, pracovník blízkého hotelu Four Seasons Praha, je rád, že na ni není a nebylo z oken jejich hotelu vidět. Obsluha restaurace Marina naproti bývalému kotvišti zase oceňuje fakt, že nevysoká loď nezakryla hostům výhled na Karlův most.

„Kdyby ano, to už bychom kritiku od hostů zaznamenali,“ usmívá se Stanislav, jehož příjmení není podle jeho slov nutné uvádět, protože zde obvykle obsluhuje sám.

Ponton u Karlova mostu byl pro letošní Noc kostelů novinkou. Organizátoři loď proměnili v plovoucí kostel také proto, že je hladina řeky nejníže položené místo s „kostelem“ v ­Praze. „Ty stojí obvykle na kopci,“ uvedl ředitel Pastoračního střediska pražského arcibiskupství Michal Němeček.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek