metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Dalších 38 fotografií v galerii
Park na Karlínském náměstí se rekonstruuje z evropských fondů. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

GALERIE: Karlínské náměstí je plné děr. Stromy musely jít k zemi

  7:00
Z náměstí u kostela svatého Cyrila a Metoděje je oplocené staveniště plné sutin a vykopaných jam. Místní, kteří zde byli zvyklí venčit své psy, se nyní musí spokojit pouze s­ jeho polovinou, jež je jim prozatím přístupná. I o tu mají ale v následujících týdnech přijít. Nevoli vyvolalo i kácení místní památné platanové aleje.

„Nechápu, proč dělají obě části parku najednou. Kam budeme chodit se psy?“ diví se Soňa Tyrolová, která zde svého psa venčí každý den.

Karlínské děsí také úbytek stromů v čele s pěti starými platany. „Kácení stromů mě šokovalo, protože zde některé z nich rostly bezmála sto dvě stě let,“ diví se Jan Novotný, který se kolem náměstí pohybuje denně.

Podle Anny Patočkové z radnice Prahy 8 však mělo kácení smysl. „Řadu stromů nebylo možné stabilizovat ani zlepšit jejich zdravotní stav. Proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny,“ hájí kácení.

Někteří jí dávají za pravdu. „Při každé bouřce tady padají větve. Je jen zásluhou velkého štěstí, že se do teď nikomu nic nestalo,“ komentuje úbytek stromů pejskař Jan Fulín.

Během následujících měsíců má na náměstí vyrůst zbrusu nové dětské hřiště, sportoviště s fitness-prvky, nové lavičky, pítka či litinové ploty. Obnovy se dočká také osvětlení kostela či kašna v severní části parku. „Parková úprava je zde koncipována ve stylu anglického krajinářského parku,“ říká Patočková.

Pokud vše půjde dle plánu, bude rekonstrukce náměstí za šestačtyřicet milionů financována z evropských fondů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek