metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Dalších 38 fotografií v galerii
Park na Karlínském náměstí se rekonstruuje z evropských fondů. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

GALERIE: Karlínské náměstí je plné děr. Stromy musely jít k zemi

  7:00
Z náměstí u kostela svatého Cyrila a Metoděje je oplocené staveniště plné sutin a vykopaných jam. Místní, kteří zde byli zvyklí venčit své psy, se nyní musí spokojit pouze s­ jeho polovinou, jež je jim prozatím přístupná. I o tu mají ale v následujících týdnech přijít. Nevoli vyvolalo i kácení místní památné platanové aleje.

„Nechápu, proč dělají obě části parku najednou. Kam budeme chodit se psy?“ diví se Soňa Tyrolová, která zde svého psa venčí každý den.

Karlínské děsí také úbytek stromů v čele s pěti starými platany. „Kácení stromů mě šokovalo, protože zde některé z nich rostly bezmála sto dvě stě let,“ diví se Jan Novotný, který se kolem náměstí pohybuje denně.

Podle Anny Patočkové z radnice Prahy 8 však mělo kácení smysl. „Řadu stromů nebylo možné stabilizovat ani zlepšit jejich zdravotní stav. Proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny,“ hájí kácení.

Někteří jí dávají za pravdu. „Při každé bouřce tady padají větve. Je jen zásluhou velkého štěstí, že se do teď nikomu nic nestalo,“ komentuje úbytek stromů pejskař Jan Fulín.

Během následujících měsíců má na náměstí vyrůst zbrusu nové dětské hřiště, sportoviště s fitness-prvky, nové lavičky, pítka či litinové ploty. Obnovy se dočká také osvětlení kostela či kašna v severní části parku. „Parková úprava je zde koncipována ve stylu anglického krajinářského parku,“ říká Patočková.

Pokud vše půjde dle plánu, bude rekonstrukce náměstí za šestačtyřicet milionů financována z evropských fondů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek