metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Dalších 17 fotografií v galerii
V tunelu byly kostky a dopravu řídil policista. | foto: ČTK

GALERIE: Letenský tunel slaví šedesáté narozeniny. Starší je už jen Vyšehradský

  11:44
Druhý nejstarší silniční tunel v Praze, který spojil centrum města s Letnou, zažije výročí svého slavnostního uvedení do provozu. Řidiči letenským tunelem jezdí již šedesát let. Předtím mohli používat jen tunel na Vyšehradě. Zato na železnici už byly všechny tunely dávno dostavěné.

Tunel v číslech

  • Tunel a Letnou je dlouhý 423 metrů a překonává výškový rozdíl 23 metrů.
  • Tunel má pouze jeden obousměrný tubus, který je esovitě prohnutý dvěma protioblouky.
  • Je široký 10,3 metru a vysoký 6,5 metru.

Výstavba letenského tunelu začala 28. září 1949, jeho projekt byl na papíře ale již ve 30. letech. Náklady na jeho výstavbu, která bez dvou dnů trvala čtyři roky, dosáhly 74 milionů korun. Velké problémy při ražbě tunely představovaly břidlice, nebylo proto možno jej prorazit tak, aby v něm mohly jezdit tramvaje, jak se původně plánovalo. Na zdech a stropě má keramický obklad.

Jako součást systému civilní obrany byl tunel napojen na přilehlé kryty pod Letnou. V roce 1968 byla do tunelu vyhloubena větrací šachta a dispečink. V letech 2002 a 2003 byl po povodních kompletně opraven, kdy centrální dopravní a technický dispečink převzal dohled nad provozem tunelu. Původní dlážděná vozovka byla vyměněna za asfaltovou a byla též postavena druhá větrací šachta.

Železniční tunely vznikaly již v 19. století

Nejstarším pražským silničním tunelem je 34 metrů dlouhý Vyšehradský tunel, který byl vybudován v letech 1902 až 1904. Nejmladšími silničními tunely v Praze je dvojice tunelů - Komořanský a Lochkovský, na pražském okruhu R1, který byl zprovozněn v září 2010. Ve výstavbě je tunelový komplex Blanka.

Nejstarším pražským železničním tunelem je Bubenečský tunel ve Stromovce z roku 1868, který je dlouhý 104 metrů. Několik železničních tunelů bylo v minulosti zrušeno, kupříkladu 270 metrů dlouhý Vítkovský tunel z roku 1872. Z něj vznikla cyklostezka a cesta pro pěší.

Tunely v Praze jsou

  • Celková délka devíti železničních tunelů v Praze je nyní téměř 7,5 kilometru. Na území hlavního města jich bylo v minulosti vybudováno více, několik jich ale bylo zrušeno.
  • V Praze je nyní osm silničních tunelů - Vyšehradský, Letenský, Těšnovský, Strahovský, Mrázovka, Zlíchovský, Komořanský a Lochkovský.
  • Na železnici najdete tunelů devět - dva nové Vítkovské, tři Vinohradské, Chuchelský, Libeňský, Malešický a Bubenečský.
  • Pro cyklisty a pěší jsou určeny tunely Karlínský a Vítkovský.
  • Bezkonkurenčně nejdelšími tunely pak disponuje pražské metro, v současnosti měří tři jeho linky bezmála 60 kilometrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek