metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

GALERIE: Letenský tunel slaví šedesáté narozeniny. Starší je už jen Vyšehradský

  11:44
Druhý nejstarší silniční tunel v Praze, který spojil centrum města s Letnou, zažije výročí svého slavnostního uvedení do provozu. Řidiči letenským tunelem jezdí již šedesát let. Předtím mohli používat jen tunel na Vyšehradě. Zato na železnici už byly všechny tunely dávno dostavěné.
V tunelu byly kostky a dopravu řídil policista.

V tunelu byly kostky a dopravu řídil policista. | foto: ČTK

Tunel v číslech

  • Tunel a Letnou je dlouhý 423 metrů a překonává výškový rozdíl 23 metrů.
  • Tunel má pouze jeden obousměrný tubus, který je esovitě prohnutý dvěma protioblouky.
  • Je široký 10,3 metru a vysoký 6,5 metru.

Výstavba letenského tunelu začala 28. září 1949, jeho projekt byl na papíře ale již ve 30. letech. Náklady na jeho výstavbu, která bez dvou dnů trvala čtyři roky, dosáhly 74 milionů korun. Velké problémy při ražbě tunely představovaly břidlice, nebylo proto možno jej prorazit tak, aby v něm mohly jezdit tramvaje, jak se původně plánovalo. Na zdech a stropě má keramický obklad.

Jako součást systému civilní obrany byl tunel napojen na přilehlé kryty pod Letnou. V roce 1968 byla do tunelu vyhloubena větrací šachta a dispečink. V letech 2002 a 2003 byl po povodních kompletně opraven, kdy centrální dopravní a technický dispečink převzal dohled nad provozem tunelu. Původní dlážděná vozovka byla vyměněna za asfaltovou a byla též postavena druhá větrací šachta.

Železniční tunely vznikaly již v 19. století

Nejstarším pražským silničním tunelem je 34 metrů dlouhý Vyšehradský tunel, který byl vybudován v letech 1902 až 1904. Nejmladšími silničními tunely v Praze je dvojice tunelů - Komořanský a Lochkovský, na pražském okruhu R1, který byl zprovozněn v září 2010. Ve výstavbě je tunelový komplex Blanka.

Nejstarším pražským železničním tunelem je Bubenečský tunel ve Stromovce z roku 1868, který je dlouhý 104 metrů. Několik železničních tunelů bylo v minulosti zrušeno, kupříkladu 270 metrů dlouhý Vítkovský tunel z roku 1872. Z něj vznikla cyklostezka a cesta pro pěší.

Tunely v Praze jsou

  • Celková délka devíti železničních tunelů v Praze je nyní téměř 7,5 kilometru. Na území hlavního města jich bylo v minulosti vybudováno více, několik jich ale bylo zrušeno.
  • V Praze je nyní osm silničních tunelů - Vyšehradský, Letenský, Těšnovský, Strahovský, Mrázovka, Zlíchovský, Komořanský a Lochkovský.
  • Na železnici najdete tunelů devět - dva nové Vítkovské, tři Vinohradské, Chuchelský, Libeňský, Malešický a Bubenečský.
  • Pro cyklisty a pěší jsou určeny tunely Karlínský a Vítkovský.
  • Bezkonkurenčně nejdelšími tunely pak disponuje pražské metro, v současnosti měří tři jeho linky bezmála 60 kilometrů.
Autoři: Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek