metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Dalších 7 fotografií v galerii
Zkouška na Hradě. V osm hodin ráno začala zkouška na slavnostní ceremoniál pověšení husitských vlajek na balkon na III. nádvoří. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

GALERIE: Na Hradě se ráno zkoušelo vyvěšení husitského praporu

  18:00,  aktualizováno  5.6 11:49
Husitský prapor zavlaje dnes v poledne na Pražském hradě. Připomenout má blížící se 600. výročí mučednické smrti kněze, myslitele a církevního reformátora Jana Husa. Ráno se všechno zkoušelo nanečisto.

„Oproti zvyklostem bude na praporu místo červeného kalichu na černém pozadí použit zlatý kalich na červeném listu,“ řekl hradní protokolář Jindřich Forejt. Hrad tuto variantu zvolil po konzultaci s historiky, více prý odpovídá historickým pramenům.

Husitský prapor s kalichem bude vlát na sídle českých prezidentů do 7. července. Svěšen tak bude den po státním svátku a výročním dni Husovy smrti, který byl upálen 6. července 1415 v Kostnici.

Dvě husitské vlajky budou vyvěšeny společně se třemi českými na balkonu na třetím nádvoří, ze kterého v minulosti mluvili prezidenti. Forejt poznamenal, že vlajka tak nebude vlát nad Hradem.

„Je to sice drobnost, já v tom ale spatřuju symbolickou důležitost, protože nad Hradem vlaje historicky pouze prezidentská standarta,“ poznamenal Forejt. Výjimkou jsou pouze vlajky státních návštěv. České vlajky budou podle něj vyvěšeny kvůli připomínce 90 let od chvíle, kdy byl 6. červenec vyhlášen památným dnem.

Hrad dlouho hledal skutečnou historickou podobu husitského praporu. Podle Forejta se nakonec po dohodě s odborníky a historiky rozhodli pro „zlatý kalich na červeném listě“, jak je znám z Jenského kodexu. Ten vznikl koncem 15. století. „Nejrozšířenější je červený kalich na černém listu, což ovšem je zpodobnění známé z 19. století díky románům Aloise Jiráska a zobrazením Alšovým,“ uvedl Forejt.

Při vyvěšení praporu zazní chorál Ktož jsú boží bojovníci

Oslavy se zúčastní také pěvecký sbor Univerzity Karlovy. Při vyvěšování vlajek zazpívá husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci. Podle Forejta má jejich přítomnost ukázat na Husův význam jako akademika a univerzitního hodnostáře. Na místě také budou přítomní historici, kteří se Husovi dlouhodobě věnují.

Prapor s kalichem vyvěsil na Hradě před 90 lety i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, tehdy u příležitosti vyhlášení 6. července jako státního svátku. Nesouhlasil s tím Vatikán. Stala se z toho diplomatická roztržka s Vatikánem, která se řešila mnoho let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek