metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Dalších 16 fotografií v galerii
Nehoda na rohu Opletalovy a Hybernské | foto: Metro - Josef Škvor

GALERIE: Taxikář přejel pasažéra a ujel. Zažili jsme službu strážníků v noční Praze

  10:47
„Na křižovatce Hybernské a Opletalovy srazilo auto chodce, lidé ho tam oživují,“ zní z vysílačky krátce po třetí hodině ráno. Řidič Jan Motyčák zapíná sirénu a maják a v tu chvíli se v rámci možností skříňového iveca, úzkých uliček s dlažebními kostkami směrem k místu nehody. Deník Metro o víkendové noci doprovázel strážníky ze služebny v Opletalově ulici při jejich noční službě.

V autě je na můj vkus divně ticho, nepadne ani slovo. Na místě jsme za dvě minuty. Jedna autohlídka strážníků tu už je. Kontrolují životní funkce muže, který dýchá a na temeni hlavy má otevřenou ránu. Přijíždějí další vozy a uzavírají místo nehody. Asi minutu po nás přijíždí záchranka. I tak mi připadá, že čas se strašně vleče. „Srazil ho bílý taxík,“ potvrzuje strážníkům svědek. Starší záchranář stabilizuje zraněnému krční páteř límcem a strážníci mu ho pomáhají naložit na nosítka a do sanitky. Po chvíli je na místě i další auto záchranářů s drobnou mladou lékařkou s brýlemi. Ta se muži v sanitce začne ihned věnovat.

Nehoda na rohu Opletalovy a Hybernské
Nehoda na rohu Opletalovy a Hybernské

Taxikář přejel pasažéra.

Obcházím místo události a na zadních dveřích mercedesu je nápis: Jsme tam, kde nás potřebujete. Ve 3.39 odjíždí velká sanitka se zraněným do motolské nemocnice. Strážníci na křižovatce zatím odklánějí auta a ochraňují tak dopravní policisty z vyšetřování nehod. Fouká vítr a je zima.

Kopnul mu do auta, a tak ho přejel

Na čtvrtou hodinu ranní se vracíme na služebnu. Tady už několikrát po sobě strážníci projíždějí záznamy z kamer, aby zjistili, odkud řidič jel a jak se nehoda stala. „Musel parkovat někde v Opletalce, Ještě prohlédni shora z Politiky (Politických vězňů - pozn. red.),“ říká strážník Josef Krampla operátorovi, který projíždí kamery. Podle toho, co bylo na záznamu vidět, řidič taxi zastavil v Opletalově ulici u parku, ale nikdo nevystoupil, ani nenastoupil. Potom podruhé zastavil na křižovatce, kde se nehoda stala. Bylo vidět, že z auta vystoupila žena a po chvíli od auta odešla rychlými kroky a další postava se zřejmě ještě dohadovala s řidičem. „Asi se mu museli v autě pohádat, proto zastavil už u parku v Opletalce. Proto je tady na roku Hybernské asi vysadil,“ usuzuje Krampla.

Pasažér pak šel k zadní části taxíku, kopl do něj. Když kolem přední části auta přecházel, v tu chvíli se řidič taxíku rozjel a plnou vahou svého superbu ho přejel. Na zpomaleném záběru kamery bylo i z velké dálky vidět, jak se levá část auta zavlnila, když překážku – člověka – přejela. Strážníci pouštějí všechny záběry z trasy vozu několikrát, aby udělali pro policii podrobný popis události. Ten pak vezou předat policii do Kongresové ulice.

Večer byl o trochu klidnější

Kam se na tuto událost hrabe začátek služby, ten byl ještě klidnější. Krátce před osmou večer autohlídka přebírá hlášení a přijíždíme do Křemencovy ulice před dům s číslem popisným 164. Před průjezdem je zaparkovaný černý bavorák. Mezi otevřenými vraty stojí auto, jehož řidič by rád vyjel, ale nemůže. Příjezd strážníků zaujme i pár lidí z protější hospody U Matěje Kotrby. „Já už jsem obešel ostatní hospody kolem, jestli to není někoho z hostů, ale nikdo se nepřihlásil,“ říká strážníkům hospodský. Venku stojící hosté jsou zjevně na straně nebohého řidiče v průjezdu.

Odtah auta

Strážníci obcházejí auto a fotí ze všech pozic. Na některých místech je pěkný vůz necitlivě odřený a poškozený. „Čekáme na lustraci auta,“ říká po chvíli fotografování velitel autohlídky René Rohovský. Pokud neseženou majitele, zavolají odtahovku, protože auto brání provozu. Ve 20.13 odtah Správy služeb hlavního města přijíždí. Její řidič skoro za poklusu opět fotí auto ze všech možných úhlů. To pro případ soudního sporu s majitelem. Ve 20.22 auto je naloženo. Projíždíme ulicemi centra a teprve teď si uvědomuji, jak nepříjemná je pro řidiče zdejší hrbolatá dlažba.

Budíme bezdomovce

Krátce před devátou se vydáváme na obhlídku Čelakovského sadů, parku u Národního muzea. Řidič Tom York se strážníkem Martinem Peškem rozsvěcejí baterky a svítí do křoví. Je pravdou, že park už není takovým strašákem s narkomany a bezdomovci, jako býval dříve. Jednoho spícího bezdomovce, který má na lavičce vedle sebe značkové krabicové víno z alberta, probouzejí. Po chvíli nepříliš srozumitelného mrmlání odchází pomalými krůčky ke stanici metra.

Kontrola bezdomovce v Čelakovského sadech za Národním muzeem.

Hlídková služba na Václaváku

Sedáme do auta a opět projíždíme ulicemi. Před 22 hodinou je krátká zastávka u služebny na Uhelném trhu. „Našla se peněženka s doklady. Takové nálezy shromažďuje na operačním v trezoru a potom se odváží do magistrátních ztrát a nálezů,“ vysvětluje Pešek.

Nevíte, kde je tu gay bar?

Přijíždíme na Václavské náměstí, kde na chvíli zastavujeme. K autu přichází muž, který informuje strážníky, že seděli s dívkou v autě a u toho vedlejšího otevřel dveře muž, něco v něm hledal, a když je viděl, odešel. Oni chtějí už odjet, tak proto nám tu informaci dal. Snažíme se v horní části náměstí najít popisovaného muže, ale někam se vypařil. Tak hlídka zastaví přímo u malého mercedesu, který má vzadu dětskou sedačku a přes operační hledá kontakt na majitele.

Krátce po třiadvacáté je na Uhelném trhu nahlášena rvačka. Směrem domů na Můstek už rychle míří dva blikající majáčky. My místo zásahu čekáme na řidičku vozu, která je v Praze na třídním srazu. Po chvíli je zpráva o rvačce odvolána. Zato my v autě pod koněm fungujeme jako informační kancelář. Dvě sympatické ženy mají na strážníky poněkud neobvyklý dotaz. „Nevíte, kde je tady nějaký gay klub? Je to totiž jediné místo, kde se dá v klidu pokecat a nikdo nás nebude otravovat,“ říká žena. Tak strážníci trpělivě vysvětlují, kde je ulice V Jámě, v níž sídlí jeden . „Vy jste od Ostravy?“ dotazuje se velitel Rohovský. „Já jsem Karviňačka,“ říká větší z žen. „Já jsem od Opavy,“ dodává na rozloučenou ženám strážník.

Šťára v KFC odhalila celostátně hledaného

Krátce před půl dvanáctou jde do vysílaček zpráva: „Dlouhovlasý muž, který odpovídá popisu, jde do restaurace v Krakovské.“ Po chvíli s drobnou opravou, že vstoupil do KFC na rohu. Strážník na operačním si totiž dal tu práci a sledoval pohyb muže tak dlouho, až ho našel.

Zadržení celostátně hledaného muže v rychlém občerstvení na Václaváku

Dvě hlídky vstoupily do KFC, kde po chvíli vyrušily popsaného muže, který už kráčel ke stolu se svým jídlem. Strážníci ho obstoupili, následuje rutinní kontrola člověka, obsahu všech kapes a ledvinky. Ve výbavě je i šroubovák a injekční stříkačka. Za pár minut se loučím se zprvu dost překvapeným manažerem podniku. Se dvěma strážníky a zadrženým mužem kráčíme na místní oddělení do Krakovské. Rohovský nese muži igelitku z KFC. Potom se dost dlouho čeká na vyřízení lustrace. Muž se mezitím strážníka Josefa Kramply z druhé hlídky, který ho doprovází, jestli si může přečíst deník Metro, který je ve stojanu společně s informačními letáčky Policie. Prohlíží si inzeráty a horoskopy. Po chvíli se dozvídá, že si ho tu nechají, protože je po něm vyhlášeno celostátní pátrání kvůli tomu. Nenastoupil totiž do výkonu trestu.

Jste hovnaři, křičí na nás provokatér

Odcházím pěšky Krakovskou k autohlídce, která na náměstí stále čeká na řidičku nezamčeného mercedesu. Za pár minut přichází paní, viditelně v hodně pokročilém stavu těhotenství. „Nemohla jsem to pochopit. Volala mi moje skorotchyně z Brna, že mě shání policie kvůli autu,“ říká paní Veronika, která tu opravdu byla na třídním srazu základní školy a za tři týdny má termín porodu.

Zadržení celostátně hledaného muže v rychlém občerstvení na Václaváku

Na služebně jsem přidělen do další hlídky. S velitelem Radkem Venclíkem, mohutným řidičem Janem Motyčákem a strážníkem Ondřejem Šťastným se skříňovým ivecem vydáváme do ulic. Kolem druhé ranní kolem nás v Dušní ulici procházejí dvě dvojice dospělých. Pán s hezky kudrnatou kšticí, věkem tak kolem pětačtyřiceti si začíná na účet strážníků slovně ulevovat: „Hovnaři,“ pokřikuje zjevně posilněn alkoholem, přítomností dvojice žen a přítele. Je vidět, že touží po tom strážníky vyprovokovat. Žena, která ho doprovází, mu domlouvá a táhne ho pryč. Zřejmě by se rád střetl s početní i váhovou přesilou strážníků. Ti ale zůstávají v klidu.

Strážníci vědí, kdy je vidět Slunce

Na závěr kolem šesté ranní ještě jedeme s hlídkou strážníka Petra Holubce do klubu v ulici V Kolkovně, kde se jednomu z návštěvníků ztratila bunda. Holubec trpělivě výbornou angličtinou vysvětluje postiženému a druhému srbskému mladíkovi, co mají dělat. Potom ještě u zdi magistrátu v Platnéřské budí bezdomovce.

Vedle stojící dvojice cizinců má na strážníka neobvyklý dotaz, a to v kolik hodin vychází Slunce. Zatímco v mobilu hledám kalendář s východy a západy Slunce, strážník je informuje o tom, kudy mají jít na Karlův most, ale dodává, že při dnešním počasí asi Slunce stejně neuvidí. Když se před služebnou v Opletalce s asi šedesátiletým Holubcem loučím, ptám se, kde se naučil tak dobře anglicky. „Tak jak šel život,“ říká skromně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek