metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

GALERIE: Tesla, Pollert i motýlek. Po celé Praze vznikají sochy za miliony

  8:00
Jaká umělecká díla ještě letos promění Prahu, zjistil deník Metro. Velký přehled novinek v městských částech 1 až 10 ukazuje pomníky i plastiky, ale spousta soch zatím zůstává jen na papíře.
Romero Britto u sochy Garden Butterfly

Romero Britto u sochy Garden Butterfly | foto: MČ PRAHA 7

Obrovský barevný motýl se už v září rozletí po Ortenově náměstí v Praze 7, pomník Nikoly Tesly bude odhalen v Praze 6 hned první týden po prázdninách, Vítkov zase obohatí šedivé studentské skulptury. „Zakončení rekonstrukce Ortenova náměstí je plánováno na 10. září, kdy slavnostně odhalíme sochu­ brazilského umělce Romera Britta,“ uvedl pro deník Metro mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš.

Kašna na Jiřáku zřejmě zůstane

Koncem roku 1980 byl dokončen a zprovozněn druhý úsek trasy A se třemi novými
Noc (autor Matouš Lipec)

Fontána před stanicí metra Jiřího z Poděbrad a plastika Noc

Další sochy letos Praha 7 neplánuje, ale není městská část, kde by se letos něco neudálo.  „Na stole mám návrh sochaře Pavla Karouse instalovat v předpolí Nákladového nádraží Žižkov jeho plastiku s názvem Obětem transformace. Autor jí polemizuje s rozpornou dobou dravého kapitalismu počátku 90. let,“ uvedl zástupce starostky Prahy 3 Matěj Stropnický.

Podotkl, že k vyřešení míří i několik let trvající spor. „Jde o brutalistní kašnu Sjednocená Evropa na náměstí Jiřího z Poděbrad z doby stavby metra. Měla ustoupit revitalizaci. Myslím ale, že se nám ji podaří zachránit a ­opravit, architekti už na odstranění netrvají,“ zmínil Stropnický.

Dědeček Pollert bude mít bustu

Výboj Nikoly Tesly

Hlad po nových plastikách nepociťují v Praze 8. „Pomník Operace Anthropoid jsme vybudovali před pěti lety, stejně tak pomník parašutistům a odbojářům na hřbitově v Ďáblicích. Odhalením nové pamětní desky (viz box) splníme nejspíše poslední dluh minulosti,“ uvedl vedoucí odboru kultury Petr Bambas.

Naopak Praha 6 je v současnosti novým sochám otevřenější. Už příští měsíc zasáhne Dejvice bronzový Výboj Nikoly Tesly, novou bustu bude mít i dědeček olympionika Lukáše Pollerta. „Odhalení busty českého operního pěvce se koná 17. září,“ říká mluvčí radnice Adam Halmoši. A další novinky se chystají.

Rychlost je téma na desítce

Porota shledává vhodným použití shodného materiálu ve vztahu k barokní
Porota hodnotí nápaditost a hravost spojenou s jistým nadhledem na historické

Návrhy na pomník Marie Terezie

„Závěrem roku byla vypsána ideová soutěž na pomníky Žofie Chotkové a Marie Terezie,“ zmiňuje. Přestože porota hodnotila u Žofie Chotkové přes třicet návrhů a udělila první tři vítězné ceny, nevznikne zatím ani jeden. U­ Marie Terezie se sešlo devatenáct návrhů bez vítěze.

Po okolí se rozhlíží i radnice Prahy 10. „Slibné místo pro umělecké dílo je na Vršovickém náměstí mezi Sokolovnou a Zámečkem. Dnes je tam odvětrávací výduch z kolektoru pro vysoké napětí,“ uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová. Podotkla, že nyní radnice připravuje rekonstrukci sousoší Rychlost v ulici V Rybníčkách. „Ta je dlouhodobě ve špatném stavu,“ dodala.

Co se děje v Praze 1 až 10

Návrat Neptuna, nové sochy na Vítkově, v Dejvicích či ve Vysočanech, ale i nové pamětní desky.

Praha 1: Na Klárově byl nedávno odhalen pomník letcům RAF v podobě okřídleného lva. Umístění provázely dohady radnice a památkářů. Nově by měla vzniknout po uzavření soutěže socha Milady Horákové na konci Sněmovní ulice.

Praha 2: V polovině července byla instalována replika sochy Neptuna od Bohuslava Schnircha do Grotty v Havlíčkových sadech, její cena byla 850 tisíc.

Praha 3: Letos bylo odhaleno sousoší Zaslíbení od Olbrama Zoubka určené pro radniční svatební síň. Na přelomu září a října oživí Vítkov čtyři plastiky studentů VŠUP a AVU v rámci nového projektu Prahy 3. Sochy zde budou instalovány na rok, poté radnice jednu koupí a ta zde zůstane trvale. To se zopakuje i v dalším ročníku. Postupně tak vznikne venkovní galerie současné plastiky.

Praha 4: Letos umístí pamětní desku spisovateli a  patriotovi Spořilova Adolfu Branaldovi na domě v Jihovýchodní ulici III, kde autor žil, pokud s tím bude vlastník domu, syn Adolfa Branalda souhlasit. Radnice uvažuje také na Podolském nábřeží o pamětní desce Karlu Němcovi a Karlu Pariškovi, které zastřelila okupační hlídka sovětských vojáků v srpnu 1968.

Praha 5: V rámci obnovy pěších zón na Barrandově tu budou umístěny původní plastiky z konce 80. let, které zmizely v roce 2010. A na Tilleho náměstí se po nutné renovaci vrátí kovová plastika Pohyb od Huga Demartiniho a Jiřího Nováka z roku 1988.

Praha 6: Pomník Nikoly Tesly za čtyři miliony korun bude odhalen 4. září (2,5 milionu věnovala banka, asi 720 tisíc přispělo město Záhřeb). Ve druhé půlce září se plánuje umístění pamětní desky spisovateli Josefu Škvoreckému a má být odhalena busta armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi. Už v červnu Praha 6 odhalila bronzovou bustu Puškina za 830 tisíc korun, kterou daroval Nadační fond Rusko-České smíšené obchodní komory.

Praha 7: Novou sochu odhalí na Ortenově náměstí. Jedná se o dílo Garden Butterfly, jehož autorem je brazilský umělec Romero Britto. Dílo věnoval městské části v roce 2009.

Praha 8: V pondělí 1. září bude odhalena pamětní deska Jindřišce Novákové na základní škole v Zenklově ulici. Dívka odvezla kolo jednoho z parašutistů, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, a v té době do této školy chodila. Opraveno už bylo několik plastik, například dřevěný Sloup radosti či pískovcové Hodiny botaniky v Kobylisích.

Praha 9: V září se chystá odhalení sochy Emila Kolbena na náměstí OSN ve Vysočanech, přesné datum ještě není známé. V červenci byla znovu instalována poškozená socha Tanečnice před Poliklinikou Prosek.

Praha 10: Letos odhalili pamětní desku u příležitosti výročí úmrtí Emila Kolbena na jeho vinohradské vile, kterou městská část získala do svého majetku.

Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek