metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Pražský primátor Tomáš Hudeček ve volebním štábu TOP 09 | foto: ČTK

Hudeček má koalici TOP 09 s ANO v Praze za velmi nepravděpodobnou

  17:39
Dosavadní pražský primátor Tomáš Hudeček považuje koalici jeho TOP 09 a hnutí ANO na pražském magistrátu za velmi nepravděpodobnou. Řekl to novinářům po příchodu do volebního štábu TOP 09 v žižkovském hotelu Don Giovanni. Samotnou kampaň označil za asi nejradikálnější v historii hlavního města. Lídryně ANO Adriana Krnáčová zatím možné koaliční partnery nechtěla uvést. Do složení koalice by po volbách velmi ráda promluvila ČSSD.

Podle lídra pražské kandidátky ODS Bohuslava Svobody je situace v Praze složitá. Zatím si netroufá mluvit o koalici. „Koalice v Praze bude velmi složitá, dokonce se dá říkat, že už možná nějaké koalice vznikly dopředu,“ řekl po příchodu do štábu. Optimistická vize pro ODS je podle něj kolem 15 procent.

ČSSD chce rozhodnout o složení rady

Hnutí ANO, které ve volbách v Praze vedla náměstkyně ministra vnitra Krnáčová, řadí Hudeček mezi hlavní soupeře TOP 09. „Koalice s ANO je velmi nepravděpodobná, ostatně po velmi trapných peripetiích z před asi deseti dnů si myslím, že ani nevím, jak ANO oslovit,“ uvedl Hudeček, který případné skládání koalice v Praze nechtěl předjímat, dokud nebudou známy alespoň nějaké výsledky.

Pražský lídr ČSSD Miloslav Ludvík po svém příchodu do volebního štábu řekl, že doufá, že budou schopni ovlivnit složení městské rady. „To je pro nás ten nejzákladnější výsledek, protože ten, kdo je v městské radě, tak ten rozhoduje o tom, jaká bude Praha,“ řekl. Za úspěšný výsledek, který by straně umožnil ovlivnit složení rady, považuje minimálně deset mandátů.

Krnáčová zůstane klidně i v opozici

Krnáčová řekla novinářům pouze, že by koalici ráda sestavila s lidmi, kteří mají zájem napravit poměry v Praze. Konkrétní strany nejmenovala. Největším soupeřem ANO v pražských volbách jsou podle ní lidé, kteří ovládají magistrát a jeho zákulisí. „To jsou největší nepřátelé. Lidi, o kterých nevíme a kteří mohou ovládat politiku, aniž bychom o nich věděli,“ uvedla. Podle ní je účast mnoha stran a hnutí důkazem, že lidé mají zájem o změnu a jsou ochotni se na ní podílet. V zastupitelstvu by prý zůstala, i kdyby se ANO nepodařilo sestavit koalici a obsadit post primátorky.

Cílem TOP 09 v hlavním městě je podle nynějšího primátora Hudečka takový výsledek, který TOP 09 umožní být hlavní vyjednávací silou při utváření nové koalice na magistrátu. „Pro celou TOP 09 pak samozřejmě co možná největší počet senátorů a komunálních politiků,“ dodal Hudeček.

Kampaň byla nejhorší v dějinách, říká Hudeček

„Kampaň byla velmi extrémně vyhrocená a z tohoto pohledu možná nejradikálnější, která zde dosud v Praze byla vedena,“ poznamenal Hudeček v narážce na předvolební spory s reklamní společností BigMedia, která proti primátorovi vedla několik plakátových kampaní. Tato antikampaň podle Hudečka voliče spíše odradila od toho, aby přišli do volebních místností.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek