metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Hus se na Staroměstském náměstí schová za lešení. Pomník je v havarijním stavu

  16:15
Pomník mistra Jana Husa bude v létě příštího roku skryt za lešením. Restaurátoři se totiž pustí do třetí etapy rekonstrukce, kdy budou opravovat mimo jiné i bronzový plášť sochy.
Uvnitř pomníku jsou dvě patra chodeb, některé jsou plné vody.

Uvnitř pomníku jsou dvě patra chodeb, některé jsou plné vody. | foto: GHMP

Restaurátoři začnou třetí etapu rekonstrukce, kdy budou opravovat mimo jiné i bronzový plášť sochy. Pomník dosud nebyl za svou téměř stoletou existenci ani jednou kompletně opraven - problémy má zejména se šrouby, které drží jednotlivé kusy po hromadě, a s vyplavenými spárami mezi kameny podstavce. Dosud stály opravy zhruba deset milionů.

Do pomníku teče

Základní kámen uvnitř pomníku.

Jan Hus zevnitř

"Na čas jej v létě budeme muset obehnat lešením, abychom se při opravě pláště dostali k horním partiím. Nebude to ale na celé léto," uvedla Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy, která pomník vlastní. Právě zrezlé a chybějící šrouby jsou jedním z největších problémů pomníku. Restaurátoři původní železné nahradí novými nerezovými. Ti se od originálních liší ještě tím, že měří v průměru o jeden milimetr méně, přesně 12 milimetrů. "Třináctimilimetrové šrouby se nevyrábějí," uvedl restaurátor.

Druhým problémem je, že jsou vyplaveny spáry mezi jednotlivými kameny a do pomníku tak teče. "Stav spár lze označit za havarijní. Statika pomníku ale narušena nebyla," řekl Šumbera. Spáry proto budou vyčištěny a odborníci je zaplní novým voděodolným materiálem. 

Vyčistit, ale zase ne moc

Husův pomník stojí na Staroměstském náměstí od roku 1915. Tři roky tu stál společně s Mariánským sloupem

Do nitra pommíku vedou kvůli opravám malá dvířka.

V první a druhé fázi opravy byl například vyčištěn kámen pomníku. Na to restaurátoři použili speciální pískující pistoli. "Problém byl v tom, jak moc jej vyčistit. Vyčistit jej, aby vypadal jak nový, je nevhodné. Například pomník Palackého tak byl vyčištěn a moc se to nepovedlo, tak jsme to nechtěli dělat," řekl Šumbera. Z vnitřku sochy byl zároveň vyvezen takzvaný korozní odpad, kterého se za skoro sto let uvnitř sochy nahromadilo na 500 kilogramů.

Kompletně mají být podle galerie hlavního města opravy hotovy do léta roku 2015, tedy k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Pomník tvoří komplex monumentálního bronzového sousoší a kamenné architektury, která zahrnuje i systém chodeb dvoupodlažního podzemí. Autorem je sochař Ladislava Šalouna. Pomník byl odhalen v roce 1915, s jeho stavbou se začalo v roce 1906.

Autoři: Robert Oppelt, ČTK

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek