„Do evropského záchovného programu nepřišla čerstvá krev už více než 20 let. Evropské chovy indických lvů tak mají problémy. Přitom je důležité mít záložní populaci v lidské péči,“ řekl Miroslav Bobek. Darovaná zvířata jsou sice ze zoo, ale rodiče lvů pocházejí z Girského lesa. „Tam žije poslední populace indických lvů. Lvi, které dostaneme, jsou skutečně čistokrevní, bez příměsi krve afrických lvů,“ dodal Bobek.
Jednání o darování lvů trvala zhruba dva roky
Lvi by do České republiky měli být přepraveni podle šéfa pražské zoo zřejmě ve druhé polovině roku 2015, podle informací indických oficiálních činitelů v Times of India možná i v únoru. „V lednu budu v Indii podepisovat důležité dokumenty. Pokud by se vše podařilo, jednalo by se o ohromný úspěch Zoo Praha i české diplomacie,“ uvedl Bobek. Jednání o darování lvů podle něj trvala zhruba dva roky. Do Česka odletí zvířata speciálním leteckým spojem v klecích zakrytých ze všech stran tmavou látkou. Díky tomu si lvi neuvědomí, že je stěhují, což by velké šelmy mohlo podráždit, napsal list.
Česká zoo společně se lvy dostane podle indického listu seznam toho, jak o ně pečovat a co naopak nedělat. Průvodní list bude obsahovat jejich věk, výšku, váhu, na jaké jídlo jsou zvyklí a také způsob jejich chování v zoo. Jejich indičtí ošetřovatelé doplní také to, zda byli uloveni ve volné přírodě, či zda se jedná o jedince už narozené v zoo. Do Česka lvy doprovodí také jejich ošetřovatel ze zoo v Džúnágadhu, který je bude krmit.