metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Jak bude vypadat Vinohradská? O opravě rozhodnou poprvé místní

  7:45
Nové přechody, více laviček nebo lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad. To jsou hlavní přání obyvatel, kteří se dosud zapojili do přípravy rekonstrukce Vinohradské ulice.
Svůj názor mohou místní urbanistů předat i na některém ze setkání. | foto: IPR

 „To, co by mělo být normální, je v Praze malá revoluce. Před zahájením přípravy projektu rekonstrukce se město ptá obyvatel této ulice a okolí, co tu chtějí změnit, co zachovat a jak si ulici po generálce představují,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický.

Institut plánování a rozvoje zjišťuje, co se lidem nyní na bulváru líbí a co by naopak chtěli změnit. Jejich připomínky se promítnou do následné rekonstrukce. Na Institutem pořádanou procházku, cykloprojížďku nebo komunitní setkání přišla dohromady již téměř stovka obyvatel, aby sdělila architektům své nápady, jak by tato třída mohla lépe fungovat. Více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské také dostalo dotazník, prostřednictvím kterého se mohou také vyjádřit. Dotazníků se organizátorům vrátilo už pět set. Náměty urbanisté vyhodnotí a zapracují do návrhu rekonstrukce. Ten bude moci veřejnost znovu připomínkovat na přelomu května a června a až poté začnou přípravy stavebních úprav, plánované na příští či přespříští rok.

Další novinkou je, že při připravované přestavbě by se Vinohradská měla opravit najednou od chodníku k chodníku. „Všechno by mělo proběhnout naráz. Doufám, že Vinohradská bude první, nikoli poslední takto rekonstruovanou ulicí,“ dodává Stropnický.

Vinohradská

Co všechno by se podle místních mělo na Vinohradské v budoucnu změnit.

  • Nástupní ostrůvky tramvají jsou příliš úzké a přístup na ně není bezbariérový.
  • Na rohu náměstí Jiřího z Poděbrad chybí přechody na všech ramenech křižovatky. Chodci jsou pomocí červenobílých zábradlí zaháněni do podchodů. Pro lidi s omezenou schopností pohybu je to nepřekonatelná překážka.
  • Sloupy značky, semafory, reklama a stánky tvoří v některých místech překážky a zužují chodník, po kterém tak téměř nelze projít.
  • K dalším přáním obyvatel patří lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstí Jiřího z Poděbrad.
  • Dotazník dostalo více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské. Kromě rezidentů se mohou vyjádřit místní podnikatelé, nebo ti, co tam pracují.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek