Zřejmě každý Čech ví, kdo byla Milada Horáková, František Palacký nebo Josef Jungmann. Pak jsou tu ale jména, u kterých nejspíš generace Z zaváhá. I pro ni vznikl tento text. Dejte nám pět minut a můžete zaperlit u vrstevníků. Nebo u maturity.
Chotkova a Chotkovy sady
Tohle místo mají rádi hlavně fanoušci tramvají. Chotkovou stoupají pražské vozy unikátním obloukem. Hned vedle ulice najdete i Chotkovy sady. Park anglického typu je vůbec prvním městským veřejným parkem v Praze. Původně se na tomto místě konávaly rytířské turnaje a hry, v 17. století sloužil prostor také jako hospodářské zázemí Pražského hradu. Na začátku 19. století se místo proměnilo v park. Jeho původní název byl Lidová zahrada. V roce 1841 byla ale slavnostně přejmenována po svém zakladateli Karlu Chotkovi. Příslušník šlechtického rodu byl rakouský úředník a poslední nejvyšší purkrabí Českého království. Ve své funkci se významně zasloužil o rozvoj Prahy. Díky jeho iniciativě byly dlážděny ulice a náměstí, zaváděna kanalizace, stavěny nové společenské, zdravotní a charitativní budovy, zakládány veřejné sady. Zasloužil se také o výstavbu druhého pražského mostu přes Vltavu.
Patočkova
Ulice Patočkova v Praze 6 leží hned ve třech městských částech: Hradčany, Střešovice a Břevnov. Vede po ní velmi frekventovaná silnice směrem na Karlovy Vary a název měnila několikrát. Jmenovala se například Potockého nebo třída Pionýrů. Už přes 30 let má ale název po významném českém filozofovi Janu Patočkovi. Ten se zabýval otázkami smyslu dějin, lidské odpovědnosti a duchovního života. Po uzavření českých vysokých škol v roce 1939 učil na gymnáziu a vydal několik knížek jako přípravu pro budoucí studenty univerzity. Koncem války byl nasazen na stavbě. Patočka také patří k prvním mluvčím Charty 77. Zemřel ve věku 69 let, zdraví mu podlomily výslechy Státní bezpečnosti.
Kaizlovy sady
V Karlíně, kde v současnosti najdeme Kaizlovy sady, bývaly zelinářské zahrady a pole, později vojenské cvičiště se střelnicí. Park zde byl vybudován v roce 1901. Zajímavostí jsou zdejší repliky staropražských luceren, laviček a odpadkových košů. Mobiliář parku připomíná přelom 19. a 20. století. Místo dostalo jméno po univerzitním profesorovi a právníkovi Josefu Kaizlovi, který byl ve své době i významným politikem. V letech 1898–1899 vykonával funkci ministra financí Předlitavska – nejvyšší vládní funkci, jakou kdy Čech získal v rámci rakousko-uherské monarchie. Není náhodou, že je park pojmenován právě po něm. Kaizl totiž po studiu práv chvíli pracoval jako koncipient v karlínské advokátní kanceláři svého strýce Edmunda Břetislava Kaizla.
Bubeníčkova
Zřejmě nejkratší ulice z našeho výčtu leží poblíž stanice metra Petřiny. Bubeníčkova je pojmenována po Alexandru Bubeníčkovi. Ten byl mimo jiné publicista a funkcionář Komunistického svazu mládeže a bojoval v občanské válce ve Španělsku, padl v bojích u Morelly. Ulice nese název od svého vzniku v roce 1962.
Plácky
|