metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Janoušek dostal 4,5 roku. Odvolací soud ohodnotil nehodu ještě přísněji

  13:32aktualizováno  16:57
Lobbista Roman Janoušek půjde na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem, navíc nesmí sedm let řídit. Původně tříletý trest za ublížení na zdraví mu dnes zpřísnil pražský vrchní soud, verdikt je pravomocný. Incident se stal v roce 2012, kdy opilý lobbista porazil v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu. Z místa srážky ujel.

Zvolená sankce není zcela přiměřená, jeví se mírná ve vztahu k okolnostem, za jakých byla tato trestná činnost spáchána," uvedla k původně uloženému trestu předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová. Za těžké ublížení na zdraví lobbistovi hrozilo až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že muž zatím nemá záznam v trestním rejstříku a projevil snahu napravit následky činu. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Podle žalobce šlo o pokus o vraždu

Žalobce Vlastimil Kraus trval na tom, že lobbista spáchal pokus o vraždu, a proto pro něj požadoval desetiletý trest. „Soud prvního stupně zcela nedůvodně přecenil dosavadní bezúhonnost obžalovaného a to, že uhradil způsobenou škodu. Ignoroval skutečnost, že jeho jednání se blížilo vraždě. Obdobné jednání se navíc neúměrně rozmáhá, a je na něj proto třeba reagovat i z hlediska generální prevence,“ prohlásil ve své závěrečné řeči.

Podle senátu se ale Janoušek nepokusil ženu zavraždit. „Pokud by chtěl vyvolat fatální následek, mohl zvolit mnohem vyšší rychlost. Pak by poškozené nebylo pomoci. Šlo mu primárně o to, aby se vyhnul kontaktu s poškozenou a dalšími osobami,“ konstatovala soudkyně.

Bez pomoci by sražená žena zemřela

„Udělal jsem chybu, už dva roky se s tím snažím vypořádat, ale nejde mi to. Vrátit to nemůžu. Snažil jsem se minimalizovat škody, a to i v lidské rovině. Neudělal jsem to úmyslně, kdybych věděl, že jsem někomu ublížil, bezpochyby bych mu pomohl," řekl dnes soudcům Janoušek. Po vyhlášení verdiktu odmítl odpovídat na dotazy novinářů a rychle opustil soudní budovu. Jeho advokát Vít Široký médiím řekl, že Janoušek zřejmě bude chtít podat dovolání. To, jaké dovolací důvody případně uplatní, právník zváží až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Janoušek ženu vietnamské národnosti srazil v březnu 2012 na křižovatce ve Vyskočilově ulici. Předtím naboural do jejího auta a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu porazil. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici, a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít.

Janoušek prý řidičku neviděl, po nehodě jí dal peníze

Lobbista ženě později zaplatil odškodné 900 tisíc korun, řidička se pak nepřipojila k trestnímu řízení s žádostí o náhradu škody. Dnes u soudu vyšlo najevo, že se před prvním policejním výslechem v nemocnici zhroutila a odmítla se jej zúčastnit s tím, že má na nehodu špatné vzpomínky. Nemocnice ji pak svěřila do péče psychologa a psychiatra.

Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu, se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52,  aktualizováno  14:24

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

vydáno 27. května 2024  14:22

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy 47letého Mariána G. Oběť s ním bydlela na ubytovně s ve...  celý článek