metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Je to drsoňka, která na bruslích nejde pro ránu daleko, ale i fanoušek přírody

  16:13
Na oválu s kolečkovými bruslemi se zmalovaným obličejem a roztrhanými punčocháči se devatenáctiletá Anna Vedralová mění v ­„kudlanku“. Při drsných zápasech roller derby si říká Mantis, což je latinsky jméno pro tohoto hmyzího predátora.
Anna Vedralová

Anna Vedralová | foto: Metro.cz

Co je Roller Derby

Drsný sport, při kterém si holky trhají punčocháče.

 • Bruslí se na oválné trati s pěti hráčkami každého týmu.
 • Některé hráčky blokují soupeřky (zadkem, rameny), ale jen jedna z nich – jammerka – může po předjetí protihráček pro svůj tým sbírat body. Je to drsný sport, při kterém se tvrdě padá na zem.
 • Annu s jejím týmem Prague City Roller Derby můžete vidět zítra, v sobotu 7. března od 16 hodin v TH Ruzyně, Drnovská 43.
 • Holky chystají afterparty od 21 hodin v klubu Fatal, Rokycanova 29.

Další zápasy týmu

 • 25. 4. proti Varšavě
  v TJ Ruzyně
 • 30. 5. proti Německu
  Na Třebešíně, Žižkov
 • 27. 6. proti Finsku
  Na Třebešíně, Žižkov

Více na roller-derby.cz

Potkat ji můžete ale také v­ úplně odlišných situacích – ve smíchovské Stanici přírodovědců uprostřed houfu bavících se dětí. Anna tady vede vlastní kroužek teraristiky. Sama má doma takovou malou zoologickou zahradu plnou zvířat. „Mám pro ně speciální místnost, protože v­ noci dělají některá z ­nich velký nepořádek,“ směje se.

Kromě zvířat ve Stanici přírodovědců, která funguje už 60 let a třeba v dubnu tu chystají výstavu ještěrů a ještěrek, se Anna stará o svou velkou zvířecí partu. Doma chová sklípkany, mnohonožky, bičovce, tarbíky velké, plšíky africké, vakoveverky létavé, krysu akáciovou, ježka bělobřichého, korálovky, želvu, papouška mnišího, žabky, gekončíky noční, agamu vousatou a kudlanky.

„Táta ze mě byl vyřízenej, trhala a ­ničila jsem mu odborné knížky o zvířatech a sebrala snad každého brouka, co jsem venku našla. Divím se, že mě něco nesežralo,“ přibližuje svoje chovatelské začátky zapřísáhlá vegetariánka.

Vlastně díky svému tátovi se k přírodě dostala mnohem blíž. Ten totiž vlastní firmu obchodující s fosíliemi. „Je super mít někoho takového v­ rodině, je pro mě běžné vidět naživo čelisti žraloků, lebky a kosti několik miliónu let starých zvířat, ale také meteority a zkamenělá vajíčka dinosaurů. Jako malá jsem chodila na trilobity, prázdniny trávila v moři se šnorchlem,“ říká Anna. Potápění ji neopustilo, třeba před pár týdny byla na Filipínách.

Vracíme se zpět k jejímu dalšímu velkému koníčku – Roller Derby. Vždy ji fascinovala... kudlanka. „Ale ne jen kvůli tomu, že samička po spáření ukousne samci hlavu. Je to dost pozoruhodný klacík,“ říká Anna, která vypadá na jemnou slečnu, přitom má pořádně prořízlou pusu. Roller Derby se k ní docela hodí. Dostala se k němu díky filmu Vyfič! s­ Drew Barrymore v ­hlavní roli. „Co mě taky na roller derby baví? Třeba zhuntované tělo, po zápasech s­ holkama řešíme modřiny, kdo má kde větší,“ zdrsní Anna.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek