metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Jedinečná operace v Nemocnici Na Homolce odstraní záchvaty epilepsie

  11:00
Epileptické záchvaty zcela vymizí u sedmdesáti procent pacientů po speciální operaci mozku, kterou provádí jako jediná v Česku a jedna z mála na světě Nemocnice Na Homolce.
Nemocnice Na Homolce | foto: Nemocnice Na HomolceMetro.cz

Malým navrtaným otvorem v lebce se ke zdroji záchvatů zavede strunová elektroda a teplem ho zničí. „Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je operace šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí,“ uvedl Roman Liščák, primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie.

Tento typ operace,  tzv. stereotaktické, je určen pro pacienty s epilepsií, na kterou nezabírají léky a záchvat vzniká ve spánkovém laloku. Ložisko impulsů je přesně ohraničené a poškození mozku vzniklo v dětství, například dlouhými záchvaty při horečkách nebo zánětech mozkových blan.

„Stereotaktická operace je taková, při níž je zásah směřován na přesně lokalizovaný cíl v prostoru, v případě epilepsie na ložisko, z nějž se šíří epileptické výboje,“ řekl primář. „Ve chvíli, kdy se sonda dostane k danému místu v mozku, lékaři z ní po straně vyvedou deset milimetrů dlouhý aktivní hrot a provedou tepelnou destrukci cíle - části spánkového laloku zvané hipokampus. Poté hrot zasunou, sondu pootočí, hrot opět vysunou a provedou další destrukci. Takto pokračují v několika vrstvách,“ dodal.

Zákrok na operačním sále netrvá déle než hodinu. Pacient je operován v místním znecitlivění, je při vědomí, bolest necítí. Po zákroku zůstává několik dní v nemocnici, do týdne jde domů.

Stereotaktická operace začala být používána před pětatřiceti lety. Po pauze se k ní lékaři na Homolce vrátili, ale už s použitím nejmodernějších zobrazovacích metod. V letech 2004 až 2010 tak vyléčili jedenašedesát pacientů. Poté nastala pauza v programu daná technickými problémy. Letos Homolka tyto unikátní operace opět obnovuje.

Epilepsií trpí v Česku na 80 tisíc lidí a je to jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Epileptologickými poradnami na Homolce projde ročně přes dva tisíce nemocných, dalších 250 je vyšetřeno při hospitalizaci na monitorovací jednotce. Neurochirurgové operují každý rok tři desítky pacientů, výsledky jsou podle Liščáka srovnatelné se světovými pracovišti.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek