metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Kam na prodloužený víkend: Vinobraní, pivobraní, jarmark, zabíjačka i Asia Food Festival

  5:49
Jak si užít tři volné dny? Podívejte se na festivaly a akce, které budou probíhat v Praze a okolí.
Křivoklání na Křivoklátě | foto: NPÚ/Tomáš BednaříkMetro.cz

Kunratické vinobraní

Více než 150 druhů vín z Moravy a Francie můžete degustovat na Kunratickém vinobraní, které probíhá od pátku do neděle v ulici Za parkem u Kunratické tvrze. Dogdancing, pohádky, divadélko a soutěže potěší nejmenší návštěvníky.

Vinobraní na Grébovce a Míráku

Páteční odpoledne ožije náměstí Míru cimbálovou muzikou, poezií a vystoupením školáků. Kromě stánků s vínem si můžete poslechnout vyprávění sommeliéra o víně pěstovaného na vinici Grébovka. Od 14 hodin v sobotu na Grébovce poteče víno proudem. Pro děti si tu připravili výtvarné dílny, ukázky řemesel a vystoupení dětských souborů a soutěže.

Vinice (ilustrační foto).

Svatováclavské vinobraní

V areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě se bude o víkendu konat vinobraní. Při výhledu na Prahu se můžete pokochat při sklence dobrého vína mezi 11 a 18 hodinou.

Vysočanské vinobraní a Svatováclavská pouť

Vinařský obřad Zavírání a Otvírání hory si připravili na vinici Máchalka vedle bobové dráhy na Proseku od pátku do neděle. Heligonkáři, country hity a představení Čerti na vinici oživí degustaci vín, která si vyrábí a pěstuje družstvo vlastníků sv. Václava. O víkendu se můžete projít na Svatováclavskou pouť u proseckého kostela sv. Václava, kde budou probíhat i šermířské souboje a bude hrát dobová hudba.

Zabíjačkové hody

Jitrnice, tlačenky, jelita, zabíjačková polévka, buchty a mnoho dalšího si připravili na sobotu ve Žlutých lázních. Akce od 8 do 16 hodin slibuje hudební program s exhibicí řeznického mistra, který bude připravovat zabíjačkové pochoutky.

Asia Food Festival

Thajsko, Libanon, Gruzie, Ázerbájdžán, Mongolsko, Jemen, Omán nebo třeba Maledivy budete moct ochutnat na Smíchovské náplavce. V sobotu se tu bude konat od 10 do 20 Asia Food Festival. Každý návštěvník dostane časopis Asie na talíři v rámci vstupného, které činí 30 Kč.

Pivobraní v Letňanech

Milovníci piva se sejdou na Staré návsi v Letňanech. V pátek narazí sudy v 16 hodin, v sobotu pak v pravé poledne. Pro děti jsou připravené pohádky, ale i vystoupení skupiny historického šermu, balónková show. Nebudou chybět hudební vystoupení, sobotní program zakončí ve 21.45 hodin ohňostroj. Vstup je zdarma.

Vyšehrad patří mezi nejnavštěvovanější místa Prahy.

Vegafest na Vyšehradě

Pestrost vegetariánských pokrmů představí o víkendu Vegafest ve Starém Purkrabství na Vyšehradě. Přednášky, inspirace, ochutnávky i ukázky vaření v kulishowroomu. Součástí festivalové scény bude letos nově i „Dařiště“, kde můžete něco darovat nebo si něco vzít. To bude zaměřeno na výměnu receptů, vlastních výrobků (trvanlivé potraviny, domácí kosmetika a podobně) a kuchyňského náčiní.

Jarmark OnaDnes.cz

V sobotu se na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech koná Jarmark OnaDnes.cz. Od 9 do 17 hodin si za lidové ceny budete moct koupit krásné věci z druhé ruky, doplňky ale je připravena je i řada workshopů a přednášek. Těšit se můžete na výživového poradce Petra Havlíčka a koučku Petru Krajčinovič. Maminky si se svými ratolestmi mohou odpočinout a občerstvit se domácími dobrotami u stánku eMimino. Pro nejmenší návštěvníky bude vyhrazen kojící a přebalovací koutek. Všechny fashion nadšence potěší stánek portálu Modni Peklo.cz kde si budou moci vyrobit stylovou čelenku a zvěčnit se u pekelné fotostěny.

Babí léto v pohybu

V zámeckém parku v Kunraticích si na sobotu od 10 do 16 hodin připravili akci pro rodiny s dětmi Babí léto v pohybu. Kromě pouštění draků, sportovních aktivit, skákacího hradu a malování na obličej si budete moct vyzkoušet lukostřelbu, bungeerunning a mnoho dalšího. Rodiče rozveselí burčák a živá hudba.

Festival Mezi ploty

Tomáš Klus, Kašpárek v rohlíku, Blue Effect, Ewa Farna, Dan Bárta, Tonya Graves a mnoho dalších vystoupí o víkendu od 10 do 22 hodin na hudebním a divadelním festivalu Mezi ploty, který se koná v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice.

Karlštejnské vinobraní

Na Karlštejnské vinobraní se můžete o víkendu vypravit ze Smíchova parním vlakem až pod Karlštejn, kde budou cestu ke hradu lemovat tradiční stánky s burčákem. Podhradí se přenese do středověku, kromě mágů, polykačů ohně, rytířských soubojů se můžete těšit na historické tance a módní přehlídku gotických šatů. Císař Karel IV. s Eliškou Pomořanskou se svým průvodem přijdou a promluví k lidu v oba dny od 14.30 hodin. Návštěvníci v kostýmech mají vstup zdarma.

Křivoklání na Křivoklátě

Od soboty do pondělí bude na Křivoklátě pobývat Václav IV. V rámci Křivoklání, rytířských dvorských slavností, se hrad vrátí do středověku. Historický průvod vedený králem se zastaví na nádvoří každý den ve 14 hodin. Pro děti je připravena rytířská stezka, střelba z luku nebo kuše či pasování na pachole. Parní vlak Ušatá vyjede z Prahy-Braníka v 9.14 hodin na Křivoklát. Kvůli výluce v úseku Roztoky – Rakovník bude z Roztok na Křivoklát zajištěna náhradní autobusová doprava. Zpět z Roztok vlak pojede v 16.01 hodin a příjezd do Braníka je plánován na 18.28 hodin.

Konopiště.

Věž Václavka na Konopišti

V pondělí se mimořádně otevře věž Václavka na Konopišti. Dopředu si rezervujte místo na 317 721 366 nebo na konopiste@npu.cz. Prohlídky jsou plánovány v každou celou hodinu od 15 do 19 hodin.

Prague Climbing Festival

Závody v lezení pro mládež do 14 let, začínající i pokročilé, budou probíhat v pátek a v sobotu v Lezeckém centru SmíchoOFF.

In-line závod Běchovice

Na Českobrodské ulici se v sobotu můžete přidat do závodu na in-line bruslích v Běchovicích. Přihlášky se odevzdávají v den závodu na ZŠ Běchovice mezi 9.15 a 10 hodinou. Start je v 10.30 hodin. Přilba je povinná, startují všichni najednou.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek