metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

  13:29
Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.
Špitálské pole a Invalidovna, kreslil Lorenz Janscha, ryl Karl Postl. Vedutu najdete v kalendáři Miluju Prahu 2025 – Nejkrásnější pražské veduty. | foto: SBÍRKOVÝ FOND MUZEA JL. M. PRAHY

Je těžké uvěřit, že před 200 lty vypadal Karlín, rušná čtvrť Prahy, tak, jak ho vidíte na obrázku výše. Ale v letech 1803 až 1807, kdy tento obraz namalovali pánové Lorenz Jansha a Karl Postl, skutečně v Karlíně stála jen jediná budova, která přežila dodnes. Také tuto vedutu najdete v kalendáři Miluju Prahu 2025 – Nejkrásnější pražské veduty.

Velké stavení v zadní části obrázku je Invalidovna, podle které, jako jediné, dokážeme Karlín identifikovat. Na pravé části obrázku u cesty, po které jede sedlák s povozem, je kostel Obrácení svatého Pavla. Ten stál mimo město za Poříčskou branou zhruba mezi dnešními ulicemi Prvního pluku, Vítkova a Sokolovská. U kostela byl i špitál pro chudé a nemocné, který za branami založilo Staré Město pražské. Podle tohoto špitálu se oblasti, která byla po dlouhá staletí kvůli pravidelným záplavám jen řídce obydlená, říkalo Špitálsko nebo také Špitálské pole.

Sporadické zmínky o obydlených oblastech přece existují. Dočteme se například o obci Těšnov. Jinak byly ve Špitálsku měšťanská pole a zahrady jen asi padesáti obyvatel.

Nedokončená Invalidovna
Dodnes je charakteristickou stavbou Karlína Invalidovna. Podle původních plánů se stavěla pro více než čtyři tisíce válečných invalidů a starců s rodinami. Invalidovnu postavili v letech 1731 až 1737. Celá Invalidovna měla mít celkově devět čtvercových nádvoří, každé o velikosti rozlohy současné Invalidovny. Dokončena byla tedy jen jedna devítina z původního záměru.

Rozsáhlá budova, která stála osamoceně dva kilometry od hradeb města, dala vzniknout svébytné čtvrti v jedné budově. Disponovala dvoutřídní školou, nemocnicí, vězením, pivovarem, prádelnou, pekárnou či hasičským sborem.

Název po manželce císaře
Na začátku devatenáctého století, ze kterého veduta pochází, dostala oblast Špitálska díky přibývající zástavbě status příměstí, které bylo na počest manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty pojmenováno Karolinenthal – tedy Karolinino údolí. Vedle tohoto německého názvu se rychle vžilo také české pojmenování Karlín, i když správně by to asi mělo být Karolín.

Období plné změn
Dotírající průmyslová revoluce začala proměňovat idylickou krajinu karlínské říční nivy k nepoznání. V roce 1822 byl v rameni Vltavy vybudován přístav, kde byl v roce 1841 na vodu spuštěn první český parník Bohemia a kvůli železniční dráze do Drážďan byl vybudován Negrelliho viadukt. V roce 1847 byla v Karlíně postavena i první pražská plynárna, která zásobovala svítiplynem dvě stě lamp v centru Prahy. Začaly se stavět průmyslové podniky a bloky činžovních domů pro zaměstnance nových továren. V roce 1896 zacinkala v nových ulicích Křižíkova elektrická tramvaj spojující Karlín s Libní.

Zatímco Holešovice se k Praze připojily v roce 1884 a Libeň v roce 1901, Karlín zůstal samostatným městem a zcela obklopen pražskými čtvrtěmi. Součástí Prahy se stal nakonec až 1. ledna 1922, kdy byl připojen k městu na základě zákona o Velké Praze.

Autor:

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek