metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Karmelitská ulice bez motoristů? Vážně o tom uvažuje radnice Prahy 1

  15:09
Újezd a Karmelitská ulice, které spojují Smíchov s Malostranským náměstím, by mohly být v budoucnu pro běžné motoristy částečně, nebo zcela uzavřeny. Zástupce starosty Richard Bureš řekl, že do oblasti, kterou denně projedou tisíce aut, budou moci vjet zřejmě jen rezidenti a dopravní obsluha.

Další 1 fotografie v galerii
Dopravní nehoda na Újezdě | foto: Nikola Nejedlíková

Richard Bureš uvedl, že radnice s magistrátem ještě rozhodnou, zda budou ulice průjezdné jen v jednom směru od Malostranského náměstí, nebo budou běžnému provozu obousměrně uzavřené.

Opatřením chtějí radnice s magistrátem zamezit tranzitní dopravě přes Malou Stranu. „Řidiči, kteří tudy pouze projíždějí, budou využívat městský okruh včetně tunelu Blanka,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Vše závisí na opravě tramvajové trati

Odkdy bude doprava omezena, zatím nebylo stanoveno. Vše se bude odvíjet od rekonstrukce tramvajové trati, kterou plánuje dopravní podnik. Ten termín opravy ještě nestanovil.

V rámci plánované změny má být také upravena Vítězná ulice v úseku od křižovatky se Zborovskou včetně křižovatky na Újezdě. Mají být rozšířeny chodníky a vzniknout parkovací místa.

Zákaz vjezdu na Újezd by platil pro auta přijíždějící od mostu Legií. Ta by musela odbočit do Zborovské a do Karmelitské by se tak nedostala. „Zóna by zvedla kvalitu celé ulice i okolní oblasti,“ řekl Bureš.

Semafor by upřednostňovat jízdu tramvají

Přestavba křižovatky a změna dopravního režimu by pak znamenala, že do Karmelitské by nesměli vjet ani běžní řidiči ve směru ze Smíchova. Ti by museli zahnout do Vítězné a jet směrem k mostu Legií.

Na rohu Vítězné a Zborovské by pak byl ve směru od mostu Legií umístěn semafor, který by umožňoval pohodlný průjezd tramvajím. Fungoval by stejně jako například v Podolí u porodnice. Tam na semaforu stále svítí řidičům zelená, jakmile se ale blíží tramvaj, tak ta si na dálku semafor přepne na volno pro sebe a řidičům naskočí červená. Po průjezdu tramvaje se opět zapne zelené světlo.

O tom, zda by platil zákaz vjezdu do Karmelitské i z Malostranského náměstí, není zatím rozhodnuto. „Budeme dopravu v průběhu rekonstrukce Újezdu a Vítězné sledovat a na základě toho se pak rozhodneme, jak ulici v tomto směru řešit,“ řekl Bureš.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek