metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Čtvrtek 10. října 2024. Svátek má Marina

Každá stanice metra má něco a mě baví to hledat, říká reportér Janek Rubeš

  6:00
Lidi, kteří jsou pozitivním způsobem spjatí s hlavním městem, máme v deníku Metro rádi. Reportér, dokumentarista, režisér a moderátor v jedné osobě Janek Rubeš mezi tyto osobnosti patří také. S kolegou Janem Mikulkou jsou na YouTube jako Kluci z Prahy. Prostřednictvím této platformy se proslavili tvorbou investigativních videí a reportáží všeho druhu. Rubešovy práce si všímají i jinde.
Dokumentarista Janek Rubeš | foto: Daniel BaudyšMetro.cz

Podle časopisu Forbes byl v roce 2016 jedním z členů žebříčku 30 pod 30, který označuje třicet nejtalentovanějších mladých lidí v Česku. V roce 2017 získal ocenění Osobnost roku v rámci ankety Křišťálová Lupa. Za rok 2018 dokonce za odvážnou investigativní žurnalistiku a odhalování takzvaných šmejdů získal Novinářskou křepelku. Srdcem je ale pořád skromný pražský patriot. „Těší mě, že se otvírají nová místa, střecha Máje, skauti budou mít rybářský domeček na Kampě, Radlická kulturní sportovna zůstává a rozšiřuje se,“ říká pro deník Metro Rubeš.

Od našeho posledního povídání toho děláte snad ještě desetkrát tolik. Pojďme to pro čtenáře nějak shrnout.
S kolegou Honzíkem točíme opravdu hodně, včetně našich videí pro podporovatele na Patreonu děláme víc než dvě stě videí ročně. Základem jsou ale dva kanály na YouTube – Honest Guide pro zahraniční diváky a Kluci z Prahy pro ty domácí. Na obou vychází nové video minimálně jedenkrát týdně.

Jaký je v nich rozdíl?
Rozdíl je nejen v jazyce. Pro zahraniční diváky je třeba některé věci víc a detailněji vysvětlovat.

Asi nejvýraznější počin poslední doby je vaše účast na takzvaných pražských pólech, se kterými jsi pomáhal Ondřeji Boháčovi z Institutu plánování a rozvoje. Jak jste se vy dva seznámili?
S Ondrou jsme se seznámili před magistrátem, asi jsem nikdy nepotkal někoho tak milého a sympatického. Jeho láska a zájem o věci, kterým se věnuje, jsou obdivuhodné. Ondrův nápad s póly je prostě skvělý a já jsem strašně šťastný, že jsem to mohl zpropagovat a že lidi na póly jezdí.

Chystáte spolu něco dalšího?
Ondrovou další láskou jsou zvony a doufám, že mě k dalším projektům opět přizve, protože spolupráce a přátelství s ním jsou čistá radost.

Docela jste se poslední dobou odklonil od chytání různých podvodníků v centru. Je to dlouhodobá strategie, nebo za to může pandemie?
Naše soustředění nikdy nebylo jen na podvody. Ze stovek videí, co jsme o Praze natočili, byla jen hrstka o podvodech, ale chápu, že české diváky to přitahovalo nejvíc, neb jste asi nikdy nekoukal na video, jak si koupit v Praze jízdenku nebo jak se dostat na Vyšehrad, ale právě ta guideovská videa měla u návštěvníků Prahy největší užitkovou hodnotu. Nicméně podvodníky točíme stále, někteří z Prahy vůbec nezmizeli, jiní se rychle vrátili a vracejí zpět.

Jaké problémy či neduhy hlavního města vás teď nejvíc štvou?
Nevím, zda mě to štve, ale bojím se, že se centrum Prahy, a teď mám na mysli těch pár hlavních ulic na Královské cestě, zase vrátí do zvláštního nehostinného stavu, v jakém bylo před touhle šílenou pandemií.

Vaše práce s sebou nese pochvaly i kritiku. Co vás poslední dobou potěšilo?
Strašně mě potěšilo a bavilo sledovat, jak lidé objížděli pražské póly, posílali fotky, dostávali placku pražského polárníka. To mi dělalo opravdu upřímnou radost.

A naopak zamrzelo?
Nejtvrdší kritikou v poslední době byl váš článek o středu Prahy. Alibisticky ale říkám, že já jsem to nevyměřoval… a myslím, že je to naopak šance označit i ostatní středy. Toto je opravdu jen průsečík pólů, ale hlavně je super, kolik lidí se najednou o takovou blbost zajímá.

Slyšel jsem vás kritizovat primátora Hřiba, že vám na něm vadí hlavně to, že si nedělá sám vlastní marketing na Facebooku a podobně. Proč je to podle vás problém?
Nemyslím si, že je to problém. Je to nějaký vzorec, který jede asi většina politiků. Jen mi přijde komické, když se pak na Facebooku hádá primátor s premiérem, ale ve skutečnosti si to jen píšou nějací kluci, které ani veřejnost nezná.

Na jaká pražská lákadla byste čtenáře Metra nejraději pozval?
Jelikož si tyto řádky pravděpodobně čtete v metru, tak doporučuji zkusit hledat umění v metru. Každá stanice má něco a mě baví to hledat. Kosmonauti na Andělu, různé barvy stanic na áčku, které prý mají každá údajně svůj význam, historický můstek ve stanici Můstek, sochy na Malostranské, to není metro, to je galerie.

Vyslanec dobré vůle, který objevuje skrytá místa metropole

  • Na svých toulkách městem objevil Janek Rubeš množství míst, která často neznají ani sami Pražané. Mezi taková místa patří například skautský institut na Staroměstském náměstí nebo polévkárna kuchařek bez domova v Praze 5. „Atrakce může být cokoli, hlavně turisty rozmělnit z centra města,“ říkává vždy Rubeš.
  • V roce 2021 jej ministr zahraničí Tomáš Petříček jmenoval Vyslancem dobré vůle.
  • Svou novinářskou kariéru započal v roce 2006 jako člen dua Noisebrothers. Společně s kamarádem Jindřichem Malíkem jako údajně první v Česku začali natáčet virální videa. Jeho jméno je spjato s tehdy vznikající internetovou televizí Stream.cz, pro kterou v průběhu let vytvořil řadu pořadů.
  • V minulosti se Rubešovi podařilo také zdokumentovat nejen finty, ale i tváře nepoctivých taxikářů. Ti si účtovali někdy až desetinásobek ceny za kilometr. Následně měl klíčovou roli v rozpohybování celé situace. Tehdejší primátorka Adriana Krnáčová začala s taxikáři výrazněji jednat.
  • V září 2018 opustil platformu Stream.cz. Společně s kolegou Janem Mikulkou, kterého oslovuje jako Honzíka, a jejich pořadem Honest Guide se přesunul pod střechu projektu Seznam Zprávy. 
  • V Honest Guide Rubeš upozorňuje na turistické nástrahy hlavního města. Pořad vzniká v české verzi pro YouTube kanál Kluci z Prahy, který má přes dvě stě padesát tisíc odběratelů. 
  • V Honest Guide například varuje návštěvníky Prahy před přepálenými směnnými kurzy. Ty nabízejí směnárny v centru města. Mezinárodní přesah jeho tvorby potvrzuje i zájem zahraničních turistů. „Praha je krásná i hnusná, drahá i levná. Tohle město milujeme i nesnášíme. A natáčíme o něm videa. Hezky česky. Někdy anglicky. Vždycky ale s úsměvem na tváři. Budeme rádi, když se k nám na tuhle jízdu přidáte. Vaší podpory si vážíme, díky,“ píší na svém kanálu Rubeš a Mikulka.
  • Dalším Rubešovým kouskem byla proměna vyprahlé udusané planiny Jiráskova náměstí na travnatou plochu. Učinil tak „punkově“. Bez výrazné pomoci úřadů zde vysázel se svým týmem trávník. Proslýchá se, že měl na celé věci podíl i ředitel Institut plánování a rozvoje.
  • Bez zajímavosti není ani Rubešova rodina. Jeho praprastrýcem byl básník Jiří Orten. Jeho matka Alena pracovala jako televizní produkční, v 90. letech jako režisérka castingů a mimo jiní také jako asistentka mluvčího prezidenta Václava Havla v letech 1993–1996. Jeho sestrou je známá fotografka Bet Orten. 
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: Janek Rubeš

Hlavní zprávy

Objednali na zahraničním on-line tržišti a pak nevěřili, že je doručené zboží pravé

vydáno 10. října 2024  12:00

Pokud patříte mezi starší ročníky, možná neznáte v posledních letech hojně používaný přívlastek „z Wishe“. Ten se hojně používá například na sociálních...  celý článek

Češi moc nečtou. Někteří si vystačí jen s jednou jedinou knihou po celý rok

vydáno 10. října 2024  5:00

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi. Výrok, který někteří připisují prezidentu Masarykovi, jiní spisovateli Mauriacovi. Je to ale prý anglické...  celý článek

Těžkým zkouškám nemusejí Pražané čelit jen sami. Pomůže sociální nadační fond

vydáno 9. října 2024  17:28

Jana je maminka malé dcery, která si prošla útrapami domácího násilí. Když našla odvahu odejít od svého manžela, stála před novým problémem – jak zajistit...  celý článek

Místo skládek nová hřiště. Projekt Sportovního údolí chce oživit prostor mezi Braníkem a Krčí

vydáno 9. října 2024  12:00

Velké plány na velkém území. Tak se dá ve zkratce shrnout projekt s názvem Sportovní údolí. To má vzniknout na území Prahy 4. Podle starosty městské části...  celý článek