metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Když řídili dopravu, foukalo policistům na záda. Současné uniformy ale mají také mouchy

  7:00
Pomineme-li nová trička pro různé složky, či reflexní bundy dopraváků, za posledních dvacet let se na policejních uniformách prakticky nic jiného nezměnilo. Vedení policie minulý týden představilo nové vzory uniforem, jimiž chce do čtyř let přešatit své lidi. Uniformy mají být z příjemnějších materiálů.
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Václav Jukl

Podle kurátora Muzea Policie ČR Františka Soukupa jsou přitom současné uniformy vzor 92 co do materiálu a ušití ještě horší než ty, které bezpečnostní složky nosily ještě předtím.

Četníkům vadily přilby, policistům jezdecké rajtky

A na co policisté v minulosti nejvíce nadávali? „Četníci a policisté za první republiky neměli v oblibě služební přilby a hlavně šavle. V padesátých letech vadilo policistům nošení jezdeckých kalhot a vysokých jezdeckých bot,“ říká Soukup. Žádnou výhrou podle něj nebylo ani zavedení „bundokošil“ v 60. letech. „Byly z nepříjemného materiálu, nesály pot a policistům v nich táhlo na záda, například když museli zvedat ruce při řízení křižovatky,“ vypráví kurátor. Naopak výhodou olivových stejnokrojů (1969 - 1992) bylo to, že se díky materiálu a barvě dobře udržovaly.

František Soukup osobně považuje za nejzdařilejší uniformy, které oblékali četníci na konci 30. let. „Tyto stejnokroje byly důstojné a za četníkem ve vycházkovém stejnokroji se nejedna děva otočila,“ uzavírá.

Jak šel čas

Od roku 1860 až do roku 1992 se u bezpečnostních sborů používala jako tzv. barva zbraní červená náramenících, límcových výložkách, nebo jako lemovka na stejnokroji. Historický vývoj střihu a barev uniforem popisuje kurátor Muzea Policie ČR František Soukup:

  • 1919 až 1946 - četnictvo šedozelený stejnokroj / policie kombinace tmavě modré a černé (modrá blůza, čepice a lodička, černé kalhoty, kabát a služební přilba.
  • 1946 až 1952 - zavedení stejnokroje vz. 46 barvy khaki, důvodem bylo sjednocení četnictva a policie do jednoho bezpečnostního sboru (Národní bezpečnost, později Sbor národní bezpečnosti) a úspory v poválečném období (ze stejné látky měla stejnokroje i armáda).
  • 1953 až 1962 - stejnokroj barvy švestkově modrá, po sovětském vzoru zavedeny i nárameníky s hodnostním značením a názvoslovím některých hodností.
  • 1963 až 1967 - stejnokroj barvy pastelově modrá, návrat k čs. nárameníkům, hodnostnímu označením a ázvosloví, zavedení nového prvku - bundokošile.
  • 1968 až 1992 - stejnokroj barvy olivově zelená.
  • 1993 až současnost - stejnokroj barvy tmavě modrá s šedými kalhotami, na tomto stejnokroji se poprvé evyskytuje tradiční červená barva zbraní.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek