metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Kliďte se z cesty. Jede „šlechta na kolečkách“, často opilá a lidé se jí bojí.

  6:50
Elektromobilitu v „malém“ žádný Brusel neinicioval. Přesto se rozvíjí takovým tempem, že už se začínají bouřit chodci.

Další 2 fotografie v galerii
Máme jiné a důležitější úkoly a poslání než napomínat koloběžkáře. Policie se často dívá jinam. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

I když vědí, že cyklisté nesmějí „požít“, vytočí na občerstvovnách podél cyklostezek hlavně během léta hospodští tisíce půllitrů piva. Lidé na kolech se totiž obecně v takovém případě nepovažují za účastníky silničního provozu. Jenže cyklotrasy tu a tam sjedou z vyhrazené trasy na běžnou silnici. A tam už jde o zdraví i životy.

Piju já, jedu já. Senátorka si nebere servítky
„Například v roce 2022 vyšetřovali policisté 2834 nehod, které zapříčinili cyklisté. Alkohol hrál roli u 819 zaviněných nehod. Cyklisté pod vlivem alkoholu byli viníky v 782 případech. V 550 případech bylo jezdcům naměřeno více než 1,51 promile,“ konstatuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

Že porušování pravidel, i těch alespoň ze slušnosti, už rezonuje i u chodecké části populace, dokládá reakce bývalé ministryně spravedlnosti a současné senátorky Daniely Kovářové.

„Co na tom, že pravidla silničního provozu by měla platit i pro ně? Na ně si nikdo nikdy nepřijde, žádní policisté je nikdy nezastaví ani nezkontrolují. Nadčlověk na kolečkách se nikomu nezpovídá. On může, co si zamane. A dává to svému okolí povýšeně najevo. Co na tom, že jejich elektrokola a koloběžky váží víc než lidé, co chodí po dvou, co jim ustrašeně uhýbají, co se děsí, že jim kolečkáři zezadu vjedou na paty? Co na tom, že ze srážky chodce s nadčlověkem vychází člověk jako slabší živočišný druh? Vrcholem novodobého papalášství je cyklista kličkující po vozovce s telefonem v ruce,“ reaguje Kovářová.

Jsou koloběžkaři alespoň někdy střízliví?
Senátorka si všímá i toho, jak se „nadlidi na kolečkách“, jak je pojmenovává, stále častěji nevyhýbají popíjení alkoholu. V posledních letech se zásluhou elektromobility zařadili mezi alkoholové hříšníky i elektrocyklisté a hlavně elektrokoloběžkaři.

Ti výrazně porušují předpisy, i když také patří mezi účastníky silničního provozu. „Řidiči elektrokoloběžek se na počtu nehod zaviněných koloběžkami podílejí více jak z 86 procent. Alarmující je počet nehod zaviněných řidiči koloběžek pod vlivem alkoholu,“ upozorňuje zástupce šéfa dopravní policie Michal Hodboď. Poslední průzkumy takové tvrzení neomylně dokazují.

„Téměř tři z deseti českých uživatelů elektrokoloběžek, kteří se mezinárodního průzkumu postojů účastníků silničního provozu zúčastnili, přiznalo, že v uplynulých třiceti dnech jeli alespoň jednou na elektrokoloběžce pod vlivem alkoholu,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního průzkumu (CDP).

V roce 2023 bylo evidováno 354 zraněných osob, které jely na elektrokoloběžkách, 288 z nich (81,4 procenta) pak bylo Policií ČR shledáno viníky těchto nehod. U 134 z nich byla zjištěna přítomnost alkoholu, případně řidič odmítl dechovou zkoušku. „Alkohol z hlediska lidského selhání přispívá ke vzniku dopravních nehod se zraněním cyklistů v sedmi procentech,“ doplňuje nehodová data Kateřina Bucsuházy z oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod Centra dopravního výzkumu.

Podrobné informace o nehodovosti kolařů i dalších už experti a policie zařazují také do portálu Nehody.cz. Informace už rozlišují, kdo nehody zavinil, a to už i ty na koloběžkách.

Není to zadarmo

  • Zvyšující se počet nehod cyklistů a koloběžkařů má už své finanční vyjádření. Socioekonomické ztráty z nehod s účastí jezdců na elektrokoloběžkách dosáhly v loňském roce 1,4 miliardy korun.
  • Na elektrokoloběžkách se za prvních pět měsíců roku 2024 zranilo těžce 12 jezdců, 177 lehce. Je to o pět, respektive o 34 zraněných víc než za stejné období roku 2023.
  • Nejvýkonnější elektrokoloběžky jezdí až 130 kilometrů v hodině. PH

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek