metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Kamera ve stanici Anděl | foto: Metro.cz

Kolik je v metru kamer? Jejich počet příliš vzrostl, tvrdí web

  5:01
Ve veřejných prostorech podzemní dráhy cestující denně sleduje celkem 1973 objektivů.

Počet kamer v metru se v posledních měsících raketově zvýšil. Alespoň podle webu digitalnisvobody.cz, který se se svými zjištěními obrátil na deník Metro. Zmiňovaný web se měl během komunikace s dopravním podnikem dozvědět, že je v metru aktuálně 1973 kamer. Jejich počet ve stanicích podzemní dráhy se tak měl podle tvůrců webu rozšířit během pandemie minimálně o několik stovek. „Pozorný cestující si mohl všimnout, že prázdné podzemní prostory stanic byly hustě osázeny novými kamerami. Dopravní podnik argumentuje dosti na vodě a vágně zmínil, že bezpečnostní situace se obecně zhoršuje, a že tedy navýšení počtu kamer a modernizace kamer jsou logickým a jasným řešením. Je to ale trochu jinak. Nejenom podle statistik kriminalita naopak klesá,“ uvádějí zástupci webu.

Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka se ve veřejných prostorech metra skutečně k poslednímu červnu 2021 nacházelo zmiňovaných 1973 kamer. O skokový nárůst však nešlo. „Za uplynulý rok proběhla rekonstrukce kamerového systému v devíti stanicích metra, ve kterých jsme vyměnili staré kamery za nové, a kromě toho jsme doinstalovali dalších celkem 120 kamer na místa, která dosavadní kamery nepokrývaly. Nepřibylo jich tedy několik stovek, jak se uvádí v článku, na který odkazujete,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík.

Kamery mají v prostorách metra dvě funkce. Kromě řízení provozu je to hlavně zajištění bezpečnosti. Potyček a krádeží, které na nástupištích a u eskalátorů kamery zachytily, se v posledních týdnech objevilo v médiích několik. „Díky kamerovým záznamům se policii v mnoha případech daří vypátrat pachatele trestné činnosti, ke které bohužel ve vestibulech nebo na nástupištích občas dochází. Ale nejen tam. Řada cestujících si například stěžuje, že vozy jsou zevnitř potagovány, posprejovány, setkáváme se s rozřezanými sedačkami. Je zcela pochopitelné, že se to cestujícím nelíbí. Odstraňování těchto škod dopravní podnik ročně stojí miliony korun,“ doplňuje Šabík.

Kamery, jejich umístění a počet nepatří právě k oblíbeným tématům tiskových odborů dopravců ani policie. Jen velmi málo informací lze například vyzvědět o rozmisťování desítek kamer na rozpoznávání tváří, které jsou na Letišti Václava Havla. Také o ně se v minulosti web digitalnisvobody.cz zajímal. „Informace, které nám policie neochotně poskytla, nejen že byly velmi kusé, ale také si odporovaly s jinde dostupnými čísly a vyjádřením,“ stojí v prohlášení webu, který se snaží proti navyšování počtu kamer bojovat. „Této proměně veřejného prostoru můžeme společně zabránit podepsáním a šířením petice s názvem Reclaim Your Face,“ nabádají tvůrci webu.

Podle Šabíka si lidé dohled v prostorách metra přejí. „Kamery nejsou v metru a MHD úplně všude, jak se dotyčný portál snaží navodit. Pachatele trestné činnosti se proto nedaří úplně vždy dopadnout. Pražská MHD zatím patří mezi ty nejlépe hodnocené v celé Evropě. A to také v kategorii bezpečnost. Předpokládám, že naprostá většina cestujících chce, aby bezpečnou i nadále zůstala,“ uzavírá Šabík. 

Velký bratr na nástupištích. Většina investic do kamer a čidel je tajná

  • Investice města, a tedy i dopravního podniku, do bezpečnosti v metru se pohybují v řádu stovek milionů korun. O většině z nich, pokud nejsou přímo tajné, ovšem město ani dopravce příliš nemluví. 
  • Jde například o poplachové, zabezpečovací a tísňové systémy, kamerový a elektronický systém kontroly vstupu do neveřejných prostorů a podobně.
  • Podle zástupců webu digitalnisvobody.cz zasahoval při komunikaci s pražským dopravním podnikem Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten rozhodl, že dopravce nemá pravdu, pokud údajně tvrdí, že informace o kamerách by měly být z bezpečnostních důvodů utajeny.  
  • Dopravní podnik poté webu poskytl sedm desítek stránek, které jsou úplným seznamem kamer v pražském metru. Podrobnosti o konkrétních typech a z toho vyplývajících funkcí jednotlivých kamer a informace o jejich umístění naleznete na zmiňovaném webu. 
  • „Pokud si zvykneme, že se kamery jen tak objevují v prostorech, kudy denně cestujeme, možná už nám za pár let nepřijde divné, že se vyskytují také na každém náměstí a na každé ulici. A že třeba mají i onu obávanou funkci na rozpoznávání tváře: ta již mění veřejný prostor nevratně v místo, kde se občanská společnost zkrátka svobodně realizovat a projevovat nemůže,“ píší zástupci webu. 
  • V prostorách metra přibývají i zařízení, která budí podstatně menší kontroverzi. Díky bílým krabičkám u stropu stanic mohou cestující v metru telefonovat a „datovat“. Mobilním signálem je nyní pokryto 50 z 61 stanic. 
  • Skoro celé metro bude, podle dřívějších informací konsorcia operátorů, které datový signál pomáhá dopravci budovat, pokryto daty v roce 2022. 
  • Výjimkou je stanice Jiřího z Poděbrad, kde bude signál LTE a 5G zaveden po dokončení chystané modernizace stanice. Ta začne letos a potrvá 2,5 roku.
  • Kamery a jejich používání se v minulosti řešily také v souvislosti s tramvajemi. Již rok a půl platí zákaz pro řidiče sdílet své „zážitky“ z jízd prostřednictvím videí na sociální síti YouTube. Takzvaní tramvajáci youtubeři, kteří nesmějí na internetu uveřejňovat záznamy z kabin pořízené na soukromé kamery či mobil, tak již nečiní. Podle pracovního řádu dopravního podniku by jim totiž hrozil vyhazov.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek