metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

Komunální odpad bude možná odvážet Technická správa komunikací

  16:03
Město zamýšlí převést svoz komunálního odpadu z Pražských služeb pod nově vznikající akciovou společnost Technické správy komunikací. V Pražských službách by zůstala pouze komerční sféra svozu. Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited prodal svůj podíl firmě EP Industries. Praha o tento podíl usilovala.

V úterý by měla uvedený záměr projednat rada hlavního města. Pokud postup radní schválí, část PSAS by Praha takzvaně propachtovala do TSK - radní by dali pokyn ke svolání valné hromady PSAS, ta by záměr schválila a předložila jej TSK. Ta by nabídku následně přijala a celá „nekomerční“ část firmy včetně managementu by se přesunula pod TSK.

Křetínský Prahu přeplatil

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nechtěl záměr komentovat, považuje ale takový krok za logický. „Vznikne tak silný městský subjekt, který přispěje k lepší správě komunikací a úklidu města. Spojením aktivit TSK a PSAS propojíme úklid města, dopravní značení, výstavbu silnic a jejich rekonstrukci,“ řekl.

Pětinový podíl v PSAS, který chtěla Praha od firmy NHL odkoupit, získal holding EP Industries. Cenu ani další podrobnosti firma nezveřejnila. Praha za podíl 19,32 procenta nabízela 800 milionů. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Lhali nám několik týdnů, říká Vávra

Nákup podílu, který původně chtěla Praha, považuje Vávra za bezprecedentní. „Oficiální dopis jsem neobdržel, vím to jen z otevřených zdrojů. Minoritní akcionář uváděl Prahu v omyl a jednání poslední týdny byla zbytečná, takový obchod totiž nelze uskutečnit za dva dny,“ řekl. Podle jeho slov transakce ohrozí fungování PSAS.

Praha jako většinový vlastník PSAS roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby

  • Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu a údržbu komunikací.
  • V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek