metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Kontejnery na stříkačky si drogově závislí uklízejí sami

  7:31
Na území hlavního města je přes třicet košů na injekční odpad a další přibývají. Jsou i pro diabetiky.

Další 3 fotografie v galerii
Úklid kontejnerů vrací drogově závislé zpět do života. | foto: Progressive o.p.s.

Většina Pražanů takové místo s příhodně umístěnou speciální popelničkou na použitý zdravotnický materiál zná. Do těchto míst se totiž zároveň stahují drogově závislí. Nejvíce jich potkáte například v okolí hlavního nádraží a na Smíchově. A tím jsou míněni jak narkomani, tak kontejnery na stříkačky.

„V současnosti se na území Prahy nachází 33 kontejnerů. Provozuje je naše organizace Progressive, a to jako jediná v hlavním městě. Poznáte je podle nápisu Fixpoint, což vychází z názvu našeho terénního programu. První podobné kontejnery jsme začali umisťovat již v roce 2009,“ říká pro deník Metro František Knuth z organizace Progressive. Původně byl určen výhradně uživatelům nelegálních návykových látek, jimž nabídl bezpečnou likvidaci stříkaček. Tím, že částečně ušetřil pracovníkům úklidových firem sisyfovskou práci sběru tohoto nebezpečného zdravotnického materiálu, se postupně dostal do povědomí veřejnosti.

„Není tak výjimkou, že tyto kontejnery využívají například lidé, kteří jsou nuceni užívat své léky injekčně, například diabetici, či veterinární stanice. Zájem o bezpečnou likvidaci roste i v souvislosti s novými pravidly lékáren, které v současné době nemají zákonnou povinnost přijímat použité injekční stříkačky,“ dodává Knuth.

Deset tisíc stříkaček
Program Fixpoint zpočátku svého působení umisťoval několik speciálních kontejnerů na injekční stříkačky na vytipovaná místa, kde byl výskyt infekčního materiálu z dlouhodobého hlediska nejvyšší. „Postupem času se však přidávaly městské části, které měly o instalaci kontejnerů a jejich obsluhu zájem. Počet kontejnerů tedy každoročně roste. Co taktéž roste, je počet injekčních stříkaček zachycených kontejnery. Například v roce 2020 fungovalo v Praze celkem třicet kontejnerů, které za celý rok zachytily dohromady 10 792 stříkaček,“ vysvětluje Knuth.

Narkomani sobě
O kontejnery a pořádek v jejich bezprostředním okolí se starají klienti organizace Progressive. Konkrétně jsou to uživatelé návykových látek, kteří mají zájem o změnu svého životního stylu. Deník Metro se s vyprazdňovači popelniček na stříkačky několikrát setkal. Vyčistit kontejner plný injekcí a jít zkontrolovat další zvládají v řádu sekund.

„Program Fixpoint poskytuje závislým klientům tréninkové pracovní místo a pomáhá je prostřednictvím resocializace vracet zpět do společnosti,“ popisuje cíl projektu Knuth.

Špatná pověst
Dobrá pověst popelnic na injekční odpad málem utrpěla před šesti lety. Na plácku ve Vrchlického sadech se totiž v létě roku 2015 objevil červený kontejner s logem městské policie, kam podle instrukcí na něm měli místní narkomani nebezpečný odpad házet. Prostor u hlavního nádraží se tak v očích veřejnosti stal oficiálním místem pro narkomany. Nejprve to vypadalo, že sem kontejner umístila městská policie ve spolupráci s terénními pracovníky střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In. Sami zástupci strážníků tento fakt tehdy deníku Metro potvrdili. Pak se ale ozvali pracovníci Drop In, jenž funguje podobně jako Progressive, a všechno bylo jinak. Kontejner, který čelil kritice ze strany odborníků kvůli nedostatečnému zabezpečení, byl totiž partyzánskou akcí strážníků z Prahy 1.

„Kolegyně si na tuto popelnici na stříkačky ještě vzpomíná. S touhle akcí jsme neměli nic společného ani my. O žádných partyzánských akcích v současnosti nevíme a s městskými strážníky spolupracujeme. Rozhodně nechceme, aby tahle akce stavěla naše služby do špatného světla,“ míní Knuth.

Narkomany nikdo nechce
Nízkoprahové kontaktní centrum organizace Progressive se nachází v Mahenově ulici v páté městské části, kousek od Plzeňské. Další je umístěno jen o kousek dál, u Santošky. Kromě těchto dvou míst, kde mohou závislí vyhledat radu a pomoc, dostat zdarma kondom či si například nechat vyměnit použité stříkačky za nové, existuje v metropoli už jen jedno nízkoprahové středisko. A to v ulici Karoliny Světlé v Praze 1. I z těchto důvodů se proto závislí stahují především na území Prahy 5. Okolí metra u Anděla i širší okolí Smíchova je tak již několik let nechvalně proslulé.

„Na základě dosavadní velmi dobré praxe v řešení drogové a jiné pouliční kriminality v centru města jsme se po dohodě se zástupci městské části rozhodli rozšířit teritorium týmu policistů zaměřujících se na tuto oblast kriminality i do aktuálně problematické části Prahy 5. Navazujeme tak na dlouhodobou činnost a dobrou praxi pražské policie získanou v oblasti Václavského náměstí a blízkého okolí,“ říká ředitel pražské policie Tomáš Lerch a dodává: „ Speciálnímu týmu policistů, který funguje několikátým rokem, se podařilo zadržet již stovky pachatelů drogové, majetkové, ale i násilné trestné činnosti. Naším cílem je především zajistit všem obyvatelům a návštěvníkům Prahy maximální bezpečnost.“

Výsledky působení speciálního týmu v ulicích Prahy 5 vyhodnotí zdejší radnice s policií koncem tohoto měsíce. Poté se dohodnou na dalším postupu. Jak ale starostka Renáta Zajíčková několikrát upozornila, problém se netýká pouze prodeje drog, proto podle ní samotná represe nepomůže. Největší potíže s drogami má Praha 5 podle Lercha u Anděla, na Knížecí a v ulicích kolem spodní části Plzeňské. Právě v těchto oblastech působí speciální tým policie, který se zaměřuje naboj proti dealerům.

Deklarace o závislosti
Na selhávající systém sociálních služeb pro pouliční uživatele drog a osoby bez domova se snaží upozornit nedávná společná deklarace městských částí Prahy 5, Prahy 1 a Prahy 2. Podle radnic vedení hlavního města situaci podcenilo, protože řešení vidí pouze v přepisování roky starých strategií. Starostové městských částí proto chtějí s magistrátem nově více spolupracovat. 

Zbavit se stříkaček není složité

  • Služby programu Fixpoint jsou na webu organizace progressive-os.cz.
  • Zde je seznam všech kontejnerů včetně mapy, do níž je zaneseno jejich přesné umístění.
  • Progressive působí i mimo Prahu. Ve Strakonicích má například automat.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek