metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Kvůli krizi je na cirkulární obchody čas, říká zakladatel projektu Opravárna Jan Charvát

  13:55
Chce pomáhat lidem v nouzi. Otevírá speciální prodejnu.

Další 3 fotografie v galerii
Nově otevřený cirkulární obchod v Holešovické tržnici. | foto: Archiv Jana Charváta

Slovo cirkulární se začíná usazovat v našich slovnících. Jedná se o vizi budoucnosti. Cirkulární ekonomika je postavena na udržitelném rozvoji. Například na obnovitelných zdrojích nebo proměnách odpadů v další suroviny.

„Cirkulárním“ směrem jde také projekt Opravárna, jenž před několika lety začal sdružovat síť opravářů, kteří lidem dávají dohromady spotřebiče. A také radí, které z nich kupovat, aby byly opravitelné. Poskytují také záruční servis pro velké firmy.

Šéf projektu Jan Charvát se posouvá dál. Dnes v Holešovické tržnici se svým týmem otevírá cirkulární elektroobchod. Je prvním v České republice „Tuto myšlenku mám v hlavě už dlouho, teď s ekonomickou krizí a inflací je na ni ten pravý čas,“ říká pro deník Metro Charvát. Podle něj většina Čechů nemá dostatek úspor, které by pokrývaly další náklady. „Těmto lidem chceme pomoct. S obchodem se zaměřujeme hlavně na bílé elektro jako pračky, sušičky či sporáky,“ upozorňuje s tím, že určitě osloví také ekologicky smýšlející lidi či třeba studenty, kteří si do pronajatého bytu na pár let nepotřebují kupovat nové výrobky.

Zboží v cirkulárním obchodě je z několika zdrojů. Většinou je nové či zánovní a pochází z velkých zahraničních e-shopů. „Jde o takzvané vratky čili zboží, které si zákazníci nevyzvedli, vrátili ho ve 14denní lhůtě, bylo rozbaleno nebo poškozeno při přepravě. Půjde o kvalitní a hezké zboží bez známek používání, ale za výrazně nižší ceny,“ pokračuje Charvát s tím, že výrobky budou mít všechny etikety. Opravárna každý kus důkladně otestuje, dá na něj minimálně šest měsíců záruku a slevu na další pozáruční servis. Charvát pro deník Metro také prozradil, kolik bude sleva na takové zboží: 35 až 50 procent. Například pračka, která běžně stojí 17 tisíc, bude v tržnici k mání za 11 500 korun. Projekt má ale i charitativní přesah. Plánuje totiž každý měsíc poskytnout nabízené zboží lidem, kteří už na ně zkrátka nedosáhnou. Třeba seniorům nebo matkám samoživitelkám.

Že se budou podobné projekty s ohledem na ekonomickou krizi a životní prostředí, rozebíhat, je jasné. Další podobný obchod byl otevřen ve velkém obchodním centru na Chodově. Podnik No neke vypadá jako luxusní butik, ovšem je to cirkulární obchod se zbožím z druhé ruky, které od nového nepoznáte, jak vizuálně, tak funkčností. Orientuje se především na módu. „Nechtěli jsme, aby to také vypadalo jako ‚hrabárna‘. Tím se chceme lišit od klasických second handů. Všechno zboží, které tady prodáváme, je kvalitní,“ řekla pro časopis Forbes Michaela Kloudová, jedna ze tří majitelů obchodu.

Cirkulární obchody jsou podniky budoucnosti. Pro mladou generaci spotřebitelů je udržitelnost a původ vzniku zboží zásadní téma. Věděli jste, že v Česku ročně vznikne až 200 tisíc tun textilního odpadu?

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek