metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 8 °C

Úterý 18. března 2025. Svátek má Eduard

Kvůli povodni přišla pražská zoo asi o 20 milionů na vstupném

  17:24
Jako by nestačily škody, které napáchala v Troji velká voda. Pražská zoologická zahrada přišla během červnových povodní také o 20 milionů korun na vstupném. Informoval o tom dnes ředitel zoo Miroslav Bobek. Celkové škody se stále vyčíslují, podle dřívějších informací by neměly přesáhnout 100 milionů korun. Část z toho zřejmě pokryje pojištění.

Pražský primátor Tomáš Hudeček pokřtil společně se zpěvačkou Hanou Zagorovou mláďata žiraf. | foto: ČTK

Povodně zasáhly pražskou zoo začátkem června. Poškozena byla především spodní část zahrady a v ní pak hlavně pavilon goril. Vedení zoo už dříve rozhodlo, že se gorily přestěhují do horní části. Nyní se zpracovává urbanistická studie pro místo, které zoo vybrala, řekl Bobek. "Můj předběžný odhad nákladů na vybudování pavilonu je 75 milionů korun," doplnil. Podle Bobka je zahrada schopná část peněz uhradit z vlastních zdrojů, s částí ale bude potřebovat pomoct od města.

Magistrát jako zřizovatel zahrady s pomocí pro zoo počítá. Podle primátora Tomáše Hudečka budou peníze vyčleněny už v rozpočtu pro příští rok. "Uděláme všechno proto, abychom zoo pomohli," řekl Hudeček, který dnes v zoo pokřtil nedávno narozená mláďata žiraf Rotschildových.

Žirafí sameček, který se narodil na konci června samici Noře, dostal jméno Tadeáš. Jeho malá žirafí kamarádka, která přišla na svět na začátku července žirafě Eličce, se bude jmenovat Amálka. Jde o 77. a 78. žirafí mládě, které přišlo na svět v pražské zoo. Pražská zoo bude pro obě zvířata v budoucnu patrně hledat nový domov v některé z evropských zahrad.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Host, který není „bůh do domu“. Loni „vloupačky“ vyšly na více než na čtvrt miliardy korun

vydáno 18. března 2025  19:26

Všichni chtějí žít v Českých Budějovicích, jak se praví v jedné z cimrmanovských her. Ve skutečnosti nás ale nejvíc žije v Praze. Má to mnoho benefitů,...  celý článek

„Díky, Karle Kryle. Nezapomeneme!“ Lidé mají příležitost poznat život básníka s kytarou

vydáno 18. března 2025  18:06,  aktualizováno  18:51

Songy Karla Kryla byly za normalizace symbolem roku 1968 i boje proti totalitě. Záhy po sametu se ale Kryl přestával „hodit“. Byl příliš kritický, bolavý,...  celý článek

MHD v Praze zdarma. Víme, jak cestovat levněji a co k tomu potřebujete

vydáno 18. března 2025  14:56

Pokud cestujete po hlavním městě, možná máte nárok na slevu na jízdném – nebo dokonce na dopravu zdarma. Víte, kdo všechno může využít zvýhodněné jízdné a...  celý článek

Pylová sezona je zpět. Zde je deset jednoduchých tipů, jak se vypořádat s alergiemi

vydáno 18. března 2025  16:22

Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. Ať už se jedná o alergie na pyl,...  celý článek