metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Po 9 letech musí být kvůli prasklině uzavřen známý skleník | foto: Profimedia.cz

Kvůli prasklině je do půlky července zavřen skleník Fata Morgana

  16:03
Chtěli jste návštívit tropický skleník Fata Morgana? Změňte minimálně do 16. července plán. Oblíbené místo v Botanické zahradě je kvůli prasklině ve skle uzavřeno.

Pět centimetrů tlusté lepené sklo, které odděluje masu vody z jezírek od návštěvníků, nevydrželo. Zahrada tak po devíti letech musela jezírka vypustit a začít s opravou. Zatím se neví, proč trhlina ve skle vznikla. Fata Morgana bude zavřená minimálně do 16. července.

Výlov vzácných rostlin a živočichů proběhl bez problémů

"I když podle statika nehrozilo bezprostřední ohrožení návštěvníků, sklo musí být vyměněno. Během práce jsme co nejšetrněji odlovili a do náhradních akvárií přemístili všechny živočichy. Výlov byl bez problémů, stejně jako záchrana vzácných vodních rostlin, které jsou na každou změnu velice náchylné," řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.

Havárie odstartovala přeměnu. Chystají se noční prohlídky

Jezírka ve skleníku mají velký objem - 220 metrů krychlových. Kvůli tomu dosud nebylo možné jejich vypouštění. Vodu pracovníci skleníku pouze průběžně obměňují a zaměstnanci zahrady vyškolení v potápění nádrže průběžně čistí.

Nyní bude jezírko důkladně zbaveno kalů, vyměněn písek a bude nainstalováno scénické osvětlení, popsala Uhlíková. Výměna skla tak nastartuje rozsáhlou přeměnu této části skleníku. Při večerních prohlídkách budou moci návštěvníci obdivovat podvodní život díky zajímavě řešenému osvětlení, které do této doby ve skleníku chybělo. Proměnu dozná i podzemní chodba, kterou návštěvníci procházejí ze sukulentní do nížinné části skleníku.

Na noční prohlídky si budou muset lidé ale počkat. Osvětlení jezírek a výtvarné řešení štoly si návštěvníci poprvé vychutnají 13. listopadu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek