metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Prostituce (ilustrační foto) | foto: ČSSD Praha 1

Legální prostituce se vládě nelíbí. Podle kabinetu odporuje mezinárodním úmluvám

  15:41
Vláda se dnes postavila proti návrhu hlavního města Prahy, který měl regulovat a legalizovat prostituci. Podle kabinetu odporuje našim mezinárodním závazkům. "Česko by muselo vypovědět úmluvu o potlačování obchodu s lidmi," vysvětlil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Podle návrhu hlavního města by prostitutky musely chodit na lékařské prohlídky a musely by platit daně.

"Vláda není přesvědčena o tom, že tato cesta by byla správnou cestou," uvedl ministr pro lidská práva a šéf legislativců Jiří Dienstbier. Podle něj problematika vyžaduje odbornou debatu. Uvedl, že Německo mělo s legalizací prostituce "problematické zkušenosti". Hlavním důvodem odmítnutí návrhu je ale to, že by Česko muselo vypovědět mezinárodní úmluvu o potlačování obchodování s lidmi. Tu republika podepsala v roce 1950, upřesnil Dienstbier.

Legální prostituce jako slušné podnikání, poslanci jsou ale proti

Nesouhlas vlády nicméně není pro osud návrhu zákona rozhodující. Poslední slovo budou mít poslanci. Ani ti ale tomuto záměru příliš nefandí. "Poslanci KDU-ČSL jsou proti legalizaci prostituce. Nechceme, aby stát byl největším pasákem," sdělila deníku Metro mluvčí lidovců Miriam Farská. Stejně tak argumentuje šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, nicméně jde o jeho osobní názor.

"Samozřejmě tu jsou i zcela praktické a někdy až úsměvné důvody, proč je to komplikované – bylo by třeba zavést registr prostitutek a prostitutů, ti by museli vystavovat daňové doklady, platit DPH. Zároveň by na dodržování pravidel musel někdo dohlížet, takže kvalitu služeb by měla kontrolovat Česká obchodní inspekce, otevírací dobu by zas měli kontrolovat revizoři živnostenského úřadu a podobně," vypočítává Stanjura. Návrh nemůže počítat ani s většinovou podporou poslanců TOP 09. "Která je konzervativní stranou a některé konzervativní hodnoty jsou pro ni nepřekročitelné," vysvětlil šéf klubu Miroslav Kalousek. "Je vůbec možné a přípustné, aby stát prostituci reguloval a tím pádem částečně legitimizoval? Nebo se jedná o natolik sociologicko-patologický jev, že by měl být pouze postihován?" zamýšlí se poslanec ČSSD Štěpán Stupčuk.

Lékařský posudek nemůže být klíčový pro povolení prostituce

Předloha řadí prostituci do podnikání, které by nesměli provozovat lidé pod 18 let. Úřady by povolovaly taky například nevěstince. Cílem úpravy je zejména oddělit legální prostituci od nelegální. Legální prostituce by byla regulovaným podnikáním. Podle stanoviska vlády by teprve poté, co Česko přestane být vázána úmluvou, mohl kabinet rozhodovat o případném přijetí navrhované právní úpravy, "a to nejlépe ve formě vládního návrhu zákona".

Podle materiálu má pražská předloha i nedostatky, vnitřní rozpory a nepřesnosti, které by vedly k problémům. Výtky se například týkají požadovaného potvrzení o zdravotní způsobilosti. Podle vládních úředníků se nemůže lékařský posudek stát klíčovým pro povolení prostituce, protože stát by tak garantoval, že jeho vydáním se zdravotní stav dané osoby nezmění. Další výtka se týká místních poplatků za provozování prostituce, které se mají odvíjet od zahájení jejího provozování. To by však správce poplatku kontroloval jen obtížně.

Pěkně drahá legrace

  • Za porušení zákona by podle jeho autorů hrozily pokuty. Například až 50tisícový postih by mohly úřady uložit lidem, kteří by provozovali prostituci bez oprávnění, a dvoumilionový za provozování nevěstince bez povolení.
  • Lidé, kteří by využili placené sexuální služby na místech, kde by to bylo zakázáno, by se vystavovali pokutě až 15 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek