metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Levný parking při koncertě nenajdete

  13:14
V nákupních centrech už během akcí na stadionech zdarma nezaparkujete.
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pokud jste byli zvyklí v průběhu návštěvy O2 areny parkovat své auto zdarma v blízké Galerii Harfa místo v přeplněných libeňských ulicích, máte smůlu. Vedení centra už s těmito lidmi došla trpělivost a zavedlo nový režim. V centru si tak od června za odstavení auta během akcí připlatíte.

„V běžném režimu zůstává po dobu prvních čtyř hodin parkování zdarma. Za každou další započatou hodinu pak řidiči zaplatí padesát korun. Během konání akce v sousední O2 areně ale bude stání v­ Galerii Harfa po příjezdu po šestnácté hodině zdarma jen dvě hodiny. Za každou další započatou hodinu řidiči uhradí sto korun,“ řekla deníku Metro Martina Tlustá z týmu Galerie Harfa.

Parkoviště obchodních domů

  • Zcela zadarmo zaparkujete už jen v Centru Černý Most a ­Obchodním centru Šestka v Praze 6. Parkující jsou zde totiž většinou zároveň zákazníky. Neslouží tak jako parkoviště.
  • Nejhůře je na tom, co se množství parkujících týče, Palladium v Praze 1. Náměstí Republiky je totiž místem, kde se Pražané nejčastěji scházejí. Každá hodina tu tak stojí rovnou padesát korun, bez jakýchkoliv slev.
  • Návštěvní řády některých obchodních center někdy umožňují protáhnutí doby bezplatného parkování, pokud zákazník prokáže, že navštívil některou z jeho atrakcí. Totéž nově zavádějí také na Harfě.

Zpoplatnění má podle ní za cíl navýšení míst pro stání aut zákazníků centra. Jejich počet totiž už delší dobu nedostačoval nejen kvůli O2 areně, ale také po zavedení zón placeného stání v okolních městských částech. „Zákazníci obchodů tak byli nuceni déle hledat volné místo k ­zaparkování. V některých případech byl dokonce omezen vjezd,“ dodává Tlustá.

Harfa není jediným pražským nákupním centrem, v jehož sousedství je sportovní hala. Podobný režim zavedli před pár lety také v Edenu ve Vršovicích. V centru sousedícím s fotbalovým stadionem si po třech hodinách zdarma za každou další připlatíte třicet korun. Pokud se ale koná nějaká větší akce, jako nedávné koncerty kapel Rammstein či Depeche Mode, na parking pod střechou centra zapomeňte. „Provozovatel si vyhrazuje právo změnit provozní dobu parkoviště nebo jakékoli jeho části,“ uvádí centrum v provozním řádu.

S nenakupujícími řidiči, kteří jen chtějí odstavit své vozy, se vypořádali i v nákupním centru na Zličíně. Ve všední den zde tak od loňska platíte padesát korun za hodinu po třech hodinách ve všední den a o víkendu po pěti. „Lidé tu ráno zaparkovali, pak odjížděli dál a my neměli dostatek prostoru pro auta zákazníků,“ říká zástupkyně Metropole Zličín Jana Češková.

Nedostatek místa pro auta ale rozhodně netrápí všechna obchodní centra. Například Centrum Černý Most má podle svého vedení, nejen díky odlehlejší poloze na okraji Prahy, míst zdarma stále dostatek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek