metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří
CityElefant | foto: České dráhy

Lidé opět umírají na kolejích. Může za to hazard a jejich pohodlnost

  11:40
Úmrtí Ivety Bartošové bylo jen jedním z mnoha životů, které skončili letos pod koly projíždějících vlaků. Drážní inspekce eviduje letos už 148 usmrcených při střetu vlaku s osobou, což je o čtvrtinu více než za stejné období roku 2013.

Statistika střetů vlaků s osobou se již od prvních měsíců pohybuje v nezvykle vysokých číslech a dosahuje rekordní úrovně. Dvoustý střet, zaznamenala Drážní inspekce na konci minulého týdne, kdy se mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Radotínem u Barrandovského mostu střetl osobní vlak s šestatřicetiletým mužem, který se pohyboval na kolejích, kde neměl co dělat.

V červnu zahynulo 28 lidí

200

Střety vlaku s člověkem

  • Tolik střetů s osobou eviduje za letošní rok Drážní inspekce. Zhruba tři čtvrtě z nich skončilo smrtí.
  • Je to o čtvrtinu víc než za stejné období roku 2013. Příčinou naprosté většiny nehod je nedovolený vstup osob do kolejiště.

„Příčinou naprosté většiny těchto nehod je nedovolený vstup osoby do prostoru dráhy. V řadě případů se jedná o přecházení přes koleje v­ místech, která k tomu nejsou určena, tedy mimo železniční přejezdy a přechody, a ­nebo jde o chůzi po kolejích za účelem zkrácení cesty,“ vysvětluje Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce. Dosud nejtragičtějším měsícem se stal červen, kdy při 33 střetech zahynulo 28 osob, a tedy s následkem smrti bylo téměř 85 ­procent nehod.

Nejvážnější mimořádnou událostí, střet vlaku s osobou v letošním roce, se prozatím stala nehoda ze dne 4. února na Ostravsku u zastávky Šenov, kde se střetla lokomotiva se dvěma osobami, které přecházely přes trať v prostoru veřejnosti nepřístupném. Následkem bylo usmrcení dvojice seniorů. Nejznámějším je ale smrt zpěvačky Ivety Bartošové. Ta ukončila svůj život pod koly vlaku nedaleko svého domu v Uhříněvsi. „Z našich dlouhodobých statistik vyplývá, že přibližně jedna třetina střetů je způsobena osobami, které jednají v sebevražedném úmyslu,“ dodává Drápal. Drážní inspekce již v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, které jim hrozí na železnici.

Třetinu případů tvoří sebevrazi

Drážní inspekce varuje před řadou rizik, které hrozí na železnici.

  • Jen za první měsíc letošního roku se událo 33 střetů, při nichž zemřelo 23 osob.  Rok předtím bylo v lednu střetů jen 17 s 5 mrtvými.
  • Nepřístupná dle zákona o drahých jsou všechna místa na dráze, s výjimkou prostor určených pro veřejnost (nástupiště, čekárny apod.), veřejně přístupných cest, volných ploch vzdálených nejméně 2,5 metru od kolejí či přejezdů.
  • Třetina střetů vlaku s osobou je způsobena sebevrahy. Zbytek případů jsou lidé, kteří přechází přes koleje mimo přechody a přejezdy nebo si po chůzí po kolejích z nějakého důvodu zkracují cestu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek