metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Lidé opět umírají na kolejích. Může za to hazard a jejich pohodlnost

  11:40
Úmrtí Ivety Bartošové bylo jen jedním z mnoha životů, které skončili letos pod koly projíždějících vlaků. Drážní inspekce eviduje letos už 148 usmrcených při střetu vlaku s osobou, což je o čtvrtinu více než za stejné období roku 2013.
CityElefant | foto: České dráhy

Statistika střetů vlaků s osobou se již od prvních měsíců pohybuje v nezvykle vysokých číslech a dosahuje rekordní úrovně. Dvoustý střet, zaznamenala Drážní inspekce na konci minulého týdne, kdy se mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Radotínem u Barrandovského mostu střetl osobní vlak s šestatřicetiletým mužem, který se pohyboval na kolejích, kde neměl co dělat.

V červnu zahynulo 28 lidí

200

Střety vlaku s člověkem

  • Tolik střetů s osobou eviduje za letošní rok Drážní inspekce. Zhruba tři čtvrtě z nich skončilo smrtí.
  • Je to o čtvrtinu víc než za stejné období roku 2013. Příčinou naprosté většiny nehod je nedovolený vstup osob do kolejiště.

„Příčinou naprosté většiny těchto nehod je nedovolený vstup osoby do prostoru dráhy. V řadě případů se jedná o přecházení přes koleje v­ místech, která k tomu nejsou určena, tedy mimo železniční přejezdy a přechody, a ­nebo jde o chůzi po kolejích za účelem zkrácení cesty,“ vysvětluje Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce. Dosud nejtragičtějším měsícem se stal červen, kdy při 33 střetech zahynulo 28 osob, a tedy s následkem smrti bylo téměř 85 ­procent nehod.

Nejvážnější mimořádnou událostí, střet vlaku s osobou v letošním roce, se prozatím stala nehoda ze dne 4. února na Ostravsku u zastávky Šenov, kde se střetla lokomotiva se dvěma osobami, které přecházely přes trať v prostoru veřejnosti nepřístupném. Následkem bylo usmrcení dvojice seniorů. Nejznámějším je ale smrt zpěvačky Ivety Bartošové. Ta ukončila svůj život pod koly vlaku nedaleko svého domu v Uhříněvsi. „Z našich dlouhodobých statistik vyplývá, že přibližně jedna třetina střetů je způsobena osobami, které jednají v sebevražedném úmyslu,“ dodává Drápal. Drážní inspekce již v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, které jim hrozí na železnici.

Třetinu případů tvoří sebevrazi

Drážní inspekce varuje před řadou rizik, které hrozí na železnici.

  • Jen za první měsíc letošního roku se událo 33 střetů, při nichž zemřelo 23 osob.  Rok předtím bylo v lednu střetů jen 17 s 5 mrtvými.
  • Nepřístupná dle zákona o drahých jsou všechna místa na dráze, s výjimkou prostor určených pro veřejnost (nástupiště, čekárny apod.), veřejně přístupných cest, volných ploch vzdálených nejméně 2,5 metru od kolejí či přejezdů.
  • Třetina střetů vlaku s osobou je způsobena sebevrahy. Zbytek případů jsou lidé, kteří přechází přes koleje mimo přechody a přejezdy nebo si po chůzí po kolejích z nějakého důvodu zkracují cestu.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek