metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Petr Muk | foto: cs.wikipedia.orgMetro.cz

Lucerna Music Bar pořádá vzpomínkový večer na Petra Muka

  10:30
Koncertem, na němž vystoupí Petr Kolář, Peter Nagy se skupinou Deep Decline, Bohouš Josef, Marcela Březinová, Petr Bende a další, si posluchači v Lucerna Music Baru dnes od 19 hodin připomenou písně Petra Muka.

Populární zpěvák Petr Muk zemřel v květnu 2010 ve věku pětačtyřiceti let a letos 4. února by se dožil padesátin.

Prvním z letošních ohlédnutí za Mukovou kariérou bylo lednové vydání 3CD Platinum Collection. Jedná se o další posmrtnou nahrávku jeho písní. Před dvěma lety pod názvem Spolu vyšla kolekce jeho duetů s podtitulem Duety 1995 - 2013. Ta obsahuje známé, méně známé i dosud nikdy nevydané písně, kterí Petr Muk nazpíval s českých i slovenskými zpěváky.

Další dosud nevydané nahrávky Muka vyšly v roce 2011. CD nazvané Outro obsahovalo mimo jiné ukázky z plánovaného alba nebo instrumentální předěly pro jeho připravované turné. „Vše v budoucnu budou jen archivní vzpomínky,“ uvedla tehdy Marcela Kočandrlová z vydavatelské společnosti Warner Music.

Po Mukově smrti policie bez bližších podrobností oznámila, že to byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina.

Zpěvák a muzikálový herec pocházel z Českého Krumlova. V Českých Budějovicích absolvoval stavební průmyslovku. Od 15 let hrál na kytaru a od roku 1985 působil v kapele Oceán. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Oceán dokonce absolvoval sedmadvacet koncertů ve Velké Británii a Irsku jako předskokan dua Erasure.

Mukův tenorový romantický hlas byl léta nezaměnitelnou součástí tuzemské populární hudby. Vystupoval v muzikálech Rusalka, Johanka z Arku, Galileo či Golem. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek