metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Petr Muk | foto: cs.wikipedia.orgMetro.cz

Lucerna Music Bar pořádá vzpomínkový večer na Petra Muka

  10:30
Koncertem, na němž vystoupí Petr Kolář, Peter Nagy se skupinou Deep Decline, Bohouš Josef, Marcela Březinová, Petr Bende a další, si posluchači v Lucerna Music Baru dnes od 19 hodin připomenou písně Petra Muka.

Populární zpěvák Petr Muk zemřel v květnu 2010 ve věku pětačtyřiceti let a letos 4. února by se dožil padesátin.

Prvním z letošních ohlédnutí za Mukovou kariérou bylo lednové vydání 3CD Platinum Collection. Jedná se o další posmrtnou nahrávku jeho písní. Před dvěma lety pod názvem Spolu vyšla kolekce jeho duetů s podtitulem Duety 1995 - 2013. Ta obsahuje známé, méně známé i dosud nikdy nevydané písně, kterí Petr Muk nazpíval s českých i slovenskými zpěváky.

Další dosud nevydané nahrávky Muka vyšly v roce 2011. CD nazvané Outro obsahovalo mimo jiné ukázky z plánovaného alba nebo instrumentální předěly pro jeho připravované turné. „Vše v budoucnu budou jen archivní vzpomínky,“ uvedla tehdy Marcela Kočandrlová z vydavatelské společnosti Warner Music.

Po Mukově smrti policie bez bližších podrobností oznámila, že to byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina.

Zpěvák a muzikálový herec pocházel z Českého Krumlova. V Českých Budějovicích absolvoval stavební průmyslovku. Od 15 let hrál na kytaru a od roku 1985 působil v kapele Oceán. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Oceán dokonce absolvoval sedmadvacet koncertů ve Velké Británii a Irsku jako předskokan dua Erasure.

Mukův tenorový romantický hlas byl léta nezaměnitelnou součástí tuzemské populární hudby. Vystupoval v muzikálech Rusalka, Johanka z Arku, Galileo či Golem. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek