metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Magie lidského hlasu na festivalu Struny podzimu. První koncert z filmu Marketa Lazarová

  18:48
První koncertní provedení hudby k filmovému opusu Marketa Lazarová režiséra Františka Vláčila z roku 1967 nabídne 9. října v pražském Foru Karlín festival Struny podzimu. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov, který se ujal i úprav partitury do formy programové symfonie. Informoval o tom ředitel festivalu Marek Vrabec.

Další 1 fotografie v galerii
Koncertní sál Forum Karlín | foto: forumkarlin.czMetro.cz

Na úvodním večeru festivalu se 5. října v pražské Státní opeře představí zpěvačka Buika původem z Mallorky. Jubilejní 20. festival vážné hudby, jazzu i world music konaný na různých místech v Praze předznamenalo 29. dubna na Pražském hradě Jarní gala s houslistou Danielem Hopem.

Partitura má podle Ostrouchova kolem 350 stran, hudba pokrývá celou délku filmu. Součástí partitury jsou často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera. Ostrouchov proto využije umění šesti bubeníků.

Speciální výzvou je nastudování pro pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů. Této úlohy se ujme Martinů Voices, který povede sbormistr Lukáš Vasilek. Baborak Ensemble bude řídit Radek Baborák, sólové party zazpívají Kateřina Kněžíková a Josef Moravec.

Hudební program doplní projekce ukázek z filmu. „Pokud bude žádán přídavek, nabídneme kousek hudby z dalšího Vláčilova díla Údolí včel,“ podotkl Ostrouchov.

Festivalové premiéry

Téměř polovinu hlavního programu Strun podzimu představují festivalové premiéry, druhou tvoří návraty festivalových hvězd. První z festivalových návratů bude 20. října v Českém muzeu hudby patřit korsickému sboru A Filetta. Před publikum předstoupí s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hageovou.

„A Filetta je polyfonní skupina, která zpívá jedním hlasem, kdežto Fadia zpívá sama, a přitom zní jako celý sbor. Když je slyšíte dohromady, máte dojem, jako by zpívala celá planeta,“ sdělil choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, díky kterému se umělci poprvé setkali.

Pořadatelé připravili také novinku Encores, přídavky v podobě koncertů po skončení hlavního programu, které představí hvězdné hosty v komornější poloze. Tradičně nebude scházet víkend Struny dětem a závěrečná klubová noc Spotlight věnovaná mladým talentům a novým hudebním fúzím. Festival uzavře 18. listopadu jazzová zpěvačka Cassandra Wilsonová, která složí poklonu Billie Holidayové.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek