metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Magie lidského hlasu na festivalu Struny podzimu. První koncert z filmu Marketa Lazarová

  18:48
První koncertní provedení hudby k filmovému opusu Marketa Lazarová režiséra Františka Vláčila z roku 1967 nabídne 9. října v pražském Foru Karlín festival Struny podzimu. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov, který se ujal i úprav partitury do formy programové symfonie. Informoval o tom ředitel festivalu Marek Vrabec.

Další 1 fotografie v galerii
Koncertní sál Forum Karlín | foto: forumkarlin.czMetro.cz

Na úvodním večeru festivalu se 5. října v pražské Státní opeře představí zpěvačka Buika původem z Mallorky. Jubilejní 20. festival vážné hudby, jazzu i world music konaný na různých místech v Praze předznamenalo 29. dubna na Pražském hradě Jarní gala s houslistou Danielem Hopem.

Partitura má podle Ostrouchova kolem 350 stran, hudba pokrývá celou délku filmu. Součástí partitury jsou často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera. Ostrouchov proto využije umění šesti bubeníků.

Speciální výzvou je nastudování pro pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů. Této úlohy se ujme Martinů Voices, který povede sbormistr Lukáš Vasilek. Baborak Ensemble bude řídit Radek Baborák, sólové party zazpívají Kateřina Kněžíková a Josef Moravec.

Hudební program doplní projekce ukázek z filmu. „Pokud bude žádán přídavek, nabídneme kousek hudby z dalšího Vláčilova díla Údolí včel,“ podotkl Ostrouchov.

Festivalové premiéry

Téměř polovinu hlavního programu Strun podzimu představují festivalové premiéry, druhou tvoří návraty festivalových hvězd. První z festivalových návratů bude 20. října v Českém muzeu hudby patřit korsickému sboru A Filetta. Před publikum předstoupí s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hageovou.

„A Filetta je polyfonní skupina, která zpívá jedním hlasem, kdežto Fadia zpívá sama, a přitom zní jako celý sbor. Když je slyšíte dohromady, máte dojem, jako by zpívala celá planeta,“ sdělil choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, díky kterému se umělci poprvé setkali.

Pořadatelé připravili také novinku Encores, přídavky v podobě koncertů po skončení hlavního programu, které představí hvězdné hosty v komornější poloze. Tradičně nebude scházet víkend Struny dětem a závěrečná klubová noc Spotlight věnovaná mladým talentům a novým hudebním fúzím. Festival uzavře 18. listopadu jazzová zpěvačka Cassandra Wilsonová, která složí poklonu Billie Holidayové.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek