metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Malůvky na fasádě. Při účasti v programu je vyčistí radnice

  18:28
Městským částem v Praze se při boji se sprejery osvědčují antigraffiti programy.
Počmáraný dům | foto: ArchivMetro.cz

Při čekání na autobus museli měsíc koukat na posprejovanou bývalou lékárnu. Poté, co dvě velká graffiti z výlohy majitel umyl, vyřádil se vandal se sprejem v ruce na fasádě o kousek vedle. Tak dle místních vypadá situace kolem zastávky Sídliště Malešice v Počernické ulici.

Kdo je sprejer

● Vzorový pražský sprejer je sedmnáctiletý student.

● Podle průzkumu Prahy 6, který si dala radnice vypracovat loni, má průměrný sprejer 17 let, je to středoškolák a vyrůstá v normálním rodinném zázemí.

● Z průzkumu dále vyplynulo, že pachatelé nad dvacet let se už téměř nevyskytují a jejich počet rapidně klesá. Nejnižší zaznamenaná věková hranice je pouhých jedenáct let.

● Nepotvrdil se rozšířený názor, že inteligence pachatelů graffiti je velice nízká. Vzorový sprejer je studentem střední školy. Rovněž sociální zázemí není nijak rozhodující a rozhodně se nedá říci, že viníci pocházejí převážně z neúplných nebo rozvrácených rodin.

Podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka má soukromý majitel téměř tři roky opuštěné provozovny, stejně jako další soukromníci z desáté městské části, možnost zapojit se do místního antigraffiti programu. Ten je totiž určen právě pro vlastníky nemovitostí často zasažených vandaly. „Městská část bohužel nemá ze zákona možnost přímo na své náklady graffiti ze soukromých objektů odstraňovat. Kromě programu se snažíme podporovat městskou policii v hlídkové činnosti, díky které bylo loni a letos již dopadeno poměrně mnoho sprejerů – ale je samozřejmě obtížné tomuto jevu čelit stoprocentně,“ řekl deníku Metro Novák.

Antigraffiti programy se v jednotlivých městských částech při boji se sprejery těší velké oblibě. Pokud se majitel domu do programu zapojí a někdo mu následně poškodí fasádu, radnice ji na vlastní náklady dá vyčistit. Vše má ale háček. Majitel musí dát radnici plnou moc.

„Účast v programu soukromníka nic stát nebude, dává ale plnou moc městské části, aby ho zastupovala v případě zadržení sprejera policií,“ vysvětluje podmínky programu Iva Vojtková, mluvčí Prahy 3, kde mají program také. Jak se dle vyjádření městských částí zdá, kde po programu jen netouží nebo ho již nemají delší dobu, tam ho, jako v případě Prahy 3, zavádějí v letošním roce. Další možností, jak si se sprejery poradit, je nechat jejich kreativního ducha vyřádit se legálně.

Takový přístup se osvědčil na jedenáctce či trojce, kde pouliční umělce nechali, aby se realizovali na stěnách v okolí vrchu Svatého Kříže či v ulicích Koněvova, Prokopova nebo Jeronýmova. Umělecká graffiti pokrývají také smíchovské nádraží.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek