metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Máme další zlato! Svoboda triumfoval v moderním pětiboji.

  20:52
Předposlední den londýnské olympiády se nese ve znamení již třetího zlatého úspěchu sportovců České republiky. Moderní pětibojař David Svoboda předběhl v posledním okruhu kombinace závěrečných dvou disciplín, střelby a běhu, Číňana Čung-žung Chcaa a cílovou páskou proběhl jako první. Druhý český pětibojař, Ondřej Polívka, obsadil 24. místo.
David Svoboda slaví zlatou medaili z moderního pětiboje.

David Svoboda slaví zlatou medaili z moderního pětiboje. | foto: ČTK

Slibný začátek na šermířském planši

Cestu za zlatou medailí odstartoval Svoboda už v úvodní disciplíně - šermu. Ze 35 zápasů vyhrál 26 a obsadil průběžné první místo. Ambicózní vstup do soutěže komentoval olympijský šampion Svoboda oblíbenou frází: "Přišel jsem jako vítěž a jako vítěz jsem odešel." Sebevědomí mu rozhodně nechybělo, vždyť se poslední dobou před ostatními pětibojaři spíše schovával a přál si, aby jej soupeři podcenili.

David Svoboda během olympijského pětiboje.
David Svoboda během olympijského pětiboje.

V šermu byl David Svoboda nejlepší ze všech pětibojařů.

Zbrzdění v bazénu

Druhou disciplínou, která na pětibojaře čekala, bylo plavání, ve kterém Svoboda nepatří k nejlepším. Lépe se dařilo jeho kolegovi Ondřeji Polívkovi, který si nakonec doplaval ve své rozplavbě pro třetí místo. Svoboda skončil sedmý, po sečtení výsledků ostatních soupeřů mu náleželo průběžné druhé místo.

David Svoboda během olympijského pětiboje.
David Svoboda během olympijského pětiboje.

V bazéně se dařilo spíše Ondřeji Polívkovi, Svoboda byl po plavání na druhém místě.

Sázka na koně

Poté, co pětibojaři vyměnili plavky za jezdecký oblek, začala disciplína parkúr, která jednak startuje vzhledem k výsledkům v opačném pořadí a jednak v ní nerozhoduje pouze jezdecký um. Všichni závodníci si své koně losují a je vždy sázkou do rizika, jak se bude vylosovaný kůň chovat.

Svobodovi nakonec připadl Fellow van T, se kterým Svoboda chyboval až ve druhé části parkúrové dráhy. Za svou jízdu obdržel 1132 bodů z 1200 možných a protože do té doby vedoucí Chcao nezajel dobře, vybíhal Svoboda do poslední části pětiboje se sekundovým náskokem před Číňanem z prvního místa.

David Svoboda během olympijského pětiboje.

Fiasko z Pekingu se nekonalo, kůň Fellow van T Davida Svobodu poslouchal.

Solidní střelba a mohutný finiš

Závěrečná disciplína je kombinací střelby z laserové pistole a běhu na tři kilometry. Trať byla podle odborníků opravdu náročná a kromě části na stadionu v ní prakticky neexistovala rovná pasáž. Svoboda navíc střílel na první položce pomaleji než dotírající Číňan a celé úvodní kolo běžel na druhém místě se ztrátou pěti vteřin. Druhá i třetí střelba ale byla velmi vyrovnaná a i kvůli viditelné únavě Číňana Chcaa se Davidu Svobodovi podařilo přibližně v polovině posledního kola dostat před něj.

Na stadion pak vbíhal novopečný olympijský šampion osamocen a v posledních metrech neskrýval svou radost. Statisticky to znamená devátou medaili pro Česko a velice solidní navázání na bronzový úspěch pětibojaře Libora Capaliniho z Atén.

Autoři: Zdeněk Princ Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek