metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Máme další zlato! Svoboda triumfoval v moderním pětiboji.

  20:52
Předposlední den londýnské olympiády se nese ve znamení již třetího zlatého úspěchu sportovců České republiky. Moderní pětibojař David Svoboda předběhl v posledním okruhu kombinace závěrečných dvou disciplín, střelby a běhu, Číňana Čung-žung Chcaa a cílovou páskou proběhl jako první. Druhý český pětibojař, Ondřej Polívka, obsadil 24. místo.
David Svoboda slaví zlatou medaili z moderního pětiboje.

David Svoboda slaví zlatou medaili z moderního pětiboje. | foto: ČTK

Slibný začátek na šermířském planši

Cestu za zlatou medailí odstartoval Svoboda už v úvodní disciplíně - šermu. Ze 35 zápasů vyhrál 26 a obsadil průběžné první místo. Ambicózní vstup do soutěže komentoval olympijský šampion Svoboda oblíbenou frází: "Přišel jsem jako vítěž a jako vítěz jsem odešel." Sebevědomí mu rozhodně nechybělo, vždyť se poslední dobou před ostatními pětibojaři spíše schovával a přál si, aby jej soupeři podcenili.

David Svoboda během olympijského pětiboje.
David Svoboda během olympijského pětiboje.

V šermu byl David Svoboda nejlepší ze všech pětibojařů.

Zbrzdění v bazénu

Druhou disciplínou, která na pětibojaře čekala, bylo plavání, ve kterém Svoboda nepatří k nejlepším. Lépe se dařilo jeho kolegovi Ondřeji Polívkovi, který si nakonec doplaval ve své rozplavbě pro třetí místo. Svoboda skončil sedmý, po sečtení výsledků ostatních soupeřů mu náleželo průběžné druhé místo.

David Svoboda během olympijského pětiboje.
David Svoboda během olympijského pětiboje.

V bazéně se dařilo spíše Ondřeji Polívkovi, Svoboda byl po plavání na druhém místě.

Sázka na koně

Poté, co pětibojaři vyměnili plavky za jezdecký oblek, začala disciplína parkúr, která jednak startuje vzhledem k výsledkům v opačném pořadí a jednak v ní nerozhoduje pouze jezdecký um. Všichni závodníci si své koně losují a je vždy sázkou do rizika, jak se bude vylosovaný kůň chovat.

Svobodovi nakonec připadl Fellow van T, se kterým Svoboda chyboval až ve druhé části parkúrové dráhy. Za svou jízdu obdržel 1132 bodů z 1200 možných a protože do té doby vedoucí Chcao nezajel dobře, vybíhal Svoboda do poslední části pětiboje se sekundovým náskokem před Číňanem z prvního místa.

David Svoboda během olympijského pětiboje.

Fiasko z Pekingu se nekonalo, kůň Fellow van T Davida Svobodu poslouchal.

Solidní střelba a mohutný finiš

Závěrečná disciplína je kombinací střelby z laserové pistole a běhu na tři kilometry. Trať byla podle odborníků opravdu náročná a kromě části na stadionu v ní prakticky neexistovala rovná pasáž. Svoboda navíc střílel na první položce pomaleji než dotírající Číňan a celé úvodní kolo běžel na druhém místě se ztrátou pěti vteřin. Druhá i třetí střelba ale byla velmi vyrovnaná a i kvůli viditelné únavě Číňana Chcaa se Davidu Svobodovi podařilo přibližně v polovině posledního kola dostat před něj.

Na stadion pak vbíhal novopečný olympijský šampion osamocen a v posledních metrech neskrýval svou radost. Statisticky to znamená devátou medaili pro Česko a velice solidní navázání na bronzový úspěch pětibojaře Libora Capaliniho z Atén.

Autoři: Zdeněk Princ Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek