metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Manželské pokoje i dětský koutek. Na kolejích v Praze se zvyšuje komfort

  17:35
Pražské vysoké školy se při rekonstrukcích kolejí zaměřují na zvýšení komfortu ubytování a vybudování menších pokojů, o které je mezi studenty čím dál větší zájem. Například Univerzita Karlova vychází vstříc rodinám s dětmi, pro něž byly na koleji Hvězda vybudovány takzvané manželské pokoje.

Další 3 fotografie v galerii
Koleje na Jarově. | foto: Denisa Mokřížová, Metro.cz

Univerzita Karlova má k dispozici nejvíce ubytovacích zařízení, celkem nabízí přes 11,5 tisíce lůžek. „Na kolejích převažují jedno a dvoulůžkové pokoje se sdíleným sociálním zařízením na buňce nebo na chodbě. Vícelůžkové pokoje již nejsou tak častým jevem,“ uvedla Miroslava Hurdová, vedoucí ubytovacích služeb Kolejí UK.

Cena se liší podle lokality, velikosti pokojů a jejich vybavení. Na vícelůžkových pokojích je možné bydlet za cenu pod 2000 korun měsíčně, u jednolůžkových přesahuje 5000 korun. V obdobných relacích se pohybuje výše kolejného i na ostatních vysokých školách.

Kolej Hvězda vypadá podobně jako v 60. letech.

Na koleji Hvězda byly nově vybudovány takzvané manželské pokoje určené zejména mladým rodičům s dětmi. Jejich součástí je vestavěná kuchyň se sklokeramickou deskou, lednicí a myčkou nádobí, koupelna se sprchovým koutem a samostatné WC. Obývací prostory si mohou ubytovaní dovybavit a přizpůsobit podle svých představ. Od podzimu by měla na Hvězdě fungovat dětská skupina poskytující hlídání až pro 23 dětí od tří do šesti let.

Více než 8000 lůžek nabízejí koleje Českého vysokého učení technického (ČVUT). Tato vysoká škola studentům dává možnost platit si samostatné ubytování na dvoulůžkovém pokoji za jedenapůlnásobek běžného kolejného. „Jednolůžkových pokojů je dle poptávky studentů velmi málo a tato nabídka se jednoznačně ukázala jako výhodnou pro obě strany. Studenti si raději připlatí za komfort, aby bydleli sami a měli i více klidu pro studium,“ uvedla Ilona Prausová z odboru vnějších vztahů ČVUT.

Koleje na Jarově.

Koupelna na jarovských kolejích.

Přibližně 3,5 tisíce lůžek nabízejí koleje Vysoké školy ekonomické. Aktuálně jsou koleje plné, ale je pravděpodobné, že se postupem času některá lůžka uvolní a dostane se i na další zájemce. Stejně jako jinde je i zde největší zájem o ubytování na kolejích mezi studenty prvních ročníků, kteří přicházejí studovat do Prahy. Obecně také roste zájem o jednolůžkové nebo samostatné pokoje.

Asi 1600 lůžek spravuje Vysoká škola chemicko-technologická. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že se postupně vytrácí tradiční společenský kolejní život. „Nahrazuje ho individualismus, čím dál větší počet studentů při studiu zároveň pracuje,“ uvedl.

Přespolní studenti dostávají od univerzity takzvané ubytovací stipendium, které se pohybuje v řádech stokorun měsíčně. Mohou ho využít nejen pro zaplacení kolejného, ale také na jakékoliv jiné účely.

Řada studentů tak může v Praze volit sdílený pronájem většího bytu s kamarády, kdy se v případě levnějších bytů dostanou na podobnou cenu ve srovnání s kolejemi. Pro jednotlivce se nabízí pronájmy jednotlivých pokojů nebo nabídky spolubydlení, které je rovněž možné najít na internetu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek