Průvod více než sedmdesáti kostýmovaných postav v čele s královnou Marií Terezií v kočáře taženém koňmi zahájí v sobotu na Pražském hradě letní turistickou sezonu a připomene 300. výročí narození této panovnice.
Kdo byla Marie TerezieByla jedinou vládnoucí ženou na českém královském trůně. Celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, narodila se 13. května 1717 ve Vídni, zemřela 29. listopadu 1780 také ve Vídni, Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou českou a uherskou, markraběnkou moravskou a vévodkyní slezskou. Jako žena se ale nikdy nemohla stát vládnoucí císařovnou Svaté říše římské. Císařem byl zvolen její manžel František I. Štěpán Lotrinský. Provedla osvícenské reformy v řadě oblastí. V rámci správní reformy byla omezena zemská samospráva, vytvořena profesionalizovaná státní správa, bylo sjednoceno trestní právo, vydala jednotný zákoník. Byly vytvořeny tereziánské katastry, soupisy půdy, domů a obyvatel. Byla zavedena jednotná měna tereziánský tolar a první papírové peníze (bankocetle) a sjednoceny míry a váhy. Byl vydán ohňový patent stanovující průlomové zásady požární ochrany. Byl vydán Všeobecný školní řád, který stanovil mimo jiné všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky. |
„Královnu bude v průvodu obklopovat všech jejích 16 dětí včetně Marie Antoinetty a na padesát císařských vojáků s křesadlovými puškami a šavlemi,“ popisuje mluvčí Správy Pražského hradu (SPH) David Šebek.
Průvod projde k pódiu na III. nádvoří, kde hlavní postavy průvodu sehrají krátkou divadelní inscenaci představující život a dílo ženy, jež velkou část panování válčila o své země a zároveň zavedla některé reformy.
Kostýmy i pro návštěvníky
Historické kostýmy si budou moci obléct i návštěvníci. „Jako již tradičně bude ve spolupráci se Studiem Barrandov otevřena fotokostymérna s téměř stovkou kostýmů a kostýmových doplňků,“ dodal Šebek.
V rámci zahájení sezony budou také zdarma otevřeny hlavní návštěvnické objekty – Starý královský palác, Příběh Pražského hradu, katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička.
Nové panorama
300. výročí narození Marie Terezie si Hrad připomíná proto, že za její vlády získal dnešní stavební podobu. Přestavba započala změnou Rožmberského paláce na Tereziánský ústav šlechtičen, před Starý královský palác byl představen spojovací Tereziánský trakt a na západním konci vznikla velkolepá sjednocující stavba Nového paláce.
Díky barokním fasádám se Hrad změnil v rezidenční zámek a Praha získala korunu svého nezaměnitelného panoramatu.
SPH upozorňuje návštěvníky, že na všech vstupech do areálu Hradu probíhají bezpečnostní kontroly. Návštěvníkům proto doporučuje, aby při plánování návštěvy počítali s dostatečnou časovou rezervou.