metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Marpo slibuje Praze největší rapový koncert, pokřtí na něm desku

  8:48
V Praze se chystá největší rapový koncert, jaký kdy v tomto žánru kdo u nás udělal. „Bude to fakt něco neskutečnýho, sám furt nevěřím tomu, že to děláme,“ řekl v rozhovoru pro deník Metro Otakar Petřina junior, kterého lidé spíš znají pod jménem Marpo.

Další 2 fotografie v galerii
Otakara Petřinu juniora znají lidé spíš pod jménem Marpo. | foto: Jan NožičkaMetro.cz

Už přes deset let působí v české rapové scéně. Je synem loni zesnulého kytaristy Oty Petřiny, bubnuje v kapele Chinaski a věnuje se thajskému boxu. Nyní mu vyšla jeho nejosobnější deska Lone Survivor.

Proč jste na svém novém albu Lone Survivor tak osobní?
Protože rap je o textu. A já píšu o tom, co vidím nebo cítím. Nevidím důvod, proč to skrývat. Venku je určitě spousta lidí, který zažili podobný nebo stejný příběh. Hudba spojuje a pomáhá překonat těžký chvíle.

Při poslechu mě napadlo, nejde udělat rapový text bez sprostých slov?
Řeknu to úplně jednoduše. Rap si nehraje na nějaké poetické umění, je to hudba ulice. Lidí, co žijou běžný životy jako my. Pokud mám pocit, že je to na ho..o, tak to prostě řeknu. Nevím, proč se tomu vyhýbat. Dost často to dodá určitýmu momentu svoji buď dramatičnost, nebo určitou naštvanost.

Pomáháte s texty i v kapele Chinaski?
Zkoušel jsem to, ale zatím mi to nejde. Chinaski jsou vesměs opravdu poetický texty. Michal je super textař. Jak jste říkala, dost často jsem přímočarej nebo sprostej. Moje texty jsou spíš stavěný pro rap než rock a pop.

Velký koncert

Raper Marpo vydal 29. února svou šestou sólovou desku s názvem Lone Survivor.

  • 22. dubna ji pokřtí v pražské Malé sportovní hale.
  • „Dáváme si záležet, aby to byla vizuálně zajímavá show. Budeme mít kulisy a la postapokalyptický svět,“ říká. Lístky jsou za 350 korun.

Chystáte velký koncert v Praze, bude pak i jinde?
Bohužel jen v Praze. Náš halovej koncert s rozpočtem zhruba 1,5 milionu korun už bysme nikdy jinde nezopakovali. Zatím nejsme na levelu, abysme mohli jezdit halová turné. Takže to je jediná možnost, kdy tuhle ojedinělou šílenost vidět. Bude to fakt něco neskutečnýho, sám furt nevěřím tomu, že to děláme.

Zároveň pro svoje fanoušky občas pořádáte malé akce, tzv. secret show. Máte rád tak blízký kontakt s fanoušky?
Určitě, máme od fanoušků šílenou podporu, celej rok nám jezděj na koncerty po celým Česku. Tak proč jim to nevrátit. Díky fans jsem tam, kde jsem.

Jako bubeník jste vzadu, kdežto jako Marpo musíte být lídr. Jaká role je vám bližší?
Mám rád obojí. Rád jsem lídr a frontman a prezentuju svoje myšlenky lidem. To je skvělý, ale zároveň miluju sedět za bicíma tak trochu vzadu bez tíhy frontmanství a můžu si užívat, že ženu celou kapelou před sebou. Že našemu společnýmu hraní dávám energii a tvář.

Je těžké skloubit účinkování v populární kapele a sólový projekt? Musíte odříkat nabídky?
Docela často, jelikož s Chinaski hrajem hodně. Snažím se to skloubit. Zase to má nějaké výhody, nejezdíme jako jiný rapeři od rána do večera přes celé Česko od čerta k ďáblu furt dokola. Jsme pro ty lidi víc exkluzivní.

Jak jste jako malý nesl, když táta odjížděl na koncerty? Vy sám od sebe dle jednoho textu těžko opouštíte své blízké.
Táta mě občas na koncerty bral s sebou. A pak, po revoluci už tolik nekoncertoval a byl se mnou hodně doma. Takže já tohle za sebe nesu těžce. Ale vemte si, že někdy hraju 5x týdně. Ale pak jsem třeba od neděle do čtvrtka celý týden doma a můžu bejt od rána do večera s dětma. Takže každý má něco. Jsem rád že nemusím od pondělí do pátku bejt do 8 v práci a vidět jen spící děti.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek