metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Metropole zažije téměř čtrnáct dní masopustních rejů a bujarých oslav

  15:55
O víkendu začnou v Praze masopustní veselice, některé ve stylu staročeských tradic, jiné italského karnevalu. Chystají se defilé masek včetně sedmimetrového anděla nebo povozu s koněm, ochutnávky tradičních dobrot, akce pro děti, ale také například běh O zlaté prase pražské. Do konce února bude v metropoli masopustních akcí přes dvě desítky.
Průvod masek na Staroměstském náměstí

Průvod masek na Staroměstském náměstí | foto: Pavel Tůma

Tradici italského karnevalu přináší už devátý ročník masopustních slavností Carnevale Praga. Téma toho letošního je Na vlnách blankytných. Průvod masek v sobotu odpoledne dorazí na Staroměstské náměstí. Připojí se k němu také masky z Letné, které budou mít navíc vstup zdarma na výstavu Jede traktor do Národního zemědělského muzea, Muzea kávy nebo Galerie Scarabeus.

V sobotu se chystají masopustní oslavy také ve Kbelích, Hlubočepích, Dubči nebo Karlíně, kde půjde v čele průvodu povoz s koněm. Hlavním motivem tamních oslav budou letos klobouky.

Slavit se bude téměř ve všech částech města

V neděli se účastníci festivalu Carnevale utkají na Staroměstském náměstí o Zlaté prase pražské. Běh je dovednostní soutěž v masopustních disciplínách. „Oblíbenou součástí pražských karnevalových oslav jsou také různé masopustní hody, ať už v tradičním vesnickém, či moderním městském stylu,“ uvedla mluvčí festivalu Zlatuše J. Müller. Součástí festivalu jsou i divadelní a hudební představení. V neděli ožije masopustní obchůzkou také zámecký areál Ctěnice nebo Praha-Slivenec.

O týden později se k masopustním oslavám připojí i Malá Strana. Průvod masek se vydá v sobotu 14. ledna po poledni z Loretánského náměstí na Kampu. V sobotu začne i Žižkovský masopust, na 15. hodinu je připraven koncert kapely Kašpárek v rohlíku, na neděli se chystají masopustní hody, koncert Pavlíny Filipovské a Karla Štědrého a speciální představení v kině Aero.

Masopustní průvod v sobotu projde i starou Hostivaří. Slavit se bude i v střížkovském parku Václavka. V neděli pak masopustní program chystá i pražská zoologická zahrada nebo chvalský zámek.

Masopustní veselí v Praze skončí v úterý 17. února. Žižkovský masopust uzavře průvod z náměstí Jiřího z Poděbrad. Loutkáři v něm povedou sedmimetrovou loutku Anděla, zakončí ho ohňová show. Carnevale Praga zakončí koncert barokní hudby v Clam-Gallasově paláci. Slavit se bude také na Tylově náměstí na Vinohradech, program slibuje kromě původu masek také například malování na obličej. Průvod maškar projde také Břevnovem. V úterý a ve středu budou masopustní dobroty prodávat i stánkaři na farmářských trzích na Smíchově.

Autoři: ČTK

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

Papoušek si ze stresu vytrhal peří, svého zachránce teď zahrnuje polibky

vydáno 27. května 2024  13:02

Nejen pro radost, ale i jako záchranná stanice pro papoušky funguje chov exotických ptáků Martina Procházky z Chebu. Má jich už na pět desítek a zatím...  celý článek

„Fotím přírodu s úctou a pokorou“

vydáno 27. května 2024  13:00

Amatérský fotograf Jindřich Škopek se už v mládí naučil, aby nedělal zbytečně fotky navíc. Citlivý je na úpravu snímků.   celý článek